Blokowali marsz ONR. Porównali go do "Nocy kryształowej" w nazistowskich Niemczech

Marsz pamięci ofiar żołnierzy wyklętych próbowali zablokować członkowie ONR

Marsz pamięci ofiar żołnierzy wyklętych próbowali zablokować członkowie ONR (FRANCISZEK MAZUR)

- Wzywamy władze Uniwersytetu Warszawskiego do zdecydowanej reakcji - apelują studenci z komitetu antyfaszystowskiego. Marsz ONR porównują do pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech.

1 marca studenci-antyfaszyści próbowali zablokować jeden z marszów organizowanych z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 

- Co najmniej siedmiu studentów zostało pobitych przez policję. Jeden z nich - student fizyki - został wypuszczony z komendy nad ranem. Drugi został wyciągnięty z demonstracji, po czym został przez policję obezwładniony za pomocą policyjnej pałki - mówi członek Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego i uczestnik blokady Sebastian Słowiński.

Zdaniem komitetu, zeszłotygodniowe zajścia można wprost porównać do studenckich demonstracji organizowanych w Marcu '68. Stąd  w 50. rocznicę tych wydarzeń - liczą na wsparcie ze strony uczelni.

- Wzywamy władze Uniwersytetu Warszawskiego i całą społeczność akademicką do potępienia policji mających na celu zastraszenie studentów i studentek uczestniczących na demonstracji -  apelowali.

Pod apelem podpisało się w sumie ponad 150 studentów z całej Polski oraz z kilku uczelni zagranicznych.

W trakcie konferencji porównano również 1 marca do "Nocy kryształowej", czyli wydarzeń z 9 na 10 listopada 1938 roku, podczas których doszło w całych nazistowskich Niemczech do pogromu ludności żydowskiej.

W czasie jednej nocy zamordowano 91 osób, uszkodzono kilkaset synagog, zbezczeszczono cmentarze żydowskie, zniszczono ponad 7 tys. sklepów. Do obozów koncentracyjnych trafiło 20–30 tys. Żydów.

Przypomnijmy, 1 marca spod budynku aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej ruszał marsz, upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany przez ONR. W tym samym miejscu zebrali się także m.in. działacze Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego, Warszawskiego Strajku Kobiet i Obywatele RP. Jednak po zakończeniu manifestujący zostali na Rakowieckiej, by zablokować marsz nacjonalistów. Między uczestnikami zgromadzenia i funkcjonariuszami doszło do przepychanek.

Stołeczna policja przekonuje, że z jej strony podczas interwencji nie doszło do żadnego naruszenia prawa.

Zobacz także: Policja dumna z siebie. Po zatrzymaniu przeciwników marszu ku czci "Burego" pokazuje podziękowania

Wojciech Łobodziński o zachowaniu policji podczas manifestacji

Zobacz także
 • Manifestacja antyunijna ONR w maju 2016 r. w Krakowie Jesteśmy zdziwieni, że faszyści są faszystami."To lata trywializowania problemu przez polityków"
 • Romuald Rajs "Bury", dowódca 1. kompanii (szturmowej) 3. Wileńskiej Brygady AK, i jego żołnierze opuszczają kościół po mszy rezurekcyjnej. 9.04.1944, Turgiele "Bury" znowu dzieli. Białoruś protestuje przeciw marszowi polskich nacjonalistów
Komentarze (12)
Blokowali marsz ONR. Porównali go do "Nocy kryształowej" w nazistowskich Niemczech
Zaloguj się
 • bartooolooo

  Oceniono 9 razy 7

  Dosłownie z tygodnia na tydzień robi się coraz gorzej.

  Społeczeństwo praktycznie nie reaguje, zatopione w jakimś chocholim tańcu.

  Przypomnijmy. W ciągu ostatnich dwóch lat polska policja zamordowała trzy osoby. Wiele pobiła. W ciągu kilku ostatnich lat dopuściła się tez gwałtów na kobietach.

  Czy po takich skandalicznych patologiach powinna pysznić się na portalach społecznościowych, że zarzuty się nie potwierdzają ? Czy może stulić wciąż zomowskie mordy, i grzecznie przypodobywać się tym, którzy jej żryć dają, za dobrze, zgodnie z prawem i Konstytucją państwa polskiego wykonywaną służbę ?

  Policyjne debile, do niedawna określane mianem "psów Błaszczaka". Wiecie matoły, kogo popieracie? Tych którzy na was najbardziej plują, dla których okrzyk "Ch... W Dupe Policji" jest częścią ich kultury. Jesteście tak durni, bo takich durniów władza panująca w tym kraju wybiera na policjantów. Nie dopuszcza jednostek na poziomie. Niczym w sumie nie różnicie się od tej stadionowej hołoty, meneli wystających po bramach i katobrunatnej tłuszczy.

  Hańba. Wstyd patrzec na to, jak polska pogrąża się na arenie dziejów i w społeczności międzynarodowej.

 • paastafarai

  Oceniono 9 razy 7

  Marsze faszystów ochraniane przez policje. Marszałek Piłsudzki się w grobie przewraca...

 • Anna Krotowska

  Oceniono 6 razy 4

  Zeby nie oddac wladzy, narod musi sie bac, przyklad Rosja!

 • andrzej1.61

  Oceniono 4 razy 2

  Jacy faszyści to tylko ciemne osiłki w rekach i Kaczyńskiego i KK.

 • swobodan1

  Oceniono 1 raz 1

  Na zdjęciu drugim ten w okularach z otwartymi ustami to prowokator wysłany z "GW"
  Film z jego udziałem jest dostępny na Facebooku !!!

 • swobodan1

  Oceniono 1 raz 1

  Mam pretensje do policji,że nie skopała tych studentów - mam przed oczami
  policjanta, który kopie uczestnika marszu z okazji 11 listopada ku zadowoleniu
  ówcześnie rządzących czyli PO i PSL oraz tzw mainstreamowych mediów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy