Program zdjęty w TVP Lublin, bo jak tłumaczy dyrektor, miał "stronniczy kierunek debaty"

Ryszard Montusiewicz, dyrektor i redaktor naczelny TVP Lublin, tłumaczy, że o niepublikowaniu programu "Pod Ciśnieniem" zdecydował "niewłaściwy, stronniczy kierunek debaty obrany" przez nieprzygotowaną dziennikarkę. Tematem nagranego w sobotę programu była nowelizacja ustawy o IPN.

O odwołaniu prezentacji programu poinformowała posłanka PO Joanna Mucha, która brała udział w nagraniu audycji. Jak oceniła, to przykład cenzury. "Tematy poruszane w programie to przyjęta przez parlament ustawa o IPN oraz kryzys dyplomatyczny wywołany jej uchwaleniem" - napisała posłanka Platformy Obywatelskiej.

Dyrektor i redaktor naczelny TVP Lublin uznał, że opinia Muchy to "szukanie taniej sensacji". "Temu, kto poczuł krew – wyjaśniam - trop biegnie w innym kierunku… Współczuję lubelskim redakcjom i dziennikarzom, że zamiast poważnie zająć się newralgicznym dla współczesnej Polski tematem, który dotyczy naszej tożsamości, globalnej prawdy historycznej, wizerunku zakłamywanego od lat i naszego miejsca w Europie – wikłają się w „zaściankowe” quasi-polityczne spory" - napisał Ryszard Montusiewicz w specjalnym oświadczeniu.

Jak tłumaczy, decyzja o niepublikowaniu nagranego już programu z cenzurą nic wspólnego nie miała.

"Uznałem, że kierunek debaty obrany i podtrzymywany przez autorkę – dziennikarkę TVP Lublin, jest niewłaściwy, stronniczy, jej pytania są peryferyjne wobec głównego nurtu zagadnienia, stawiane są wręcz nierzetelnie, a autorce zabrakło właściwego przygotowania merytorycznego" - napisał. I podkreślił, że "interwencje i wtręty autorki w trakcie programu tendencyjnie zacierały głęboki wymiar toczącej się w Polsce debaty na ten temat".

Dyrektor lubelskiego oddziału TVP podkreślił, że "obszarem jego zainteresowań" jest "problematyka Zagłady - inaczej holokaustu, martyrologii narodu żydowskiego, narodu polskiego i innych narodów podczas II wojny światowej, a także wzajemne relacje polsko-żydowskie i polsko-izraelskie".  Jak przyznał Matuszewski traktowany jest "wręcz jako ekspert" i zapraszany "do udziału w wielu debatach, inicjatywach, wykładach, panelach, audycjach, organizowanych przez różne instytucje, środowiska i gremia".

"Tym bardziej więc jestem utwierdzony w podjętej decyzji o odwołaniu emisji programu. Nie będę akceptował programów – które przez autorów, dziennikarzy TVP Lublin – próbują przenosić tak ważną i wrażliwą problematykę w sfery peryferyjnych dociekań, nieprawdziwych insynuacji, fałszywie stawianych pytań i tez" - napisał dyrektor i redaktor naczelny TVP Lublin.

Czytaj też: List polskich ambasadorów: Obecna polityka PiS wiedzie Państwo do katastrofy>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (43)
Program zdjęty w TVP Lublin, bo jak tłumaczy dyrektor, miał "stronniczy kierunek debaty"
Zaloguj się
 • ziaburek

  Oceniono 35 razy 33

  Ten facet po prostu nie rozumie definicji cenzury. " Uznałem, że kierunek debaty... jest niewłaściwy, stronniczy... ". Ogarnij się człeku, to podręcznikowy przykład ocenzurowania nagranego programu!

 • lecho65

  Oceniono 27 razy 25

  niezgodny z linia partii znaczy.

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 27 razy 25

  A może tak dać ludziom to ocenić? Naprawdę pan dyrektor sądzi, że jest taki über alles?

 • cezar85

  Oceniono 26 razy 24

  pis'uary zostały zaorane na własnym terenie przez jedną kobietę

  stąd zakaz emisji

 • starszy58

  Oceniono 25 razy 21

  Znany mi osobiście Montusiewicz jest nadętym pisowskim kretynem. No ale jako zasłużony dla debilnej zmiany może być pewien stanowiska. Nie takich kretynów prezes toleruje, jak są wierni.

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 21 razy 19

  Niech teraz Pan Dyrektor wyjaśni i pokaże przykłady - "fałszywie stawianych pytań ".
  Bo chyba nie ma czegoś takiego - mogą być fałszywe odpowiedzi, Już nie jeden mądry powiedział że nie ma głupich pytań - są tylko głupie odpowiedzi.

 • biesczad1

  Oceniono 21 razy 19

  W bolszewiźmie myśl przewodnia płynąca do ciemnego ludu musi być jasna i jedna:Lewa! Lewa! Lewa!

 • andrzej1.61

  Oceniono 21 razy 19

  Komuch Kaczyński zrobił komucha z ciągotami stalinowskimi prezesem TVP dyrektorzy oddziałów terenowych muszą być posłusznymi kretynami lub cynicznymi świniami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX