Tomasz Komenda uniewinniony. Mężczyzna odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił

Tomasz Komenda w Sądzie Najwyższym

Tomasz Komenda w Sądzie Najwyższym (Źródło: Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta)

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę, uchylając wyrok za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Jak mówił prawnik mężczyzny to najważniejszy dzień w jego życiu.

Tomasz Komenda odsiedział 18 z 25 lat, na które został skazany w 2004 roku. Mężczyzna został warunkowo zwolniony z więzienia w marcu - na wniosek Prokuratury Krajowej.

Śledczy doszli do wniosku, że to nie mężczyzna odpowiada za gwałt i morderstwo 15-letniej Magdy. Dziewczyna zginęła w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach pod Wrocławiem. 

Decyzja Sądu Najwyższego nie kończy sprawy. Nie tylko dlatego, że prawdziwy morderca Magdy nie został osądzony i skazany.

"Wymiar sprawiedliwości się myli, mylił się i zawsze będzie się mylił". Tomasz Komenda nie jest jedyny>>>

Jak mówił pełnomocnik Tomasza Komendy, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, powoli będzie przygotowywany wniosek o odszkodowanie, zadośćuczynienie za 18 lat spędzonych w więzieniu.

- Teraz trzeba chwilę się odstresować. Potem będą długie rozmowy z panem Tomaszem Komendą, który musi mi powiedzieć, jak wyglądał jego pobyt w więzieniu, czego doświadczył, na czym polegają krzywdy moralne, jakich doznał. Trzeba ustalić, ile w tym czasie (pobytu w więzieniu - red) mógłby zarobić pracując, ile stracił w sytuacji, kiedy nie ma składkę emerytalnych - wyliczał prawnik.

Prof. Ćwiąkalski przed rozpoczęciem posiedzenia SN mówił, że to najważniejszy dzień w życiu Tomasza Komendy.

Milion to za mało?

Odszkodowanie, to pieniądze, których niesłusznie skazany nie zarobił, jeśli wcześniej pracował. Zadośćuczynienie dotyczy strat moralnych. Zdaniem dr Piotra Kładocznego, prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w przypadku sprawy Tomasza Komendy kluczowe jest właśnie zadośćuczynienie.

Jak mówił prawnik, po zwolnieniu Komendy z więzienia,  "to będzie jakaś kolosalna kwota". - I tak nie zrekompensuje tych lat. 18 lat w więzieniu i to pod takim zarzutem... To był wtedy młody człowiek, a jeśli wyjdzie z więzienia, będzie mężczyzną w średnim wieku - podkreślił prawnik z HFPC.

Czytaj też: Spędził 18 lat w więzieniu, wg śledczych jest niewinny. Prof. Płatek: Tak się dzieje, gdy prokuratorzy i sędziowie ulegają naciskom>>>

Zobacz także
 • Prezydent Aleksander Kwaśniewski w studiu Radia TOK FM. "Będą poniesione straty polityczne". Kwaśniewski uważa, że PiS zapłaci za zbywanie protestujących
 • zdjęcie ilustracyjne Za niezapłacone mandaty trafił na trzy miesiące do więzienia. Do jednej celi z mordercą
 • Tomasz Komenda zwolniony z więzienia Dlaczego Komendę niesłusznie skazano za zabójstwo? Ziobro o śledztwie: Wiemy o poważnych błędach
Komentarze (4)
Tomasz Komenda uniewinniony. Mężczyzna odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił
Zaloguj się
 • Jan Winnicki

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz zacznie się walka o słuszne pieniądze. Tomasz i jego prawnik swoje, a sąd w osobie durnego sędziego lub sędziny swoje. Z reguły pomiędzy tymi liczbami jest ogromna różnica.

 • julietwhiskey

  Oceniono 1 raz 1

  Powinien dostać przyzwoite pieniądze. Należy się chłopakowi dobrobyt na resztę życia. Może być z moich podatków. Chciałbym tylko doczekać widoku na ławie oskarżonych tych, co się do tego skazania przyczynili i prawdziwych sprawców, którzy byli przez nich chronieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy