"PiS okłamał protestujące matki". Scheuring-Wielgus o sytuacji rodziców niepełnosprawnych

"Rodzice dorosłych niepełnosprawnych w 9 dni zburzyli domek z kart, który PiS budował przez 2,5 roku". Posłanka Nowoczesnej podkreśla, że PiS w kampanii obiecywał rozwiązanie problemów niepełnosprawnych.

Posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus jest w stałym kontakcie z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Pierze im nawet ubrania. Jak jednak mówi, to kropla w morzu potrzeb. Protestujących, którzy domagają się m.in. objęcia świadczenami rodziców dorosłych niepełnosprawnych, odwiedzili już przedstawiciele rządu z premierem Morawieckim na czele, a także prezydent Andrzej Duda. Wciąż jednak oczekiwany jest prezes Kaczyński.

- Wszyscy mają świadomość, że jedyną decyzyjną osobą jest prezes Kaczyński. Wczoraj miał imieniny i wiem, że bardzo dużo prominentnych polityków świętowało te imieniny na Nowogrodzkiej. Szkoda, że [Kaczyński] nie znalazł czasu, aby odwiedzić protestujących wczoraj w Sejmie - mówiła w Poranku Radia TOK FM Scheuring-Wielgus. 

PiS okłamał

- Nie przypuszczałam, że PiS będzie chciało być rewersem PO z 2014 r. W 2014 r.podczas protestów politycy PiS szeptali mamom [niepełnosprawnych] do ucha: "zagłosujcie na nas. Jak dojdziemy do władzy spełnimy wasze oczekiwania, zrobimy to. Potrzebujemy mieć tylko większość”. Okłamali je - podsumowała posłanka.

Scheuring-Wielgus przypomniała, że przez 2,5 roku rodzice jeździli do Centrum Dialogu i debatowali na temat poprawy systemu. W tym czasie również prowadzili protesty. 

Samą konieczność okupowania Sejmu, posłanka uważa za poniżenie osób, których polityka rządu zmusiła do powzięcia takiej decyzji. Nie ma tu bowiem według niej mowy o wygórowanych postulatach. Chodzi o podniesienie renty o 100 zł oraz 500 zł dodatku na rehabilitację miesięcznie.

- Rodzice dorosłych niepełnosprawnych w dziewięć dni zburzyli domek z kart, który PiS budowało przez 2,5 roku. Oni układali obraz rządu prosperity, obraz rządu, który jest czuły na niedolę ludzką. Nagle, w dziewięć dni, okazało się, że to wszystko to było kłamstwo, hipokryzja i czysty cynizm - podsumowała Scheuring-Wielgus.

Rozwiązaniem ustawa Nowoczesnej?

Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że od 2016 r. w Sejmie leży ustawa posłanki Nowoczesnej, Kornelli Wróblewskiej. Znalazły się w niej rozwiązania trzech kwestii: zrównania świadczeń niepełnosprawnych, podwyższenie renty socjalnej oraz dodatek rehabilitacyjny. Dzisiaj (26 kwietnia) zbierze się w jej sprawie podkomisja.

Jak podkreśliła w rozmowie z portalem Tokfm.pl, posłanka nie wyobrażała sobie, że PiS pozwoli by protest rodziców trwał tak długo. Wskazała jednak, że brak wsparcia osób niepełnosprawnych nie jest problemem tylko obecnego rządu. 

- Jest to problem systemowy, zawsze odkładany w czasie, ale to PiS po raz pierwszy w swojej kampanii wyborczej obiecywało rozwiązanie postulatów [rodziców osób niepełnosprawnych] - mówiła posłanka. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (69)
Kaczyński nie odwiedził protestujących.
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 21 razy 7

  Kaczyński to zwykły tchórz. Prezes funkcjonuje dobrze tylko w otoczeniu pochlebców, sytuacji gdy musi konfrontować się ze zdaniem odmiennym, unika. Nawet na konferencjach prasowych niepożądane są "trudne" pytania.

 • alfalfa

  Oceniono 5 razy 5

  Pucz 2.
  A.

 • patriot.wr

  Oceniono 21 razy 5

  Brawo Pani poseł, każde Pani takie wystąpienie, to kilka procent mniej poparcia dla .Nowoczerskiej!

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 4 razy 4

  Tę próbę empatii można spróbować zrozumieć - ale tylko jako niepełnosprawnej umysłowo niepełnosprawnym fizycznie.......

 • javall

  Oceniono 4 razy 4

  Przeciez nie wszystkie Joanny sa takimi idiotkami. Tej Rysiu przekazal "lekkosc bytu".

 • chris rhode

  Oceniono 14 razy 4

  A co niby zwykły poseł może zrobić z tą sytuacją! Przecież nie sprzeda Srebrnej i nie podzieli się kasą, nie odbierze miski swoim kotom i przydupasom. A jak nie da muchomorowi to ten go więcej nie dopuści, do głosu oczywiście. Taki jest stan rzeczy.

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 3 razy 3

  A ja znam mądrą i dojrzałą kobietę o imieniu Joanna. Naprawdę......

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 3

  Pani posłanka powinna raczej siedziec cicho i ręce zacierać.
  Po co staje się sygnalistką PiSu, wykazując mu błędy, które ten może poprawić?
  Trzeba mu dać brnąć, niech dalej pieprzy.
  Za półtora roku ta sprawa może stać się atutem w programie wyborczym opozycji.
  A tak?
  Jak powiedział kladyk:
  współczesna opozycja w stosunku do PiS prowadzi PUBLICYSTYKĘ, nie politykę.
  (Trzeba było Misia upie.dolić tak wcześnie?)
  Taka Wolska.

 • jancio-utopiec

  Oceniono 17 razy 3

  To jedyny rząd który jest wam w stanie pomóc. Może nie od razu bo zaszłości są spore, ale działa w kierunku poprawy życia niepełnosprawnych. Bo po ewentualnej zmianie to nawet 500+ na niepełnoletnie dzieci wam zabiorą i powiedzą że piniędzy ni ma i nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX