Anna Maria Anders krytycznie w sprawie noweli ustawy o IPN, ale... poparła ją w głosowaniu

Senatorka Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Anders skrytykowała w trakcie debaty w Senacie tryb pracy nad projektem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Izba wyższa przyjęła ten projekt przed drugą w nocy bez poprawek.

W czasie debaty nad nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w izbie wyższej parlamentu nie brakowało krytyki zapisów i trybu pracy nad dokumentem. Do krytyków projektu dołączyła senatorka PiS-u Anna Maria Anders, która podkreśliła jego negatywny wpływ na sytuację Polski na arenie międzynarodowej.

Ustawa budzi kontrowersje nie tylko w Polsce i Izraelu. O zawetowanie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zwrócił się wczoraj do prezydenta Andrzeja Dudy zespół do spraw antysemityzmu Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Zdecydowana reakcja Kongresu Stanów Zjednoczonych ws. nowelizacji ustawy o IPN

„Ja uważam po prostu, że to było niepotrzebne. Dlaczego tego nikt nie przewidział, że będzie taka reakcja?” - mówiła Anna Maria Anders.

Według wiceministra sprawiedliwości i inicjatora ustawy - Patryka Jakiego, strona polska nie mogła przewidzieć takiej reakcji, ponieważ Izrael nie zgłaszał wcześniej uwag do projektu.

Projekt ustawy został przyjęty przez Senat bez poprawek. Przeciw jego przyjęciu opowiedziało się 23 spośród 82 głosujących senatorów, dwóch wstrzymało się od głosu.
Co warte zauważenia, mimo wyrażenia zdecydowanej krytyki, za projektem ostatecznie zagłosowała także Anna Anders oraz senator klubu Platformy Obywatelskiej, Jan Rulewski.

Awantura wokół ustawy PiS o IPN

Kneset zapowiada reperkusje

Reperkusje zapowiedział izraelski parlament. Kneset ma zamiar przyjąć ustawę, która karałaby za pomniejszanie roli hitlerowskich kolaborantów i innych pomocników Niemców w Holokauście. Miałoby to być takie samo przestępstwo, jak zaprzeczanie zagładzie. W Izraelu grozi za to do pięciu lat więzienia.

Kontrowersyjna nowelizacja zakłada między innymi karę do trzech lat więzienia za publiczne przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Zapisy noweli wywołały sprzeciw Izraela. Tel Awiw twierdzi, że mogą być one podstawą do cenzurowania relacji ocalałych z zagłady.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Anna Anders skrytykowała nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 8 razy 8

  Pani Anders była za, a nawet przeciw??
  Przeciez ta pani nic nie rozumie, z tego co robi, co sie okół niej dziieje. Jedyne co umie, to śpiewanie refreniku "Jeztem córkom zołnierza...".
  A to , że ustawa o IPNie była ustawką Pana Kaczyńskioego JArosława, Prezesa i Brata, żeby skompromitowć pana Dude, to w ogóle do niej nie ma szans dotrzeć.

  Teraz pan DUda cokolwiek zrobi - jest źle. Jesli pokazując "twardą twarz" podpisze ustawe o IPNie, straci twarz na rynku międzynarodowym. A szczególnie wobec USA, które w sposób absolutnie bezprecedensowy wydały rozkaz: - MAcie wy, Duda, to poprawić, abysmy zadowolnieni z was bylibyśmy!!
  Jak nie podpisze i cofnie ustawę do Sejmu, natychmiast straci wszystko w oczach Kibolskich PAtryjotów i wszystkich innych domowych Wstających z Kolan niziołków. Wszak ten chórek spiewa nieustannie: - NIe będzie NIemiec, Izraelita, Amerykaniec, Unionista Europejski (niepotrzbne skreślic) pluł Nam w tffarzzz. Już wtedy nkt go na II kadencje nie wybierze. A nawet dorzucą do ognia pod paleniskiem, na którym Pana Dudę i tak maja zamiar upiec z powodu odwołania ukochanego przez Wszystkich Prawych i Sprawiedliwych Ministra MAcierewicza Antoniego.
  I w ten sposób jednym ruchem Pan KAczyński JArosław, Prezes i Brat, chciał postawić Pana Dudę w takim szpagacie, że ten nie bedzie mieć dobrego wyjścia. W każdym razie nie będzie mógł pojechac na nartki, bo musi siedzieć w Warszawie i z długopisem w dłoni bronić swej osobistej dudy....

 • acototak

  Oceniono 10 razy 8

  "Anna Maria Anders krytycznie w sprawie noweli ustawy o IPN, ale... poparła ją w głosowaniu"
  czyli - nie chcem ale muszem

 • figa.7

  Oceniono 7 razy 7

  Następna chora na gowinizm - głosowałam za, ale się nie cieszyłam.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 7 razy 7

  Pozwalam sobie dodać jeszcze garść myśli rzuconych przez senatorkę Anders.
  To trzeba zapamiętać.

  "- Mnie to dziwi, że nikt jakoś nie zrozumiał tego, że wprowadzenie tej ustawy do Sejmu dzień przed rocznicą dotyczącą Holocaustu spowoduje taką burzę, jaką spowodowało<

  ... Gdyby nie było tej ustawy wtedy, gdyby ona nie przeszła przez Sejm, pani ambasador Izraela by nie miała swojego wystąpienia w Oświęcimiu i to wszystko by nie było takie publiczne, jakie było. Bo gdyby to było gdzieś po cichu zrobione, a mogliśmy to przegłosować 2, 3 tygodnie później… -

  ... teraz to jest tragiczna, absolutnie tragiczna sytuacja międzynarodowa.

  ... Ona jest nie tylko w Polsce, ona jest nie tylko w Izraelu, ona jest w Kongresie amerykańskim. To było niepotrzebne ... Dlaczego? Ja pytam, dlaczego nikt nie przewidział tego, że będzie taka reakcja? "

 • tlen69

  Oceniono 9 razy 7

  Co można powiedzieć o kimś takim, jak ambiwalencja A.Anders. Czy ma swój pogląd, czy głosuje w czyimś imieniu ?
  Co to za głosowania senatu nad ustawą o IPN w nocy o 2-giej po północy ? Skąd ten pośpiech, by TOTALNIE udowodnić nieprofesjonalizm i nieumiejętność bycia politykiem? Senatorowie PiS "dali plamę" i popis politycznego wandalizmu? Źle to kojarzy się - PiS oj źle... W tej sytuacji Prezydent nie ma wyjścia - VETO ustawy o IPN.
  PiS niech niezwłocznie rozlicza własne nieprawidłowości łamanie prawa konstytucyjnego przez polityków - jest możliwość dla prezydenta by ogłosił nowe wybory, jest też instytucja Trybunału Stanu. Niech PiS równolegle z AMBERGOLD rozlicza SKOKI za wadliwości i upadłości na nasz koszt. około 5 miliardów złotych. Niech rząd poda gdzie jest 30 miliardów z uszczelniania VAT. Nieprofesjonaliści "misiewicze i ziobryści" walkę wytaczają opozycji ( wdając się w zaczepki rozliczeń i komisje sejmowe) i społeczeństwu: łamiąc prawa obywateli,w tym: równości, wolności i demokracji ? Jakby tego chaosu i bałaganu było mało, "wytacza polityczne i historyczne działa" przeciwko światu UE, KW, KE i sąsiadom: Rosji, Ukrainie, Niemcom oraz Francji i ostatnio Izraelowi (ustawą o IPN)... ?

 • boczny_obserwator

  Oceniono 9 razy 7

  W PiSie to normalka. Posłowie głosują wbrew własnemu zdaniu. Posłanka Pawłowicz to nawet głosowała - pamiętamy- za ustawą, o której wiedziała że łamie konstytucję. Jest to niesumienność w wykonywaniu obowiązków posła. Chyba nawet karalne z kodeksu karnego? Ale dopóki PiS rządzi, daje miejsce na liście w kolejnych wyborach. Jest tu duże podobieństwo do postawy komunistów wprowadzających nowy ustrój po wojnie. Też się nie przejmowali konsekwencjami w dłuższym okresie.

 • 20portal

  Oceniono 6 razy 6

  Ale głosowała za poprawka do ustawy o IPN i to ja kładzie całkowicie niezależnie od tego czyją córką jest.
  Lepiej, aby ta pani pojechała już do domu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX