Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie będzie uśmiechnięty. Powód zaskakuje

W połowie czerwca w Szczecinie zostanie odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego.  - To nie będzie typowy pomnik - zdradza szef regionu Solidarności Mieczysław Jurek.

Rozpoczęły się prace związane z postawieniem pomnika Lecha Kaczyńskiego przed siedzibą szczecińskiej Solidarności. Do tej pory wygląd monumentu owiany był tajemnicą. Wiadomo już jednak, że przedstawiony na nim prezydent będzie się uśmiechać. 

"Bo z Solidarności" 

- To nie będzie typowy pomnik. Postać z brązu będzie przedstawiona w ruchu. Tak jakby prezydent wychodził z naszego budynku uśmiechnięty - zdradza szef regionu Solidarności Mieczysław Jurek. 

- Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Z Solidarności wychodzi się zawsze z uśmiechem, bo dobrze obsługujemy członków związku oraz ludzi, którzy przychodzą tu załatwiać swoje sprawy - szef regionu tłumaczył reporterowi TOK FM. 

Zaproszenie na odsłonięcie pomnika otrzymają zarówno prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, jak i prezydent i premier.

Dokładna data jego odsłonięcia przy siedzibie szczecińskiej Solidarności nie jest jeszcze znana, niewykluczone, że będzie to data urodzin braci Kaczyńskich - 18 czerwca.

Czytaj też: Artysta wyrzeźbił Lecha Kaczyńskiego w pniu brzozy. Chce go postawić przed Pałacem Prezydenckim

Walka radnych z wojewodą

Nie wszyscy mieszkańcy Szczecina pomysłem postawienia w ich mieście pomnika zmarłego prezydenta są zachwyceni. Uchwała o jego budowie została przegłosowana przez radę miasta w lipcu 2015 roku, głównie głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas na miejsce jego lokalizacji wybrano okolice XVIII wiecznej Bramy Królewskiej. 

Ówczesny wojewoda zachodniopomorski - Marek Tałasiewicz - miał jednak w tej kwestii odmienne zdanie. Uznał, że o ile nic nie stoi na przeszkodzie samej budowie pomnika, to jednak wybrane miejsce budowy jest prawnie niedopuszczalne: stoi w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania. Według niego, na terenach przy zabytkowej Bramie Królewskiej (obecnie skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), obowiązuje zakaz wprowadzania nowej zabudowy, za wyjątkiem obiektów podziemnych.

Wówczas, z pomocą przyszła szczecińska Solidarność, która zaproponowała teren wokół swojej siedziby przy al. Wojska Polskiego jako nowe miejsce lokalizacji. 

Pół tysiąca pomników

W Polsce stoi 462 pomniki smoleńskie. Przybierają różne formy: od upamiętniających drzew i głazów po pomniki i obeliski. Pierwsza kamienna tablica została ustawiona na malborskim cmentarzu dwa dni po rozbiciu się prezydenckiego samolotu w 2010 roku. 

Jednym z najbardziej oryginalnych pomników dotyczących katastrofy smoleńskiej pokazał w przededniu ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej Paweł Althamer. Była to podobizna Lecha Kaczyńskiego wyrzeźbiona w pniu brzozy. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (65)
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie będzie uśmiechnięty. Powód zaskakuje
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 19 razy 13

  "Wiadomo już jednak, że przedstawiony na nim prezydent będzie się uśmiechał."
  to urocze
  (jak krasnoludek,
  który idzie po trawie)

 • swientyjacenty

  Oceniono 14 razy 10

  Jak mówił Gogol: "z czego się
  śmiejecie - z siebie się śmiejecie !" I wszystko jasne.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 13 razy 9

  Rzeczywiście zasługuje na upamiętnienie, ale w jakiejś księdze rekordów, że dzięki wysokiemu mniemaniu o sobie przeniósł siebie i 95 innych ludzi na łono Abrahama. Wyczyn nietuzinkowy.

 • barakuda62

  Oceniono 12 razy 8

  Z Solidarności wychodzi się zawsze z uśmiechem
  -------------------
  Akurat z tym się zgadzam- wyjście, opuszczenie dziś tych partyjnych związków zawodowych, które bezapelacyjnie popiera partię przewodnią (jak dawna CRZZ nieboszczkę PZPR) musi wywołać radość człowieka- nawet kurdupel smoleński będzie uradowany bo w przeciwieństwie do gnoma żoliborskiego on z komuną się nie bratał.

 • lidka1313

  Oceniono 9 razy 7

  30 lat od upadku komuny nie minęło, a na pomniki wracają mierni politykierzy z krwią na rękach

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 7

  Te wszystkie "pomniki" pisowskie, to będzie na wieki symbol kiczowatości i prowincjonalnosci polskiej "sztuki" bardziej nadającej się do muzeów ludów prymitywnych niż do galerii sztuki nowoczesnej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX