Społeczne Agencje Najmu mają nie tylko zapewnić tanie mieszkanie pod wynajem, ale też pomoc psychologa

Protest lokatorów mieszkań komunalnych pod Pałacem Kultury i Nauki. Warszawa, 14 grudnia 2017 r.

Protest lokatorów mieszkań komunalnych pod Pałacem Kultury i Nauki. Warszawa, 14 grudnia 2017 r. (DAWID ŻUCHOWICZ)

Ministerstwo Rozwoju rusza z konkursem na tworzenie Społecznych Agencji Najmu, czyli pośredników wynajmu niedrogich mieszkań. Dla lokatorów będzie to alternatywa między lokalami komunalnymi a rynkiem komercyjnym.

Społeczne Agencje Najmu, mają pomagać właścicielom uzyskać ciągłość opłat. Będą też gwarantowały naprawy związane z użytkowaniem mieszkania.  Dla lokatorów będzie to alternatywa między lokalami komunalnymi a rynkiem komercyjnym.

Agencje mają przede wszystkim wspierać osoby w trudnej sytuacji, dodatkowo oferując im pomoc asystenta czy psychologa.
Konkurs Ministerstwa Rozwoju skierowany jest do gmin, powiatów i związków międzygminnych - dofinansowanie projektów może sięgać nawet 93 proc..

Nie czekając na wyniki konkursu Warszawa, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Habitat for Humanity, utworzyła pierwszy w Polsce SAN. - Warszawa uruchomiła  14 lokali, które nie stanowią zasobu komunalnego w mieście tylko są lokalami, które miasto dostało w spadku - mówi dyrektor krajowy stowarzyszenia Magdalena Ruszkowska-Cieślak:

W Polsce co dwudzieste mieszkanie wynajmowane jest na rynku komercyjnym, około 10 proc. wszystkich mieszkań to lokale socjalne i komunalne.

Zobacz także
 • Jurek Owsiak, prezes WOŚP Jerzy Owsiak wraca do kierowania WOŚP. "Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę"
 • Pogrzeb Pawła Adamowicza O. Wiśniewski na pogrzebie Adamowicza: Nie będziemy obojętni na truciznę w mediach, parlamencie i Kościele
 • Paweł Adamowicz, sierpień 2018 r. Aleksander Hall wskazuje winnych śmierci Adamowicza. "Nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano"
Komentarze (2)
Społeczne Agencje Najmu mają nie tylko zapewnić tanie mieszkanie pod wynajem, ale też pomoc psychologa
Zaloguj się
 • cynnik2

  Oceniono 2 razy 2

  Przede wszystkim trzeba uporządkować w Polsce prawo lokatorskie, tak żeby właściciel i lokator mieli swoje prawa - pierwszy musi mieć pewność, że niepłacącego cwaniaka może się łatwo pozbyć, drugi, że nie można go w każdej chwili wyrzucić lub dowolnie podnosić czynsz.
  Częściowo reguluje to obecnie tzw. najem okazjonalny, ale to dość skomplikowana procedura i dla tych, którzy mają jeszcze rodziców albo kogoś z domem/mieszkaniem, gdzie mogą się wyprowadzić, jeśli nie płacą za mieszkanie.

 • Marek Zakrzewski

  Oceniono 1 raz 1

  Pomoc psychologa? Jest tak potrzebna jak wsparcie specjalisty od komunikacji międzygalaktycznej. Są pieniądze do wzięcia, więc robi się kombinacje pod różnymi hasłami i ideologiami mieszkaniowymi. Warszawa chwali się mieszkaniem dla samotnej matki z dwóją dzieci. Czyż nie jest to łzawo litościwe? 14 mieszkań w jakim stopniu zaspokoi potrzeby gdy wniosków na socjalne jest bodaj 6000? 14 mieszkań o nieustalonym stosunku własnościowym, kto zacznie inwestycję w poważniejszy remont bez pewności, że pomieszka tam kilka lat. Potrzebna jest polityka mieszkaniowa a nie propagandowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy