Nowa petycja prawicy. Gmyz apeluje do Dudy, by ułaskawił skazanego, który chciał "pomóc PiS"

Cezary Gmyz

Cezary Gmyz (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Marek Falenta, który według zeznań chciał "pomóc PiS" zakładając podsłuchy politykom PO, odbywa wyrok 2,5 roku więzienia. W akcję dążącą do ułaskawienia go zaangażował się m.in. Cezary Gmyz.

Marek Falenta - biznesmen, który zlecał nagrywanie polityków w aferze podsłuchowej - odbywa wyrok 2,5 roku więzienia. W sieci pojawiła się petycja o ułaskawienie więźnia, skierowana do prezydenta Andrzeja Dudy, która wzbudziła zainteresowanie dziennikarzy i komentatorów.

Petycję podpisał i udostępnił m.in. dziennikarz śledczy i korespondent TVP Cezary Gmyz, obserwowany na Twitterze przez 154 tys. osób. “Nie wiem, czy Falenta jest winny czy nie. Ale jest coś głęboko niesprawiedliwego w tym, że 'bohaterowie' taśm z Sowy i Pałacyku Sobańskich chodzą po wolności a on ma iść siedzieć. Podpisuję” - napisał na swoim profilu.

Marek Falenta współpracował z funkcjonariuszami ABW i CBA, którym udostępniał nielegalnie zdobyte nagrania. Jak w toku śledztwa zeznawał Łukasz N., jeden z kelnerów w restauracji Sowa & Przyjaciele oraz Amber Room, któremu biznesmen zlecał zakładanie podsłuchów, Falenta mówił mu, że “jest blisko z PiS i że może zorganizować z prezesem Kaczyńskim spotkanie, i że te nagrania mogą pomóc PiS”.

Jeden z bliskich współpracowników Falenty Marcin W. zeznawał z kolei: “Uważał, że w rządzie powinno być więcej PiS, bo łatwiej się z nimi dogadać. Mówił: ‘Ci są najedzeni, a tamci głodni’. Uważał, że musi mieć swoich ministrów”.

Autorką petycji Agnieszka Szalkowska, której - jak mówi w filmie zamieszczonym na stronie - Falenta pomógł w uratowaniu życia jej urodzonej w 24. tygodniu ciąży córce. “Jest o wiele więcej osób takich jak ja, którym bezinteresownie pomógł Marek Falenta i nie wyobrażam sobie, by dzisiaj jemu nie pomóc” - przekonuje.

 

Wcześniej o ułaskawienie starała się u prezydenta żona biznesmena, ale Duda nie zdecydował się na ten krok, mimo że wcześniej zastosował prawo łaski wobec skazanych za łamanie prawa podczas operacji specjalnych CBA polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Jak informowała “Gazeta Wyborcza”, mimo zakończenia procesu Falenty w mediach pojawiają się nowe nagrania z podsłuchów polityków PO. Dysponuje nimi kontrolowana przez PiS TVP Info, która latem 2017 r. nowych nagrań z podsłuchów użyła dwa razy. Za każdym razem wtedy, kiedy wybuchał kryzys polityczny osłabiający notowania PiS.

Zobacz także
 • Marek Falenta w Sądzie Okręgowym w Warszawie Falenta podsłuchiwał polityków na zlecenie Rosjan? Mimo 26 mln dolarów długu "jeszcze żyje i nie ukrywa się"
 • Restauracja Sowa i Przyjaciele w Warszawie Restauracja "Sowa i przyjaciele" zostanie zamknięta. "Na wakacje na pewno"
 • Prof. Aleksander Smolar Smolar: PO nie poradziła sobie z aferą podsłuchową. Kopacz nie zrobiła nic
Komentarze (20)
Nowa petycja prawicy. Gmyz apeluje do Dudy, by ułaskawił skazanego, który chciał "pomóc PiS"
Zaloguj się
 • Ha Kade

  Oceniono 13 razy 7

  Spoko, Gmyz.
  Dołączysz do niego.

 • stef0909

  Oceniono 10 razy 4

  Gzyms jesteś zwykłym niedojdą!! i nie pij tyle

 • uszatek_2

  Oceniono 6 razy 4

  Ja też, tak jak prezes dzielę ludzi . Tyle że : na mądrych i głupich , ludzi wychowanych właściwie i chamów , ludzi dobrych i złych ... żeby (o tych ostatnich) nie powiedzieć "gnojków" .... Generalnie "gnojkiem" zawsze jest ktoś kto stosuje paskudną "metodę Falenty" do celu pogrążenia innego człowieka czy instytucji. A jeżeli PiS-owi chciał taki prezent zrobić "gnojek" , a PiS z radością to wykorzystała, to co dobrego o tej partii można powiedzieć...? Poziom ten sam.... A co zrobi pan prezydent ...? Chyba nic, najwyżej w wolnej chwili od szusowania po stokach .... znów przy jakiejś okazji złamie obowiązującą konstytucję......

 • tegepe

  Oceniono 5 razy 3

  Znowu ten marny pijaczek-redaktorzyna TVPiS naćpał się i pieprzy trzy po trzy!

 • krynolinka

  Oceniono 5 razy 3

  Chyba nie do właściwej osoby Czarek apelujesz. Będzie rozkaz z Nowogrodzkiej to Duduś z wyra wyskoczy w środku nocy i podpisze.

 • qwertura

  Oceniono 4 razy 2

  Gmyz, czyli po czesku hmyz, to nic innego jak robal, insekt, pluskwa, szkodnik, tfuuuu...

 • andrzej wysocki

  Oceniono 3 razy 1

  Pan Cezary Gmyz produkuje sie tez w polonijnych darmowych gazetkach i tam probuje nam polonusom wyprac mozgi,OCZYWISCIE ROBI TO ZA KASE...Tak ja cala zgraja pissowskich aparatczykow piora.
  TO SE NEVRATI .polonia juz nie ta sama...przeciez "wystarczylo tylko nie krasc" A JEDNAK KRADNIECIE..TO I ZA OCEANEM WIDAC

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy