W Biegu Konstytucji w Skarżysku pobiec mogą wszyscy. Ale wygrać tylko Polacy

I Bieg Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej

I Bieg Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej (zdjęcie promujące wydarzenie: II Bieg Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej, organizator: MCSiR Skarżysko-Kamienna i Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna)

W regulaminie 2. Biegu Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej pojawił się kontrowersyjny zapis. Szansę na nagrodę mają jedynie sportowcy posiadający obywatelstwo polskie.

"Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy nagradzani będą wyłącznie uczestnicy narodowości polskiej" - taki zapis pojawił w regulaminie 2. Biegu Konstytucji, któremu patronuje Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

"Nie chcemy nikogo urazić" 

Skąd takie obostrzenia? Miasto tłumaczy, że chodzi o wsparcie biegaczy amatorów, a nie zagranicznych profesjonalistów. 

- Pomysł wyszedł ze środowiska samych biegaczy - przekonuje Izabela Szwagierek, podinspektor do spraw kontaktu z mediami. - Zwrócili uwagę na to, że na licznych imprezach o tym charakterze w Polsce pojawiają się zorganizowane grupy, najczęściej biegaczy spoza granic, którzy czynią z tego sposób na zarabianie. Chcieliśmy amatorom biegania maksymalnie ułatwić możliwość startu i sięgania po nagrody  - tłumaczy. 

Urzędnicy zapewniają, że nie chcieli nikogo urazić ani dyskryminować. Regulamin biegu ma się w najbliższym czasie zmienić. 

- Absolutnie nie było naszą intencją dyskryminowanie kogokolwiek - podkreśla rzeczniczka ratusza. - I ponieważ zapis spotkał się z pewną kontrowersją,  wprowadzone zostaną zmiany w regulaminie - zapowiada.

Zdobycie nagrody będzie zależne nie od narodowości, ale od posiadania polskiego obywatelstwa. 

Nie masz obywatelska? Nie dostaniesz nagrody 

Czy to oznacza, że jeżeli w biegu uczestniczy ktoś inny niż obywatel RP, nie może cieszyć się z takiego święta jak 3 Maja?

- Oczywiście, że może. Może brać udział w biegu, ale nie dostanie nagrody - komentuje Szwagierek. 

Zobacz także
 • Prezydent USA Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą, Warszawa, 6 lipca 2017. Siemoniak o sankcjach USA wobec Dudy i Morawieckiego. "PiS stworzył sytuację, z której nie jest w stanie wyjść"
 • Marsz pamięci ofiar żołnierzy wyklętych próbowali zablokować członkowie ONR Blokowali marsz ONR. Porównali go do "Nocy kryształowej" w nazistowskich Niemczech
 • 12-letni Anait, którą w śpiączce deportowano do Polski ze Szwecji. "To ludzie, a nie transport drewna". Anait w wyniku stresu związanego z deportacją do Polski zapadła w śpiączkę
Komentarze (7)
W Biegu Konstytucji w Skarżysku pobiec mogą wszyscy. Ale wygrać tylko Polacy
Zaloguj się
 • keriru

  Oceniono 3 razy 1

  A to Polska właśnie.

 • Ewa-Anna Kowalska

  0

  I bardzo dobrze, bo to ma być bieg zachęcający amatorów do biegania, bieg patriotyczny..było bardzo bardzo ciężko biec w ten upał, ale to tez forma wyrazu miłości do Ojczyzny i już robiło się nieco lżej.......regulamin jest bardzo dobry....

 • pikolo155

  0

  Podoba mi się to, że Polacy z Litwy albo z Białorusi mogą sobie pobiec ale nagrody żadnej nie dostaną.

 • gebe14

  0

  jestem lewak , ale coś w tym jest .. wszedzie biegają murzyni , a oni wiadomo są lepsi od polaków , od białych w bieganiu z natury ... więc to troche tak jak z piłką nożną . bez lewandowskiego nie ma naszych piłkarzy- cienko grają - i wszędzie ten lewandowski , ale mogli by to zrobić delikatnie.. albo poprostu brak nagrody pieniężnej ... tzw bieg za free

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 0

  Trzeba koniecznie zmienić regulamin, bo a nuż jakiś żyd z polskim paszportem wygra i zainkasuje nagrodę.
  Sprawdzać pochodzenie do sześciu pokoleń wstecz. Zawodnik z najlepszym pochodzeniem wygra.

 • Rajd Źródeł Chodelki

  0

  Problem z "łowcami nagród" z Nigerii lub Ukrainy na zawodach rangi powiatowej i niższej jest widoczny dla każdego, kto bierze w nich udział. Ograniczenia obywatelstwa czy narodowości wcale nie rozwiązują problemu, tylko jeszcze bardziej komplikują sprawę. Jedyny skuteczny sposób to "rozwalić koryto", czyli zamiast nagród pieniężnych rozdać nagrody rzeczowe albo rozlosować nagrody albo zamiast kilku nagród dla zwycięzców rozdać symboliczne nagrody (np. koszulki z logo organizatora) wszystkim uczestnikom biegu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy