Polska Fundacja Narodowa kosztuje nas ponad 600 tys. zł dziennie. I pilnie strzeże swoich tajemnic

- Obserwuję oburzenie na działalność Fundacji Narodowej po różnych stronach sceny politycznej. Otrzymuje duże kwoty z publicznych pieniędzy i nie wiemy, co się z tym dzieje - mówił w TOK FM Marek Tatała z FOR.

Polska Fundacja Narodowa zasłynęła przede wszystkim kampanią billboardową promującą reformę sądownictwa przygotowaną przez PiS, w której roiło się od nieścisłości. Akcja kosztowała 19 mln zł. Teraz fundacja szykuje kolejną akcję - chce, by jacht z Mateuszem Kusznierewiczem, pływając po morzach i oceanach, sławił stulecie odzyskania niepodległości.

Fundacja działa dzięki niemałym pieniądzom z państwowych firm, które wpłaciły dotąd już niemal 100 mln złotych.

- Myślę, że największe wrażenie robi przeliczenie milionów na kwoty dzienne. Patryk Wachowiec z FOR wyliczył, że to jest ponad 600 tys. zł dziennie. To środki publiczne, które wpływają do tej fundacji - mówił Marek Tatała z fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju w rozmowie z Agatą Kowalską.

Jak podkreślił gość TOK FM, w mediach społecznościowych obserwuje "oburzenie na działalność fundacji i to po różnych stronach sceny politycznej".  - Widziałem prawicowych publicystów krytykujących działalność fundacji. Przejrzystość w działaniu by się wszystkim przydała. To jednak duża kwota z publicznych pieniędzy, a nie wiemy, co się tym dzieje - stwierdził Tatała.

Czytaj też: Prawicowy dziennikarz o Polskiej Fundacji Narodowej: "To kuriozalny i drastyczny przypadek">>>

Sąd nie ma wątpliwości

Szansę na zmianę polityki fundacji daje wyrok, wydany we wtorek przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd uznał, że skoro fundacja dysponuje majątkiem publicznym, a jej inicjatorem jest polski rząd, to jest zobowiązana do udzielania informacji publicznej.

Wyrok dotyczył dziennikarza Polsatu Jana Kunerta, który starł się dowiedzieć komu i ile płaci fundacja. Ale informacji nie uzyskał.

Po ogłoszeniu wyroku Polska Fundacja Narodowa poinformowała, że uznaje orzeczenie i traktuje wyrok jak "nowe otwarcie w relacjach między fundacją i mediami".

Ale prawdziwego "nowego otwarcia" nie widać. 

- Chcieliśmy porozmawiać z przedstawicielami fundacji. Wczoraj się nie udało. I dziś znowu się nie udało. Dziś otrzymaliśmy za to odpowiedź mailową - cytuję - "z przykrością informujemy, że przedstawiciele fundacji upoważnieni do reprezentowania jej w mediach, w tym czasie mają zaplanowane spotkania – na wszystkie pytania możemy odpowiedzieć drogą mailową”. W przypadku wywiadu radiowego byłoby to niewskazane - komentowała Agata Kowalska.

Co dalej?

Gość dziennikarki też chce sam sprawdzić, czy PFN naprawdę wzięła sobie do serca wyrok warszawskiego sądu. - Zapytałem o wynagrodzenia członków zarządu fundacji. Zapytałem też o temat ostatnio modny, czyli czy były wypłacane jakieś premie. Być może jakieś spektakularne sukcesy w promowaniu Polski zostały nagrodzone - mówił przedstawiciel fundacji FOR.

Tatała zwrócił też uwagę na to, że na stronie internetowej fundacji nie ma nawet... statutu. Nie można więc sprawdzić, czy najbardziej znana kampania PFN jest zgodna ze statutem fundacji.

Polska Fundacja Narodowa powstała w 2016 roku. Miała promować wizerunek Polski za granicą. Fundacja dysponuje wielomilionowym budżetem - jej konto zasiliły wielkie państwowe spółki, m.in. Orlen, KGHM, PZU, PKO BP czy PGNiG.

Czytaj też: Podliczono, jak "czyści" PiS: tylko w administracji wymieniono ponad 11 600 urzędników>>>

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (89)
Ponad 600 tys. zł dziennie dla... Polskiej Fundacji Narodowej
Zaloguj się
 • korcia2000

  Oceniono 17 razy 17

  Jeszcze jedna instytucja , której celem jest realizacja pisowskich celów przy pomocy pieniędzy podatników.

 • ar.co

  Oceniono 17 razy 17

  Opozycjo, do dzieła! Premie to nie jedyne złodziejstwo PiS-u, masz podany na talerzu przekręt za 100 milionów, na co czekasz? Niech się Szydło rozwrzeszczy w Sejmie "nam się należało", chętnie posłuchamy!

 • biesczad1

  Oceniono 13 razy 13

  Co to jest 600 tyś: ośmiorniczki za 50 {zł, nie tyś} - to jest skandal!!!

 • wojto51

  Oceniono 13 razy 13

  To ci dopiero "prawi i sprawiedliwi".....

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 12

  Moim zdaniem Kaczyński to Wielki Nieudacznik.
  Wszystko czego się tknął w swoim życiu upadało,
  zanikało, odchodziło w niebyt i/lub niszczyło innych
  ludzi. Teraz też nie będzie inaczej jakkolwiek sytuacja
  jest bardzo groźna bo dotyczy wszystkich Polek i Polaków.

  Czy mamy się przyglądać jak wprowadza się tyranie
  i doprowadza Polki i Polaków do ruiny?

  Czy nie powinniśmy podziękować temu Panu
  i jego pisiatej zgrai?

  Czy zbieranie podpisów pod referendum nt delegalizacji PiS I nowych wyborów
  i/ lub protest typu Majdan nie są uzasadnione?

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 12

  pismafii kolejny przekret a my na to płacimy, a ja juz 2 miesiące czekam na badanie lekarskie.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX