"Może rząd rozłoży 500 zł dla niepełnosprawnych na 20-30 lat? Nie wyjdziemy z Sejmu"

Rząd chce szybko przeprowadzić przez Sejm przepisy dot. pomocy niepełnosprawnym. Mimo tego, że nie spełniają w pełni postulatów protestujących. - Nie wyjdziemy z Sejmu, póki nie dostaniemy dodatku - zapowiada Iwona Hartwich.

20 dzień niepełnosprawni i ich rodzice prowadzą w Sejmie protest. Domagają się wprowadzenia dodatku w wysokości 500 zł oraz renty socjalnej w wysokości najniższego tego typu świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Rząd zgadza się tylko na realizację drugiego postulatu. Prace nad ustawą o rencie ma dziś zacząć sejmowa komisja polityki społecznej.

Na wprowadzenie 500 zł dodatku, jak powtarza min. Elżbieta Rafalska, rządu nie stać. Jak wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wprowadzenie dodatku kosztowałoby budżet państwa blisko 9 mld zł.

Czytaj też: Pieniądze na niepełnosprawnych są - mówiła Beata Kempa w 2014 roku. Działacz przypomniał wideo>>>

Rozwiązania nie widać

W zamian rząd proponuje pakiet świadczeń medycznych, rehabilitacyjnych o wartości ok. 520 zł. Ale ten pomysł od początku krytykują protestujący. Jak przekonują - takie rozwiązanie nie gwarantuje zaspokojenia potrzeb niepełnosprawnych.

Mamy dla pani minister propozycję. To już tak groteskowo zabrzmi: może rząd niepełnosprawnym osobom da 10 zł na początek i rozłoży te 500 zł na 20 lat-30 lat

- mówiła w rozmowie z reporterem TOK FM jedna z protestujących w Sejmie matek -
Iwona Hartwich.

Protestujący zapowiadają, że protestu nie przerwą, choć od blisko półtora tygodnia nikt z rządu z nimi nie negocjuje. Cały cas też bezskutecznie czekają na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim.

- Nie wyjdziemy z Sejmu, dopóki nie dostaniemy dodatku. My walczymy o życie tych osób - podkreśla Hartwich.

Choć pomysł rządu nie zadowala protestujących, to projekt dotyczący pakietu świadczeń dla niepełnosprawnych został dzisiaj skierowany do I czytania. Można się więc spodziewać, że oba zostaną przyjęte na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu.

Czytaj też: Rząd PiS nie da 500 plus na niepełnosprawnych. Internauci: No jak? Przecież wystarczy nie kraść!>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
"Może rząd rozłoży 500 zł dla niepełnosprawnych na 20-30 lat? Nie wyjdziemy z Sejmu"
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 9 razy 7

  Nie choruję, nie żądam od nikogo niczego, nie byłem beneficjentem punktów za pochodzenie przy zdawaniu egzaminów na studia, w trakcie pracy zawodowej niemal nie brałem i nie biorę zwolnień, rzadko biegam po lekarzach, nie jestem beneficjentem 500+ ani kredytów dla młodych małżeństw, mam dwoje zdrowych dzieci. I ze zgrozą obserwuję, że ciągle jestem komuś czegoś winny. A to za mało składek na leczenie, na emerytury i renty, za mało zarabiają: lekarze, pielęgniarki, kierowcy, górnicy, rolnikom też się nie powodzi, nawet posłowie i członkowie rządu narzekają że nie mogą się utrzymać ze swoich zarobków. A ja ciągle płacę podatki i zrzucam się na tych wszystkich roszczeniowców. A może tak dla mnie zrzutka za to, że nikogo nie obciążam swoją osobą i nie byłem beneficjentem rozdawnictwa. Czy to moja wina, że kształciłem się, doszkalałem, dbałem o zdrowie ćwicząc i stosując odpowiednią dietę? Że wychowałem dzieci na pełnosprawnych obywateli? A wszędzie słyszę tylko daj i daj. A ja już nie mam ochoty aby wyciągać te pieniądze z mojego portfela.

 • slon2002

  Oceniono 3 razy 3

  A ja żądam pieniędzy na nowe BMW, bo jeżdżę starym z 2000 roku ale zasługuje na lepsze!!! Żądam 209 300 zł. Tyle kosztuje rozpoczynająca gamę wersja 520d z 6-stopniową manualną skrzynią biegów.

 • pol733

  Oceniono 5 razy 3

  Wywalić te agresywne baby z sejmu. Już się nie da na te twarze patrzeć. A swoją drogą to podobno ich niepełnosprawne dzieci wymagają ciągłej rehabilitacji a tu siedzą 19 dni i jakoś dają radę bez rehabilitacji. Coś te babska kłamią.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 7 razy 3

  Wystarczy zlikwidować dotacje dla rydzyka, zlikwidować fundusz kościelny. Zabrać takim jak czarnecki , kaczyński, klempa , szydło, pawłowicz, kuchciński, piotrowicz 3/4 diet poselskich. Oni biorą pieniądze z kilku źródeł. Zlikwidować Polską Fundację Narodową. Zatrudnieni są tam tylko nieuki , przysłowiowi misiewicze. Wreszcie wystarczy nie kraść, nie oszukiwać ludzi.

 • slon2002

  Oceniono 12 razy 2

  Skandal z blokowaniem sejmu. Kto to słyszał??? w jakim kraju jest to możliwe???

 • jerzytop

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Rafalska . A czy rząd stac na emerytowanych 40-47 letnich policjantów / których ponoć brakuje 5 tys / wojskowych oraz na finasowanie również innych przywilejów ?? Stac Polskę na wypłacanie 200 generałom po 10-15 tys co miesiąc i tak na prawdę nie wiadomo za co . Wojny nie mieliśmy od 73 lat a na misję jedzie kto chce i to ma cały worek żądań . Wyczytałem ze najwyższa emerytura prokuratora woj to 19 tys . Stać nas na to .
  Moja 30 letnia córka otrzymała przez te 12 lat dorosłości mnie jak takie czy siakie panisko przez 6 miesięcy PANI RAFALSK
  stac nas na finansowanie podrózy do domu PANI Anders ????????????????????

 • popieramkukiza

  Oceniono 5 razy 1

  Ciekawi mnie jedno - czemu matki z niepełnosprawnymi nie okupowały Sejmu za długich rządów bandy rudego ? Czyżby wtedy było im lepiej ?

 • Halina Piechaczek

  0

  Uwarzam że gdyby rząd usunął religie ze szkół i osoby które biorą pensje za nauczanie. Pieniądze znalazłyby się na niepełnosprawnych .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX