"W normalnym kraju wola rodziny powinna być święta" - Kamiński o ekshumacji Rybickiego

"Barbarzyńcy chcą bezcześcić grób mojego przyjaciela Arama Rybickiego. Wieczna hańba sprawców i mocodawców!" - pisze Janusz Lewandowski. Według Michała Kamińskiego, rządzący "grają zmarłymi".

Ekshumacji  ciała posła Arkadiusza "Arama" Rybickiego, która odbędzie się na cmentarzu w Srebrzysku koło Gdańska, towarzyszyć będzie milczący protest jego bliskich i przyjaciół.

Rybicki to jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej.

Brat zmarłego, senator Sławomir Rybicki, decyzję prokuratury dotyczącą ekshumacji uważa za niepraworządną. W tej sprawie wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.  

Senator Rybicki uważa, że ekshumacja bez zgody bliskich zmarłego, to pogwałcenie konstytucyjnego prawa do prywatności rodziny. Prokuratura zaś otwierając groby działa na podstawie kodeksu postępowania cywilnego o ekshumacji.

Spór, o to która wartość w tym przypadku powinna być traktowana jako nadrzędna, toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie, który o rozstrzygnięcie kwestii zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego. 

Prokuratura dokonuje więc ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej mimo braku orzeczenia sądu w tej sprawie.

"Dla nich święta jest tylko władza i kasa"

Ekshumacji sprzeciwia się nie tylko rodzina, ale również przyjaciele Rybickiego. A są wśród nich tak znani politycy, jak były unijny komisarz Janusz Lewandowski. Polityk PO weźmie udział w proteście przeciwko ekshumacji.

"Dziś barbarzyńcy od Ziobry i Kaczyńskiego chcą bezcześcić grób mojego przyjaciela - Arama Rybickiego. Nie można bardziej zranić rodziny. Wieczna hańba sprawców i mocodawców!" - napisał Lewandowski na Twitterze.

Jednoznacznej oceny działań nadzorowanej przez min. Ziobrę prokuratury nie kryje też Michał Kamiński, który - przypomnijmy - przez lata związany był z PiS.

- Cisną się na usta najgorsze określenia: to ludzie, którzy grają tragedią, grają zmarłymi, grają pamięcią dla swoich partykularnych, bardzo nisko pojmowanych politycznych interesów. W normalnym państwie wola rodziny w takiej sprawie powinna być święta. Dla nich święta jest tylko władza i kasa - komentował w rozmowie z tokfm.pl Kamiński.

Ekshumacja ciała Arkadiusza Rybickiego to kolejne otwarcie grobu wbrew woli rodziny osoby zmarłej. Wcześniej, mimo protestów, ekshumowano już m.in. ciało Sebastiana Karpiniuka, Jolanty Szymanek-Deresz, Andrzeja Saryusz-Skąpskiego.

Czytaj też: "Ostatnią wolą ojca było, żeby syna nie ruszać". Senatorowie PO przeciw ekshumacji Karpiniuka>>>Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
"W normalnym kraju wola rodziny powinna być święta" - Kamiński o ekshumacji Rybickiego
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  W normalnym kraju, powiadasz.A kto powiedział, że Polska jest normalnym krajem?

 • werner53

  Oceniono 3 razy 1

  PISI BARBARZYNCY!!! A biskupi jak milczeli tak milcza! Rodziny ofiar apelowaly do hierarchow o obrone grobow przed barbarzynskim zbeszczeszczeniem. Biskupi nadal milcza. Decyzję o ekshumacji podjął zespół śledczych kierowany przez Marka Pasionka. Rodziny smolenskie, ktorych dotknely ekshumacje bliskich wbrew ich woli: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Artura Francuza, Jarosława Florczaka, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa powinny zlozyc oskarzenie zbiorowe, sprawcy sa znani, naglasniac sprawe, isc przez wszystkie instancje do samego ETS w Strassburgu.
  Jedyne rodziny ktore uniknely barbarzynskiej procedury ekshumacji bliskich, to rodziny osob skremowanych i jest ich zaledwie 4: Izabela Jaruga-Nowacka, Jerzy Szmajdziński, ks. płk. Adam Pilch i Czesław Cywiński. Po barbarzynskich ekshumacjach wbrew woli rodziny na kremacje zdecydowali sie Pawel Deresz oraz Izabella Sariusz-Skapska. Nawet jesli nie miesci sie to w polskiej tradycji kulturowej kremacja pod kazdym wzgledem jest forma pochowku zdecydowanie bardziej neutralna zarowno dla potomnych jak i natury, srodowiska.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  "W normalnym państwie wola rodziny w takiej sprawie powinna być święta."- no cóż, nasze państwo jakby specyficzne... Żaden inny cywilizowany kraj nie wykorzystywałby tragicznej śmierci niemal stu osób jako trampoliny do władzy w nieograniczonym zakresie. Humanitaryzm- słowo, ktore w słowniku nadprezesa i jego świty nie istnieje. Empatia- obowiązuje tylko wobec cierpiącego polskęzbawcy. Reszta narodu ma prawo i coraz bardziej obowiązek wielbić władzę i z pokorą znosić jej decyzje. Kontrowersyjne bardzo decyzje. Ale kontrowersja to również słowo, ktoremu PiS nadaje swoiste znaczenie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Zabawna wypowiedz bo mozna sobie wyobrazic meza ktory zabrania prokuraturze ekshumacji zamordowanej przez niego zony. Przezabawne posty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX