"To kandydaci partyjni, tak trzeba powiedzieć". PiS chce przejąć kontrolę nad KBW

Szef MSWiA przedstawił kandydatów na szefa KBW. Opozycja zwraca uwagę na to, że to osoby związane z PiS. Także szef PKW zwraca uwagę na to, ze na czele Krajowego Biura Wyborczego będą stali "partyjni kandydaci".

Min. Joachim Brodziński wskazał trzy kandydatury: Magdaleny Pietrzak, Mirosława Saneka i Pawła Szrota.

- Za organizację wyborów powinny być odpowiedzialne osoby, które są od władzy niezależne. A PiS chce by PKW wybrał Sejm, a KBW kierował funkcjonariusz powiązany z ekipą rządową. Ta ustawa nie ma na celu nic innego, jak przejecie kontroli nad wyborami - komentował w TOK FM Borys Budka.

Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości, działania PiS doprowadzą do tego, że "nie będziemy mieli do czynienia z instytucją, która w sposób obiektywny niezależny przeprowadzi wybory".  - A to podstawa w demokratycznym kraju.

Także przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński, zwrócił uwagę na powiązania kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego z partią rządzącej.

- Pierwszy rzut oka wywołuje wrażenie, że to kandydaci partyjni, tak trzeba powiedzieć - mówił w rozmowie z reporterem TOK FM.

Z wątpliwościami szefa PKW nie zgadza się senator PiS Jan Maria Jackowski. - Niestety, pan sędzia Hermeliński jest w tym zakresie nadwrażliwy - skomentował polityk.

Rządzący mogą skutecznie uderzyć w opozycję

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński zapowiedział, że Państwowa Komisja Wyborcza w środę spotka się z trójką kandydatów wytypowanych przez szefa MSWiA.

Warto pamiętać, że Krajowe Biuro Wyborcze to nie jest po prostu instytucja obsługująca PKW. Szef KBW odgrywa bardzo istotną rolę nie tylko dlatego, że przygotowuje dokumenty, na podstawie których podejmowane są decyzje o ważności wyborów.

Równie istotny jest jego wpływ na finanse partii politycznych.

- Krajowe Biuro Wyborcze to organ, który przygotowuje informacje, na podstawie których Państwowa Komisja Wyborcza podejmuje decyzje, dotyczące przyjmowania sprawozdań od partii politycznych z wykorzystania subwencji, które partie dostają oraz finansowania kampanii wyborczych. Tę "drugą nogę" pomija się w dyskusji, a zwracam uwagę jak bardzo dotkliwe szkody wyrządziłoby partiom odebranie im finansowania z budżetu państwa - mówił w TOK FM dr Adam Gendźwiłł, ekspert Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
"To kandydaci partyjni, tak trzeba powiedzieć". PiS chce przejąć kontrolę nad KBW
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 16 razy 12

  Jak chcecie znać wyniki przyszłych wyborów zadzwońcie do członków Krajowego Biura Wyborczego, oni byli na Nowogrodzkiej i znają wyniki prezes im podał.

 • fuzzybear

  Oceniono 13 razy 9

  Typower dlaa pisuarów - oszustwo i manipulacja ! aleluje i do przodu !

 • getz54

  Oceniono 15 razy 9

  Chociaz nie wiem jak Kaczyński długo bęzie rząził i czego nie dokona na zawsze będzie napiętnowany jako socjopata i nieudacznik, który zniszczył Polskę. Razem z bratem będą wymieniani jednym tchem z Andrzejem Lepperem, Stanisławem Tymińskim, Nikodemem Dyzmą.
  To co on teraz z takim zawzięciem buduje, to jest zamek z lodu, piramida z piachu, bańka mydlana. Szydło, Duda, Brudziński, Morawiecki, Błaszczak, będą się tłumaczyli jak ława oskarzonych w Norymberdze. Wykonywaliśmy tylko rozkazy wodza, nic więcej. Jesteśmy niewinni.

 • Mr. X

  Oceniono 11 razy 7

  Władza absolutna ponad wszystko.
  Żadnej opozycji.
  Jedność polityczna.
  ....
  Zaraz, zaraz. To już było.
  Ach tak.
  Prawda.
  Przecież tak było w PRL-u.
  PiS=PRL
  Co raz bardziej wczesny PRL, tylko technologia przypomina o dniu dzisiejszym.

 • justas32

  Oceniono 8 razy 6

  Im więcej PIS robi - tym bardziej się kompromituje. Za 1,5 roku nikt na ich gęby nie będzie chciał patrzeć ....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 6

  chcecie żyć w trzeciej Rzeszy - glosujcie na PiS, ostanie wyczyny tej burczano-cebulowej partii jasno o tym zaświadczają...
  Nie dajmy zrobić z Polski i Polaków jednego wielkiego Podkarpacia, bo dostaniemy po dupie w końcu wszyscy

 • justas32

  Oceniono 7 razy 5

  PIS - to słowo po angielsku najlepiej oddaje ducha tej partii ...

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 4

  Przygotowania do sfałszowania wyborów jak widać ida pełna para.

 • tlen69

  Oceniono 3 razy 3

  Sejm i Senat są wybierane na czteroletnie kadencje. To nie jest jednoznaczne z nieprofesjonalnym, cynicznym autorytarnym, partykularnym zawłaszczaniem państwa !
  PiS, tak jak w noweli ustawy IPN chce zmieniać historię dotyczącą upolityczniania wszystkiego co się da, a więc także niezależności sędziów - członków komisji wyborczej ? Tak głęboka ingerencja w demokratyczne państwo to podstawa do przypuszczeń, że PiS działa na szkodę praworządnego, demokratycznego państwa ? Jest to stosowanie przemocy politycznej (państwo autorytarne ) w celu zdobycia wpływu na całą politykę państwa ? (czy tu można mówić o art. 13 konstytucji ???)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX