Min. edukacji Izraela przyleci do Polski. Chce "powiedzieć prawdę" o udziale Polaków w Holocauście

Na zaproszenie premiera Morawieckiego przyleci do Polski minister edukacji Izraela Naftali Bennet - informuje TOK FM. Prezydent ma jeszcze 18 dni na podjęcie decyzji ws. kontrowersyjnej ustawy o IPN. Ambasador Izraela oceniła, że podpis prezydenta pod ustawą utrudni rozmowy polsko-izraelskie.

Minister edukacji Izraela przyleci do Polski w środę. Jak poinformowała Radio TOK FM izraelska ambasada, min. Naftali Bennet został zaproszony przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Przed wizytą szef izraelskiego ministerstwa edukacji wydał oświadczenie, w którym zapowiedział m.in., że "powie prawdę" o Polakach, współodpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko Żydom. "Narodowi polskiemu udowodniono zaangażowanie w mordowanie Żydów podczas Holokaustu" - stwierdził Bennet.

Po wybuchu kryzysu dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN, to właśnie minister edukacji Izraela zapowiedział, że w każdej szkole odbędą się lekcje na temat zaangażowania narodów europejskich w Holokaust, w tym Polaków.

Prezydent Duda ma coraz mniej czasu

Ambasador Anna Azari stwierdziła, że przestrzegała polski rząd przed osłabieniem relacji z Tel Awiwem jeszcze przed przyjęciem ustawy przez Sejm. Jak mówiła ambasador Izraela, w Radiu Zet, ewentualne podpisanie ustawy o IPN przez prezydenta Dudę "trudniej będzie znaleźć wspólny język"

Po przyjęciu ustawy przez senatorów, decyzja o losach nowelizacji leży wyłącznie w rękach Andrzeja Dudy. Prezydentowi zostało 18 dni na podjęcie decyzji, czy ustawę podpisze, zawetuje czy skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Na razie wszystko wskazuje jednak na to, że Andrzej Duda ustawę zdecyduje się podpisać. A o tym, że to jedyne możliwe rozwiązanie w weekend mówił prezes Jarosław Kaczyński.

Opozycja apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy.


Jak przekonywał Marcin Kierwiński w "Poranku Radia TOK FM", że intencje pomysłodawców przepisów były dobre, ale teraz trzeba naprawiać relacji Polski z zagranicznymi partnerami:

- Jeżeli chodzi o obronę dobrego imienia Polski, to chyba nie ma sprzeciwu. Wszyscy powinniśmy z tym walczyć. Ale nie ma zgody na tego typu zapisy, zarówno w kwestii relacji polsko-izraelskich, jak i polsko-ukraińskich. Prezydent nie powinien podpisać ustawy i jak najszybciej doprowadzić do tego, by polskie służby dyplomatyczne - z partnerami - zgłosiły poprawki. Chodzi o słuchanie tego, co mówią nasi partnerzy, bo zarówno Izrael jak i USA to partnerzy, których bardzo potrzebujemy.

Czytaj też: "Amerykanie mogą dziś zadać sobie pytanie, czy chcą umierać za antysemitów>>>

Krytycznie o ustawie wypowiedział się m.in. amerykański Departament Stanu oraz władze Ukrainy. Bo przyjęta przez parlament nowelizacja zakłada ścigania i karanie tych, którzy zaprzeczają zbrodniom nacjonalistów ukraińskich. 

Ta ustawa "otwiera bramy dla tych, którzy wszędzie wietrzą antypolskie spiski" - ostrzega prof. Motyka>>>

Przyjęciu ustawy sprzeciwia się nie tylko Izrael, ale także Departament Stanu USA i władze Ukrainy.

Zobacz także
Komentarze (188)
Min. edukacji Izraela przyleci do Polski. Chce "powiedzieć prawdę" o udziale Polaków w Holocauście
Zaloguj się
 • Asia Krol

  Oceniono 18 razy 14

  Niech spotka się z Panią Zalewską. Ona przedstawi mu historię najnowszą o tym,że Holokaust to sprawka Żydów.

 • Jan Osik

  Oceniono 15 razy 9

  znowu beka!

  San Escobar Waszczykowski zaprosił Komisję Wenecką aby"powiedziała prawdę",
  teraz Slajdeusz zaprosił Min. Edukacji Izraela żeby powiedział ...

  czy w tym tzw. PiSie inteligencję mają na kartki?

 • g.lesio

  Oceniono 15 razy 7

  Marius Wrona przed chwilą
  Niech minister edukacji Izraela powie lepiej jak prześladuja i kradną ziemię Palestyńczyków.
  I na to ?? się nie burzy, tylko bo ma w tym interes sprzedając broń.

  Marek Bermann-Boroski przed chwilą
  Powinny przywitać go zdjęcia polskich sąsiadów pomordowanych przez szechterremickie skur.wysyny w latach 1939-41, 1944-56!

  Asia Krol 6 minut temu
  Niech spotka się z Panią Zalewską. Ona przedstawi mu historię najnowszą o tym,że Holokaust to sprawka Żydów.

  Takie wpisy pojawiły się natychmiast po pokazaniu się artykułu.
  Jeden po drugim.

  Wszystkie z konta g+

  przypadek? ńie sądzę jak mówi klasyk

 • ad2009

  Oceniono 12 razy 6

  Chyba czas najwyzszy poruszyc temat izraelskich wycieczek mlodziezy szkolnej do niemieckich obozow w Polsce? Ciekawe, czy jeżdżą do Niemiec w tych samych celach?
  te usmiechniete twarze, te zarty i wrzaski na terenach mordowania ich przodkow. To niszczenie mienia w hotelach, ci uzbrojeni po zeby agenci na paszportach dyplomatycznych po 2 na autokar, wypatrujacy jak sępy niebezpieczeństwa. I klamstwa na okraglo.
  Nikt nie jest w stanie u nas nad tym zapanowac?
  Moze bysmy zaczęli od wymagania szacunku przynajmniej na terenach obozow?
  Sama Wyborcza pokazuje owinietą we flagę dawidowa usmiechnietą roześmiana zydowkę na torach do Auschwitz..

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 12 razy 6

  Szkolne i nie tylko wycieczki z Izraela odwiedzające obóz w Oświęcimiu zmusić do korzystania z polskich opiekunów i przewodników. To nie może być tak, aby na polskiej ziemi dochodziło do kłamstw i antypolonizmu w narracji żydowskich opiekunów, bo taka jest polityka historyczna Izraela a potem jest straszna nienawiść Żydów do Polaków, co chociażby było widać przy występie Radwańskiej. W narracji polskich przewodników powinno się podkreślić zasługi Judenratów w eliminacji Żydów.
  Polska powinna również podjąć również prace badawcze na temat związków ekonomicznych poszczególnych państwa podczas drugiej wojny światowej. Bo ten temat jest starannie omijany przez historyków i nie ma żadnych opracowań.

 • morsik2

  Oceniono 10 razy 4

  Domyślamy sie jaka jest prawda pana ministra. Chodzi o to że od Niemców już nic nie wyrwą, więc trzeba znaleźć nowych winnych. Więc oskarżmy polaczków o to że zabili więcej żydów niż Niemcy, to sypną kasą.
  Jak wy uchwalacie ustawy które są wygodne dla was, to innym suwerennym krajom też na to pozwólcie.
  Czekamy jeszcze na pouczenia ze strony ministra edukacji Ukrainy, która zabroniła źle mówić o banderowcach.

 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  Oceniono 8 razy 4

  "Narodowi polskiemu udowodniono zaangażowanie ..."
  Narodowi? Całemu?
  Udowodniono?

 • popieramkukiza

  Oceniono 10 razy 4

  No i sam minister propagandy USSraela pofatyguje się do Polski. Po co - żeby dalej brnąć w żydowskie kłamstwa ?

 • pol733

  Oceniono 14 razy 4

  Myślę, że Sendlerowa i inni ratujący żydów teraz przewracają się w grobach. Po ostatnich wydarzeniach i zachowaniu Żydów nasuwa się pytanie: czy w ogóle było warto im pomagać, ukrywać, ryzykować własnym życiem, życiem swojej rodziny i sąsiadów? Może lepiej było poczekać aż Niemcy ich wszystkich wymordują?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy