Jeszcze niedawno smog był problemem "troszkę bardziej teoretycznym". Teraz PiS zmienia kurs

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska w latach 2007-2015 złamała prawo dotyczące jakości powietrza. Rząd Morawieckiego zapowiada program walki ze smogiem. A jeszcze rok temu minister zdrowia, mówił że nie ma powodu do paniki, a smog to zagrożenie "troszkę bardziej teoretyczne".

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że polskie władze naruszyły unijne przepisy dotyczące norm jakości powietrza.Jak podkreślono, wartości dopuszczalne dla stężenia pyłów PM10 były w Polsce przekraczane "w sposób ciągły".

Orzeczenie trybunału dotyczy lat 2007-2015. W tym czasie rządziła w Polsce koalicja PO-PSL.

Ale Platforma Obywatelska zarzuca gabinetowi Mateusza Morawieckiego, że nie podejmuje żadnych działań, by walczyć o lepsze powietrze w Polsce. Poseł Cezary Tomczyk zaapelował do rządu, by jak najszybciej zajął się problemem smogu.

-  Nie wszyscy pływają statkami, nie każdy może jeździć koleją, ale każdy z nas oddycha powietrzem. I chcemy oddychać świeżym powietrzem. Naciskajmy na władzę, by powietrze w Polsce systematycznie się poprawiało - mówił polityk PO.

Czy będzie lepiej?

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział dziś w TOK FM program wymiany starych pieców węglowych w domach jednorodzinnych. I obiecał na ten cel sporo pieniędzy. - To będzie rozłożone na wiele lat, bo w ciągu roku-dwóch nie udałoby się tylu pieców do natychmiastowej wymiany zdobyć - mówił minister w magazynie "EKG".

Zapowiedzi ministra środowiska to nie wszystko. Premier zaprezentował dziś założenia rządowego programu "Stop smog". Jednym z jego elementów jest przygotowanie ustawy o normach jakości paliw stałych. Jak zapowiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny - projekt ma być przedstawiony na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń rządu.

Warto przypomnieć, że rządzący jeszcze niedawno próbowali bagatelizować problem zanieczyszczonego powietrza. Rok temu, przypomnijmy, ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bagatelizował problem. Pytany przez reportera TOK FM o smog mówił: Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki.

- Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - dodał Radziwiłł, choć już rok temu znane były dane, że z powodu smogu w Polsce umiera rocznie ponad 40 tys. ludzi.

Czytaj też: Maski antysmogowe pod lupą UOKiK. Dwa modele to strata pieniędzy, bo w ogóle nie filtrują powietrza>>>

Zobacz także
 • Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jaki skrytykował Trzaskowskiego za niższą bonifikatę w Warszawie. "Ja wiedziałem, że tak będzie"
 • Od lewej: Paweł Sulik i Adam Balcer, autorzy podcastu tokfm.pl 'Lechistan' Krzyżacy, atak rożnem pełnym kurczaków, "Czerwone tarcze" i zapach piżma. "Lechistan"
 • Premier Mateusz Morawiecki Twardy Brexit? Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że Polska jest na to przygotowana
Komentarze (16)
Jeszcze niedawno smog był problemem "troszkę bardziej teoretycznym". Teraz PiS zmienia kurs
Zaloguj się
 • Leszek Tomasik

  Oceniono 3 razy 3

  Wystarczy obniżyć cenę gazu ziemnego a problem sam zniknie ludzie umiejliczyć a napewno nikt nie pali węglem dla przyjemności.

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Poprawy czystości powietrza nie uzyskamy bez redukcji zużycia węgla, a tymczasem PiS rozbudowuje energetykę opartą na węglu! Polska jest jedynym krajem w tej części Europy, który nie ma przynajmniej jednej elektrowni jądrowej. Likwiduje się wiatraki energetyczne pod pozorem ich szkodliwości., o jest bardziej szkodliwe wiatrak cz smog?!

 • benzyl

  Oceniono 1 raz 1

  Zły PiS rząd klepie po pupciach górników i nie chce wprowadzić norm na paliwa kopalniane, czyli ten szajsowaty "węgiel" w postaci miału i brykietu który wciskają nam górnicy.

 • strass1

  Oceniono 1 raz 1

  Naiwni,trochę pieców wymienić i po smogu ? To nie piece są winne,a spalanie kopalin !
  A co z emisją liniową,a co z emisją punktową ? Bełchatów,Rybnik,Połaniec i inne to żródła sterylności ? Nadal zabobonne mniemanie o wyłapywaniu ?
  A co z emisją wtórną ?
  Dla tych emisji nie ma pomiarów,czyli ich nie ma ?
  Wg Woj Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie :80% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z ruchu pojazdów,czyli z emisji liniowej.To nasuwa się pytanie: jaki skutek przyniesie wymiana pieców?
  A są miasta w Polsce,na których ulicach jest wyższy SDR np: ul.Rożdzieńskiego w Katowicach czy al.trzech Wieszczów w Krakowie.
  Wymiana pieców tak,ale to "częściowe zajście w......." Z tego nic dobrego nie będzie.
  Nieco mniej ludzi zachoruje,mniej umrze.....

 • Waldemar Rząsa

  0

  Jeśli jeszcze rok temu, pan minister stwierdził, że nie ma powodów do paniki, ze względu na zagrażający nam smog, a obawy są raczej teoretyczne, to jakim cudem nagle teoria zamieniła się w praktykę. A może kompetencje i inteligencja pana ministra, w ciągu roku uległy zmianie z praktyvznej na teoretyczną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy