Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka wzywa Sejm do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję"

Wg Nilsa Muižnieksa, dalsze ograniczanie praw seksualnych i reprodukcyjnych Polek będzie sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami naszego kraju w zakresie praw człowieka.

Komisarz Rady Europy do spraw Praw Człowieka Nils Muižnieks jest zaniepokojony tym, że polscy posłowie zajmują się projektem "Zatrzymaj aborcję". Twórcy obywatelskiego projektu chcą całkowitego zakazu aborcji z powodu ciężkich wad płodu. W Polsce ok. 95 proc. legalnych zabiegów usunięcia ciąży przeprowadzanych jest właśnie z tego powodu.

Muižnieks w specjalnym oświadczeniu przypomina, że Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji. Jak podkreśla komisarz, dalsze ograniczanie praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet będzie sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski w zakresie praw człowieka.

Jak podkreśla w swoim stanowisku Nils Muižnieks, brak dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji to naruszenie praw kobiet.

To nie pierwszy raz, kiedy komisarz Rady Europy zabiera głos w sprawie obowiązujących w Polsce przepisów antyaborcyjnych. Naraził się tym zwolennikom ograniczania dostępu Polek do legalnych zabiegów usuwania ciąży. Np. na stronie słynnego instytutu Ordo Iuris, który stoi m.in. za projektem "Stop aborcji", nad którym Sejm pracował w 2016 roku,krytykuje komisarza, oceniając, że głosi "opinie wspierające lobby aborcyjne i antykoncepcyjne oraz postulaty radykalnej lewicy".

Czarny Piątek

Odpowiedzią przeciwników zaostrzania przepisów antyaborcyjnych na projekt "Zatrzymaj aborcję" jest Czarny Piątek. W całym kraju mają się odbyć - firmowane przez Strajk Kobiet - protesty. Największa manifestacja zaplanowana jest w Warszawie. Do stolicy przyjadą kobiety z całej Polski.

Środowiska katolickie ogłosiły w odpowiedzi "biały piątek".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka wzywa Sejm do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 7

  W krajach gdzie aborcja jest legalna a prawo do niej liberalne, takich zabiegów jest najmniej na świecie. Wykonywane są bezpiecznie i w dobrych warunkach a przeprowadza się je w przypadkach najwyższej konieczności. Tylko że w Europie, Kanadzie czy USA i edukacja seksualna i dostęp do środków antykonceocyjnych nie jest sabotowana przez KK

 • def11

  Oceniono 9 razy 7

  To zderzenie cywilizacji. Nauka kontra ciemnogród. Prawa człowieka kontra prawo despotów.
  Wolność kontra PiS.

 • tlen69

  Oceniono 7 razy 5

  23 marca 2018 r. o 16:00 będziemy. Do Warszawy ściągać będą ca le grupy. Będą z nami , wiele osób, są już zgłoszenia. Jest to ważny BÓJ o nasze wspólne prawa do wolności, do szczęśliwej rodziny, do decydowania o sobie. Kobiety mają prawo do rozrodczości i zdrowych potomków. Aborcja nie jest lekiem i pocieszanką, jest czasem smutną  koniecznością, po gwałcie lub gdy  genetyka "nawali". Wybór należy do kobiety. Opieka w szpitalu daje kobiecie szansę na rodzenie kolejnych zdrowych dzieci wtedy gdy tego chce świadomie, wtedy uśmiecha się ONA i RODZINA jest zdrowa. Naszą walką jest równość względem prawa i prawo do godności, a nie przymuszania do nieszczęścia. Żadna władza ustawodawcza i wykonawcza nie ma prawa do bycia "kastą", która będzie ZNIEWALAĆ społeczeństwo. NIE DAMY SIĘ

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 4

  Zmuszanie kobiet, aby rodziły każdego zapłodnionego

  zakalca genetycznego, jest torturą i okrutnym, nieludzkim traktowaniem ! ! ! ! !

  Z tego co ja wiem o kobietach, to każda zdrowa psychicznie i emocjonalnie

  ciężarna, marzy o urodzeniu zdrowego i ślicznego dziecka,

  zmuszanie jej do rodzenia zakalca genetycznego, jest torturą

  oraz poniżającym i nieludzkim traktowaniem.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -3

  Gdzies w tle tego wszystkiego glebokie poranienie tych kobiet. Nieuleczalna rana ktora owocuje samonapedzajacym sie zlem to bardziej robota dla psychologow i charyzmatycznych ksiezy niz dla socjotechnikow i zarzadxzajacych czystym zlem.

 • bartooolooo

  Oceniono 7 razy -5

  Oj tam. Przecież Unia i tak się rozpada.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 7 razy -7

  Kiedy wchodzilismy do Unii, mowiono nam ze to organizacja neutralna swiatopogladowo...

 • Bartosz Cieśla

  Oceniono 9 razy -7

  Pytania tylko dwa: czy ktoś tym kobietom zabrania stosowania antykoncepcji (pigułki, prezerwatywy, spirale, wkładki itp.), że niby im ktoś seksu zabrania? Czy reprodukcja nie polega na tym, że się seksi bez antykoncepcji i zachodzi w ciążę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX