Mocne słowa na manifestacji w Gdańsku: Ocalałam z Holokaustu. Zaoszczędźmy tego horroru innym

Około 1,5 tysiąca osób, według wyliczeń organizatorów, wzięło udział w gdańskiej manifestacji antyfaszystowskiej. Była to odpowiedź na ubiegłotygodniowy przemarsz ONR-u.

Sobotnia manifestacja odbyła się pod hasłem "Demokratyczny Gdańsk mówi NIE dla nacjonalizmu i faszyzmu" i jest odpowiedzią na zeszłotygodniowy marsz Obozu Narodowo Radykalnego, który dokładnie tydzień temu, pod sztandarami z falangą przeszedł przez miasto.

Wątek solidarnościowy

Dzisiaj przed ratuszem głównego miasta zgromadziły się tłumy gdańszczan. Demonstrację organizował prezydent Paweł Adamowicz. Jak dodaje, gdy do głosu dochodzą skrajne ruchy, nie można udawać, że nic się nie dzieje:

Demokratyczny, proeuropejski Gdańsk chce wyraźnie zademonstrować, że większość spośród nas myśli o patriotyzmie w kategoriach między narodami

- mówił w czasie manifestacji. 

Adamowicz przypomniał też stanowisko członków Solidarności z jej pierwszego zjazdu, mówiące o tym, że związek "sprzeciwia się wszelkim podziałom narodowościowym i walczyć będzie o zagwarantowanie pełni praw obywatelskich wszystkim Polakom niezależnie od ich przynależności narodowej lub pochodzenia". 

- Na transparentach i plakatach dominowało nawoływanie do zatrzymania rozpędzającego się nacjonalizmu, do opamiętania się i powiedzenia stop, niebezpiecznym skrajnościom. Wśród uczestników wyczuwalny był niepokój, właściwie wszyscy tłumaczyli swoją obecność podobnie - relacjonował z kolei reporter Radia TOK FM, Paweł Radzewicz. 

Zobacz także: PiS zapowiada walkę z nazizmem. Brudziński przekonuje, że w Niemczech jest gorzej

"Na to się nie zgadzamy"

Uczestnicy manifestacji głośno sprzeciwiali się nacjonalizmowi, o tym, że prowadzi on do dramatu ludzkości, przekonywała Magdalena Wyszyńska ocalała z Holocaustu, domagała się delegalizacji organizacji, nawiązujących do faszyzmu.

Cudem przeżyłam okupację Hitlera i dokładnie wiem, czym jest nieuzasadniona nienawiść poniżej godności ludzkiej. Chciałabym zaoszczędzić tego horroru wszystkim naszym pokoleniom. Mam nadzieję, że trafi to do serc odpowiednich organów, niezależnie od religii i skłoni ich do podjęcia radykalnych środków

- powiedziała.

- Nie mogę być obojętny, gdy rząd naszego kraju zezwala na odbudowę faszyzmu, który dzieje się według scenariusza hitlerowskiego. Tam też problem początkowo lekceważono i udawano, że to nic groźnego, a stało się to, co się stało - mówił z kolei jeden z uczestników manifestacji. 

- Nie zgadzamy się na to, żeby faszyzm się rozrastał za przyzwoleniem aktualnie panującej władzy. Tylko tyle, aż tyle. Co poczułam dowiadując się, że ONR z flagami pod falangą przeszedł przez Gdańska? Dreszcze - powiedziała inna uczestniczka manifestacji, dodając:

Jestem za młoda, żeby pamiętać, ale za stara, żeby nie wiedzieć, co to może znaczyć na przyszłość dla nas wszystkich

Manifestacja przebiegła spokojnie. Przed jej organizacją środowiska narodowe zapowiadały kontrdemonstracje, z zapowiadanych 11 odbyła się jedna, a jej uczestników dało się policzyć na palcach. 

Poseł Jakubiak o neonazistach: Mamy do czynienia z wariatami

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Mocne słowa na manifestacji w Gdańsku: Ocalałam z Holokaustu. Zaoszczędźmy tego horroru innym
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 11 razy 5

  O tym, że faszystowskie szumowiny rozpoczęły przejmowanie władzy

  w państwie, pisałem już w listopadzie 2015 roku, po ogłoszeniu

  wyników wyborów parlamentarnych, ale głupiego nikt nie słucha...

 • getz54

  Oceniono 6 razy -2

  Ta manifestacja moim zdaniem zupełnie nie miała sensu. Przypomniała ponowenie po kilku dniac, o wstydzie jakim okryło się to chore teoretyczne państwo. Postawmy sobie kilka podstawowych pytań.i spróbujmy odpowiedziec na nie.
  Kto jest zagrozeniem w tym kraju dla zachowania ładu, porządku, poszanowania prawa i zasad demokracji ? PiS - SKRAJNA PRAWICA
  Kto wydał zezwolenie na wykorzystanie sali bhp w Stoczni gdańskiej ? Solidarnośc Dudy - SKRAJNA PRAWICA.
  Kto wspierał ONR przy szmaceniu katedry w Białymstoku ? Kościół katolicki - SKRAJNA PRAWICA. Kto zeszmacił Jasną Górę ? Zakon Paulinów - SKRAJNA PRAWICA.
  Kto pochwala wyprawianie urodzin w lesie ? PiS SKRAJNA PRAWICA.
  Wniosek - nie głosowac na PiS - SKRAJNĄ PRAWICĘ, na przedstawicieli kościoła katolickiego,
  ludzi od Rydzyka czyli SKRAJNĄ PRAWICĘ juz od najblizszych wyborów.
  Jak walczyc z tymi wrzodami ? Te ropiejące wrzody gdzieś pracują, wcale nie muszą tam pracowac, gdzieś się uczą, wcale nie muszą tam się uczyc. Oddają dzieci do jakiegoś przedszkola, wcale nie muszą oddawac tam dzieci. Wynajmują gdzieś mieszkania, wcale nie muszą ich tam wynajmowac. Korzystają z zasiłków socjalnych, ulg, koncesji, wcale nie muszą ich dostawac. Tych ludzi jest garstka, najczęściej wstydzą się tego co robią, jak onanizowania, które jest ich jedyną rozrywką. Oni są tchórzami, silni czują się w grupie, tak jak pedofil czuje się silny wobec dziecka, czy gwałciciel wobec przestraszonej kobiety. PRL wybił skutecznie z głowy dwóm pokoleniom miłośc do NSDAP, a tej miłości jeszcze nie przejęło NSDAPiS.
  Ta manifestacja nie ma sensu z innego powodu równiez. Mleko i tak się rozlało. Ktoś dostanie w kijem w głowę, ludzie wyjdą na ulicę protestowac, a podbite oko i wybity ząb pozostaną.
  Ktos kogoś wyzwie od złodziei, znajomi, rodzina, zaprotestują, dla innych ta osoba pozostanie co najmniej napiętnowana. Trzeba ustalic winnych tej hecy w Gdańsku i zadne manifestacje od tego nikogo nie uwolnią. Prześledzic drogę wniosku od początku do samego końca, ludzi odpowiedzialnych za wydanie zgody, potwierdzone parafkami na zadekretowanym wniosku itd.
  Nie działo się to na pustyni. Panie Adamowicz to zadanie dla pana, inaczej NSDAPiS wygra w Gdańsku wybory, a pan czy będzie stał czy lezał to i tak będzie siedział, nie odpuszczą panu, ma to pan u nich jak w banku.

 • Krzysztof K

  Oceniono 10 razy -2

  Jak TVN 24 i insze der Dzienniki piszą, że na manifestacji było 400 osób, to znaczy, że było ich faktycznie 200 . Ale nawet gdyby przyjąć, że łącznie z turystami, których w tamtym miejscu jest zawsze mnóstwo, było te żałosne 400 osób, to świadczy dobitnie, że w ogromnej trójmiejskiej aglomeracji znaleziono jedynie 400 oszołomów, którzy zechcieli dołączyć do folksdojczy, wspierając ich - folksdojczy, ich, a nie nasz, protest przeciwko nacjonalistom . Każdy, kto występuje przeciwko nacjonalistom, występuje przeciwko państwu polskiemu, albowiem nacjonalizm (z łac. natio, „naród”) – jest to postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze życia oraz polityki. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.. Tym szujom i folksdojczom nasz naród nie jawi się jako najważniejszy . Jednak gdańszczanie zdali egzamin i do manifestacji szuj i folksdojczy nie dołączyli - BRAWO ! A szuja Adamowicz po raz kolejny udowadnia, że jest idiotą, tumanem skończonym myląc faszyzm z nacjonalizmem . ~Krzysztof Kornatowicz z Gdańska zresztą .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX