Wielka Brytania ma problem z imigrantami-narodowcami z Polski. "To są organizacje faszystowskie"

- Brytyjskie służby poważnie traktują radykalizację w Polsce. Są obeznane z terroryzmem od setek lat - badacz z Uniwersytetu Roehampton tłumaczy, dlaczego na granicy zatrzymano prawicowego dziennikarza.

W ubiegły piątek (11 maja) na brytyjskiej granicy został zatrzymany prawicowy dziennikarz Wojciech Sumliński, który na zaproszenie organizacji Polska Niepodległa (związanej z tygodnikiem o tej samej nazwie) miał promować w Wielkiej Brytanii swoją nową książkę. To kolejny przypadek, gdy osoba związana z polską prawicą ma problem z wjazdem na teren tego kraju - wcześniej spotkało to pisarza Rafała Ziemkiewicza i byłego księdza Jacka Międlara.

Jak w rozmowie z TOK FM tłumaczy dr Michał Garapich z Uniwersytetu Roehampton i Ośrodka Badań nad Migracjami UW, nie chodziło o tę konkretną osobę, a o organizację, która zaprosiła go do Anglii. - Tamtejsze służby zaczęły bardzo poważnie traktować radykalizację na skrajnej prawicy w Polsce. Brytyjczycy są obeznani z terroryzmem od setek lat i mają odpowiednie jednostki, które antycypują radykalizujące się grupy - komentuje.

"Odziały" i "dowódcy" polskich nacjonalistów

Organizacji polskich nacjonalistów jest w Wielkiej Brytanii kilkanaście. Przygląda im się Monika Jakubowska (prosiła o użycie pseudonimu ze względu na pogróżki, które otrzymuje) z portalu Niepatriociuk.com. Jak mówi, niektóre z nich posługują się terminologią militarną: w Polsce Niepodległej poszczególne komórki nazywane są "oddziałami", a liderzy "dowódcami". - Organizacje często mają charakter faszystowski - dodaje dr Garapich.

- Osoby te prezentują poglądy wymierzone w muzułmanów czy osoby o innym kolorze skóry. Nie ma w nich patriotyzmu, są skupieni na nienawiści - tłumaczy Jakubowska w rozmowie z Karoliną Głowacką. - To głównie ludzie, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii w ostatniej dekadzie. Bardzo chętnie korzystają z tradycji emigracji pojałtańskiej, drastycznie ją upraszczając i redukując. Dzieci i wnuki polskich żołnierzy są przerażone, gdy widzą, jak wykorzystywana jest spuścizna ich dziadków - mówi Garapich.

Mają wsparcie polskiej ambasady

Organizacje imigrantów-nacjonalistów działają za cichym przyzwoleniem, a nawet przy wsparciu polskich władz. Jakubowska zdecydowała się im przeciwdziałać, gdy na plakacie reklamującym spotkanie z oskarżanym o "szerzenie radykalnego antysemityzmu" byłym księdzem Jackiem Międlarem zobaczyła informację o patronacie polskiej ambasady.

Czytaj też: Kazanie ks. Międlara do ONR? Prokuratura nie dopatrzyła się nawoływania do nienawiści. "Odwoływał się do treści historycznych i Biblii"

- Ambasada strzela sobie w kostkę, bo w obliczu Brexitu nikt jej nie weźmie poważnie. Tutaj dyskurs publiczny i konsensus społeczny jest taki, że Brytyjczycy są zróżnicowani, mogą być z każdego kraju i o każdym kolorze skóry. To jest absolutnie wbrew interesom polskiej mniejszości. To odprysk polskiej polityki zagranicznej, która nie jest robiona na zewnątrz, ale na potrzeby wyborców PiS - komentuje Garapich.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (236)
Wielka Brytania ma problem z imigrantami-narodowcami z Polski. "To są organizacje faszystowskie"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 50 razy 36

  Zdelegalizować polski kościół, tfu, katolicki,

  skoro hoduje faszystowskich księży ! ! ! !

 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 33 razy 29

  Dzisiaj w Piasecznie na murze widziałem wielkie grafitti: Symbol AK a obok symbol „white power”.
  Kiedy indziej widziałem symbol „44” na murze. Styl cyfr był łudząco podobny do znaku nazistowskiej formacji SS. Widziałem również HWDP w parze z... kotwicą powstańczą. Nie pojmuje jakie przetasowanie w mózgach młodych Polaków nastąpiło, że bezrefleksyjnie mieszają polską symbolikę niepodległościową oraz faszytsowską/bandycką.

 • rozterka47

  Oceniono 32 razy 24

  nacjonaliści i narodowcy w Wielkiej Brytanii , kochają kraj jak cholera, i dlatego z niego wyjechali
  na zgniły zachód , śmieszne małpy

 • Anna Lisiecka

  Oceniono 36 razy 22

  skoro są takimi "patriotami"to co robią w w Wielkiej Brytanii?powinni siedzieć w swoim kraju,w Polsce a nie robić nam obciach po obcych landach.

 • Marek Trybut

  Oceniono 33 razy 21

  Hodowla polskiego nacjonalizmu trwa od kilkunastu lat. Przykładem niech będą coroczne pielgrzymki kibiców (tylko piłki nożnej) na Ciemną Górę.

 • vito60

  Oceniono 22 razy 18

  Nie po to wyjechałem z Polski, by na Wyspach znów się wstydzić za polskich nazioli. Było 10 lat spokoju, To, od jakiś 5 lat, kryminaliści w ,,patriotycznych" ciuchach robią syf. Handlują dragami, kradną, napadają. Dobra opinia o Polakach idzie szybkim krokiem w pissdu.

 • eryk2

  Oceniono 19 razy 13

  Jedyna terapia - osadzenie polskuego neonazisty w brytyjskim więzieniu razem z dwumetrowym czarnoskórym gejem. I niech sobie we dwóch pogadają o "czarnuchach"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX