Radna PiS tropi gejów wśród nauczycieli i dyrektorów szkół. "Czy wśród nich są osoby homoseksualne?"

"Czy wśród dyrektorów szkół i nauczycieli są homoseksualiści? - pyta prof. Anna Jaśkowska, która niedawno nazwała Tadeusza Mazowieckiego "stalinowcem". Teraz chce znać orientację seksualną pracowników oświaty.

Kontrowersyjne pytanie o orientację seksualną padło na posiedzeniu komisji ds. rodziny lubelskiej Rady Miasta. Zadała je prof. Anna Jaśkowska - ta sama, która ostatnio zasłynęła swoimi zaskakującymi wypowiedziami o Tadeuszu Mazowieckim, nazywając go "stalinowcem" czy "komunistą". Tym razem poszła o krok dalej.

Spytała, bo ... była ciekawa

Prof. Anna Jaśkowska była wykładowcą na Politechnice Lubelskiej, aktualnie jest na emeryturze. Jako radna wchodzi w skład m.in. komisji rady miasta ds. rodziny. Na ostatnim posiedzeniu poświęconym kwestiom budżetowym, nieoczekiwanie zapytała o dyrektorów szkół i nauczycieli.

- Nie wiemy dokładnie do kogo skierowała swoje pytanie, ale pytała o to, czy wiadomo coś na temat tego, czy osoby homoseksualne są zatrudniane w lubelskich szkołach i czy sprawują w nich funkcje dyrektorskie - mówi radny Michał Krawczyk, który był na posiedzeniu i dodaje, że wśród obecnych zapadła wówczas konsternacja.

Radny Michał Krawczyk z PO, członek Komisji Rodziny był na posiedzeniu, kiedy radna PiS spytała o homoseksualistów

Sama radna jest nieuchwytna, jakby zapadła się pod ziemię. Mimo wielokrotnych prób kontaktu nie odbiera telefonu. Wysłaliśmy pytania przez Facebooka, ale na razie też bez odpowiedzi. Pytamy m.in., co radna miała myśli, zadając pytanie o homoseksualizm dyrektorów szkół i nauczycieli i do czego potrzebna byłaby jej ta wiedza (jak chciałaby ją wykorzystać?). 

Przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Monika Orzechowska, dokładnie odnotowała, jak brzmiało pytanie zadane przez prof. Jaśkowską: „Czy na przestrzeni pięciu, ośmiu, dziesięciu lat miasto miało takie przypadki, a komisja o tym wie, że np. w szkołach albo przedszkolach, dyrektorami albo nauczycielami były osoby homoseksualne”.

- Zapytałam ją, w jakim celu zadała to swoje pytanie. Odpowiedziała, że była ciekawa, jak to jest, ponieważ pan Biedroń zadeklarował swoje preferencje, a jest prezydentem miasta. Ktoś w tym momencie stwierdził, że pani radna może złożyć interpelację do wydziału oświaty w tej sprawie - mówi w rozmowie z reporterką TOK FM Monika Orzechowska.

Jak dodaje, nie rozumie, jak można pytać o tak intymne kwestie. - Powiem szczerze, dla mnie to bardzo dziwne. Co ma do rzeczy orientacja seksualna do zajmowanego stanowiska? - mówi Orzechowska.

Pytanie niezgodne z prawem

O skomentowanie sprawy,  poprosiliśmy szefa klubu PiS, radnego Tomasza Pituchę. Umówiliśmy się z nim na rozmowę telefoniczną, niestety radny nie odbierał telefonu. Nie odpisał też na naszą wiadomość na Facebooku.

Yga Kostrzewa, rzeczniczka Lambdy Warszawa mówi krótko: zadanie takiego pytania jest niezgodne z prawem.

- Pytanie o orientację seksualną, tak samo, jak pytanie o to, czy ktoś planuje być w ciąży, jest niedopuszczalne. W ogóle nie powinno paść - wyjaśnia rzeczniczka.

Co robić w sytuacji, gdy takie pytanie padnie? - Mówić wprost, że to niezgodne z prawem i że takich pytań o kwestie intymne czy światopoglądowe nie powinno się zadawać. Pani radna powinna o tym wiedzieć - dodaje.

Radny Michał Krawczyk zwrócił na to uwagę prof. Jaśkowskiej podczas posiedzenia.

- Przypomniałem pani radnej, że w Polsce, na szczęście, ani przyjmując kogoś do pracy, ani oceniając go w trakcie wykonywania obowiązków, nie pyta się o orientację seksualną ani o wyznanie -mówił Krawczyk.

Radny zaznaczył też, że dyrektorów ocenia się po ich doświadczeniu, wiedzy, czy osiągnięciach ich uczniów.

Stalinowiec, komunista, agent NKWD

Radna Anna Jaśkowska nie tak dawno zasłynęła inną wypowiedzią. W trakcie dyskusji o nazwaniu jednej z ulic w Lublinie imieniem Tadeusza Mazowieckiego, zapytała, skąd wzięto życiorys, który znalazł się w uzasadnieniu do uchwały. Jak dodała, znalazła zupełnie inny.

- Mam takie informacje: Tadeusz Mazowiecki - stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich. I jeszcze wzmianka - odznaczony Orderem Orła Białego przez rząd komunistyczny. Dlaczego tych informacji nie podaliście? - pytała wtedy Jaśkowska.

Słowa radnej PiS w sprawie Tadeusza Mazowieckiego zbulwersowały działaczy Komitetu Obrony Demokracji. Zapowiedzieli, że będą przychodzić na każde jej  spotkanie wyborcze. - Będziemy zadawać jej pytanie: z czyjej inspiracji powtarza oszczerstwa o Tadeuszu Mazowieckim? Z jakiego źródła korzysta i dlaczego zniesławia człowieka, który już nie żyje i który nie może się już bronić - mówi jeden z liderów lubelskiego KOD, Krzysztof Kamiński.

Krzysztof Kamiński, adwokat, jeden z liderów lubelskiego KOD - komentuje wypowiedź radnej PiS

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (218)
Radna PiS tropi gejów wśród nauczycieli i dyrektorów szkół. "Czy wśród nich są osoby homoseksualne?"
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 28 razy 26

  A ta pani swoich stopni naukowych to w PRL nie robiła?

  Eeee, ale to powinna być zdekomunizowana i tyle!

 • endrju1521

  Oceniono 27 razy 23

  Konstytucja, babo, konstytucja !

  Art. 32

  Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym,

  społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (!).

 • realizmforte

  Oceniono 17 razy 15

  Gdzie znajdę adres tej pani ? Wyśle jej ostatnią książkę Marcina Wójcika, byłego seminarzysty i dziennikarza " Gościa niedzielnego " - " Celibat ".

 • marudna.maruda

  Oceniono 16 razy 14

  "Czy wśród dyrektorów szkół i nauczycieli są homoseksualiści? - pyta prof. Anna Jaśkowska. Pyta profesor??!!??!!
  Pewnie tak. Na wszelki wypadek może by tak zwolnić wszystkich, a w ich miejsce obsadzić księży i katechetów. Ci, jak wiadomo, zawsze bez skazy na morale i heteroseksualni jak wiodąca władza oczekuje.

 • eryk2

  Oceniono 19 razy 13

  Radna jest patentowaną idiotką, jeżeli nie wie, że za komuny nie przyznawano Orderu Orła Białego. To ciekawe, bo większą część swojego nędznego żywota spędziła właśnie w komunizmie...

 • Aneta Grzegorczyk

  Oceniono 15 razy 11

  Nauczyciel ma dobrze uczyć moje dzieci.Zainteresowac dzieciaki nauką aby z chęcią do szkoły chodziły. Ma być cierpliwy kiedy trzeba również stanowczy. A co nauczyciel robi po szkole i z kim sypia to nie moja broszka. Może nawet na rurze tańczyć w nocnym klubie, mi nic do tego.Polacy to naród który uwielbia komuś do domu zaglądać i interesować się brudami innych ludzi nie widząc swoich błedów.

 • Wieslaw Kwiecien

  Oceniono 11 razy 9

  I dziwimy się że poziom nauczania na uczelniach jest tak niski. Mając takich pseudowykladowców jak niejaka Jaśkowiak nie można się temu dziwić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX