"Zdekomunizowana" tablica Róży Luksemburg może powrócić. Ale jest warunek w sprawie kamienicy

Protesty przyniosły efekt. Władze Zamościa nie wykluczają, że do miasta wróci "zdekomunizowana" tablica upamiętniającą Różę Luksemburg.

Tablicę z informacją, że w tym miejscu urodziła się działaczka ruchu robotniczego, zdjęto wczesnym rankiem 13 marca z kamienicy przy ul. Staszica w centrum Zamościa. 

Jeden z mieszkańców już wcześniej żądał jej zdjęcia - po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej ponowił wniosek i tablicę zdjęto z polecenia prezydenta Andrzeja Wnuka.

SLD w specjalnej uchwale domaga się jej przywrócenia uznając, że doszło do naruszenia prawa, w tym ustawy o zakazie propagowania komunizmu. - Prezydent działał bezprawnie, bo wkroczył w kompetencje Rady Miasta. Rada na temat zdjęcia tablicy w ogóle się nie wypowiadała - powiedział Roman Podświadek, szef SLD w Zamościu.

Róża Luksemburg urodziła się w Zamościu, a zmarła w 1919 roku w Berlinie. Była działaczką polskiej i niemieckiej socjaldemokracji.

"Nie było wyjścia"

- Otrzymaliśmy wytyczne z IPN, że należy tę tablicę usunąć. Później dwukrotnie napominał nas w tej sprawie wojewoda. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko wykonać przepis prawa i zalecenie wojewody – tłumaczy Andrzej Wnuk.

Jest prezydentem, który wygrał wybory jako kandydat PiS, choć dziś z lokalnymi działaczami tej partii nie do końca się dogaduje.

Lewica odpowiada, że samorząd jest samodzielny i nie ma obowiązku słuchania innych. Jak mówi nam Roman Podświadek, ani wojewoda, ani IPN nie ma prawa wywierać presji na samorząd w sprawie ustawy dekomunizacyjnej. „Stanowi to poważny krok na drodze do podporządkowania samorządu terytorialnego aparatowi rządowemu oraz aparatowi partyjnemu PiS” - napisano w uchwale Rady Miejskiej SLD w Zamościu.

Czy tablica wróci?

Zabiega o to Stowarzyszenie „Zamość. Nasz Wspólny Dom”. Zaproponowało, by tablica
zawisła na innej kamienicy - przy ul. Kościuszki. Okazuje się bowiem, że Róża Luksemburg przyszła na świat nie w domu nie przy ulicy Staszica, ale właśnie przy Kościuszki. Obie kamienice stoją w ścisłym centrum miasta.

- Zdjęcie tej tablicy było działaniem brutalnym - zarówno w stosunku do elementów mówiących o historii ludzi, ale też pewnych wydarzeń – mówi Jerzy Nizioł, wiceprzewodniczący Rady Miasta, jednocześnie członek Stowarzyszenia „Zamość. Nasz Wspólny Dom”. Dodaje, że tablica nie może odejść w zapomnienie.

"Może być atrakcją turystyczną"

- Analizujemy w tej chwili wniosek stowarzyszenia. Oficyna, gdzie rzeczywiście Róża Luksemburg się urodziła, należy w tej chwili do prywatnych właścicieli i być może oni zgodzą się na to, by tablica tam zawisła i ich ustawa nie będzie dotyczyć. Bądź też będą mogli w pewien sposób to obejść - zastanawia się prezydent Zamościa. 

Podkreśla, że miasto takiego rozwiązania nie wyklucza. - Nie mamy nic przeciwko temu, by taka atrakcja turystyczna w mieście zawisła. Natomiast na pewno to miejsce, o którym teraz mówimy, czyli ulica Kościuszki, jest bardziej prawdziwe historycznie niż ulica Staszica – tłumaczy Andrzej Wnuk.

„Coś należy z tym zrobić"

- Nie może być tak, że tablica jest w depozycie i zostanie zapomniana. To jest historyczny element, który ma określoną wartość i miasto powinno to wykorzystać, a nie tracić – tłumaczy radny Jerzy Nizioł.

W sprawie tablicy do Zamościa przyjechali nawet przedstawiciele Fundacji Róży Luksemburg z Niemiec. Nie wykluczali jej zabrania czy zakupu.

– Tablica nie jest na sprzedaż – odpowiada stanowczo prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (58)
"Zdekomunizowana" tablica Róży Luksemburg może zawisnąć na prywatnej kamienicy w Zamościu
Zaloguj się
 • 99venus

  Oceniono 19 razy 15

  Róża Luksemburg nie zmarła sama z siebie-ona została zamordowania przez niemiecką dzicz prawicową.

 • jael53

  Oceniono 16 razy 12

  Jedna z niewielu postaci historycznych, które wywodząc się z terenów polskich, są świetnie kojarzone na Zachodzie. A wydaje się ciężkie pieniądze na promocję kraju...

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 13 razy 11

  Zwolenniczka internacjonalistycznej Europy.
  W Polsce milczy się nad nią, gdyż niepodległość Polski była dla niej rzeczą czwartorzędną.
  Na zachodzie jednak doceniana.
  Tam widać warcholstwo i sobiebaństwo 20% społeczeństwa ma mniejszą wartość niż między Odrą i Bugiem a zabicie kobiety za posiadanie własnych poglądów budzi wstręt.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 10

  Grób żony „Łupaszki” został odnaleziony po latach w Niemczech. Grób Brygady Świętokrzyskiej należy odwiedzać również w Niemczech. Ale na Grobie Róży Luksemburg ludzie bez pytania kładą do dzisiaj spontanicznie kwiaty. Szczególnie ci z robotniczymi korzeniami.

 • munaciello

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekaw jestem, kiedy inkwizytorzy z IPN zaczną dekomunizować Piłsudskiego, Narutowicza, Sławka, Daszyńskiego, Limanowskiego, Waryńskiego, Dembowskiego, Mickiewicza, świętego Franciszka z Asyżu, Pawła z Tarsu i Jezusa z Nazaretu.
  Bo przecież wszyscy oni to "lewactwo".

 • van_norden

  Oceniono 14 razy 8

  Lenin powiedział o Róży: jest wrogiem klasy robotniczej! Taka oto "komunistka" drogie polskie głąby!

 • gazkom

  Oceniono 10 razy 8

  W Szczecinie, na jednej z kamienic jest tablica, że urodziła się tam pewna Niemka, znana w historii, jako caryca Rosji, Katarzyna.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 10 razy 6

  Należy natychmiast zipenizować całkowicie historię do IX wieku wstecz, zorganizować sztafety ochronne, które będą nadzorować sferę mentalną społeczeństwa – celowe byłoby utworzenie Oddziałów Rezerwowych Monitorowania Opozycji / ORMO / . Trzeba przeprowadzić weryfikację historii i przekazać społeczeństwu, że pod Hastings, to zwyciężyli Krzyżacy, a hitlerowców rozgromiła brygada świętokrzyska, zdobywając Berlin. Bardzo wskazane byłoby utworzenie Ministerstwa Nadzoru Myśli , które kontrolowałoby wszelkie nieprawomyślne działania. Niezbędne się wydaje natychmiastowe zdelegalizowanie ChRL, gdzie sprawuje władzę 90 milionowa Chińska Partia Komunistyczna. Korzystania z Internetu należałoby uwarunkować zgodą proboszcza i terenowej / osiedlowej / komórki IPN – / „kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą” dr J. Goebbels / - z poważaniem G. Orwell – „Rok 2018”.

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 5

  Czym jest IPN to odsyłam do nagrania wyczynów zyeba Szubarczyka z występu IPN w Czarnem, taką mają wagę i poważne podejście do historii wolski, zacytuję Szubarczyka "Yebał was pies mieszkańcy Lublina", reprezentant IPN

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX