"Przeciąganie liny" - ekspert o tym, jak PiS próbuje poprawić relacje z Brukselą

Dlaczego Polska PiS nie jest lubiana w UE? Eugeniusz Smolar w rozmowie z tokfm.pl ocenia, że dla wielu państw wspólnoty, rząd w Warszawie "rozbija jedność Europy".

Sejm kończy pracę nad kolejną nowelizacją ustaw o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów powszechnych. Opozycja nie ma wątpliwości, że nowe przepisy to ukłon w stronę Komisji Europejskiej. - Udajecie przed Komisją Europejską, że robicie krok wstecz, ale tak naprawdę robicie kolejne dwa kroki w demolowaniu systemu sprawiedliwości i upartyjnieniu polskich sądów - mówił w Sejmie Borys Budka z PO.

Przypomnijmy, po zmianach w sądownictwie jakich dokonał PiS, Bruksela uznała, że Polska łamie zasadę praworządności. Konsekwencje mogą być dotkliwe, np. możemy dostać mniej pieniędzy z unijnej kasy.

Brudny kompromis

Według Eugeniusza Smolara z Centrum Stosunków Międzynarodowych, między rządem Prawa i Sprawiedliwości a Komisją Europejską trwa przeciąganie liny. Czy uda się dojść do kompromisu? 

Być może będzie to brudny kompromis, który nie zadowoli żadnej ze stron. Tym bardziej że tu nie chodzi tylko o Unię Europejską, ale stanowisko bardzo wielu stolic europejskich, które są niesłychanie krytyczne wobec polityki PiS. Z jednego powodu, że rozbija jedność Europy

- mówi w rozmowie z portalem tokfm.pl.

Zdaniem eksperta, obecna - osłabiona - pozycja międzynarodowa Polski to nie tylko skutek konfliktu z Unią Europejską, ale i zerwania z polityką poprzedników, czyli wszystkich rządów powstałych po 1989 roku.

Według Smolara, widać to w bardzo wielu aspektach naszej polityki zagranicznej. - Na przykład w tym, że nie mamy praktycznie polityki wschodniej. Z wyjątkiem ruchów robaczkowych, takich jak otwarcie się w stosunku do Białorusi - ocenił ekspert.

Zobacz także
 • Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy Trzaskowski nie zostawia suchej nitki na Żalku. "Wstydzę się, że miał cokolwiek wspólnego z PO"
 • Kaja Godek "Gdzie jest Kościół, gdzie jest Godek?". Bezprecedensowe stanowisko lekarzy ws. "Zatrzymaj aborcję"
 • Na zdjęciu poseł Jacek Żalek Kuriozalne tłumaczenie PiS w sprawie posła Żalka. "Nie konsultuje swoich wypowiedzi medialnych"
Komentarze (2)
"Przeciąganie liny" - ekspert o tym, jak PiS próbuje poprawić relacje z Brukselą
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  Co tam dotacje unijne.
  Hasło: "Rząd się sam wyżywi" (Jerzy Urban) wciąż aktualne.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  KE, PE i państwa członkowskie nie dadzą się nabrać na kit, który wciskają im Pisuary. Z resztą na jesieni i tak odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne, które zmiontą NSPDAPiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy