Czarnoskóry muzyk bronił Polski w 1939 roku i walczył w powstaniu. Chcą go upamiętnić wbrew narodowcom

Według byłego rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej "Murzyn nie może być Polakiem". W odpowiedzi ma powstać tablica upamiętniająca czarnego uczestnika Powstania Warszawskiego, który w Polsce żył niemal cztery dekady.

August Agbola O’Brown, powstańczy pseudonim “Ali”, przybył do Warszawy w 1922 roku, by grać na perkusji w lokalnych klubach. Urodzony w Nigerii muzyk pomieszkiwał w Londynie i Wolnym Mieście Gdańsku. Osiedlił się w stolicy i założył rodzinę, miał dwóch synów, Ryszarda i Aleksandra.

Bronił granic w kampanii wrześniowej, potem walczył w powstaniu

„Ali” brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, a w 1944 roku był żołnierzem powstania warszawskiego i walczył jako strzelec w batalionie „Iwo” w Śródmieściu Południowym, w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej i Marszałkowskiej. Przeżył powstanie i mieszkał w Warszawie co najmniej do 1956 r., potem wyemigrował na Zachód.

Portret Augusta Agboli O'Browna ps. Ali (1895-1976), uczestnika powstania warszawskiegoPortret Augusta Agboli O'Browna ps. Ali (1895-1976), uczestnika powstania warszawskiego fot. Igor Oleś / Muzeum Warszawy

“Historia O’Browna mieści się na marginesie głównego nurtu narracji o powstaniu warszawskim 1944 r. Nie należy on do grona najważniejszych bohaterów, których nazwiska obecne są w zbiorowej pamięci historycznej” - czytamy w materiałach Muzeum Warszawy, które prezentuje portret powstańca namalowany w 2005 r. przez Karola Radziszewskiego, nawiązujący do stylu Pabla Picassa.

Przeczytaj rozmowę z czarną Polką. "Pół miesiąca wyzwisk w tramwajach i na ulicy, splunięć i wyzywania od 'ciapatych'"

“Radziszewski odkrył jego biografię, gdy poszukiwał źródeł do pracy nad serią portretów powstańców, z których powstać miał mural dla Muzeum Powstania Warszawskiego” - dowiadujemy się.

"Murzyn nie może być Polakiem"

O upamiętnienie czarnego muzyka-bohatera zabiega Fundacja Wolność i Pokój. “Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na skandaliczne słowa byłego rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego, że (cyt.) ‘Murzyn nie może być Polakiem’” - czytamy w jej oświadczeniu.

Przypomnijmy, chodzi o wypowiedź z listopada 2017 roku, kiedy rzecznik w wywiadzie dla magazynu “Do Rzeczy” stwierdził: “W zasadzie my rasistami nie jesteśmy, ale z separatystami rasowymi to i owszem, bo Murzyn nie może być Polakiem”. Wypowiedź wzbudziła wtedy protest samej organizacji, a Pławski stracił stanowisko.

Tablica upamiętniająca czarnego powstańca miałaby zawisnąć na Krakowskim Przedmieściu, najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy. Jej koszt przedstawiciele fundacji szacują 5,5 tys. zł i zachęcają do wpłacania datków na ten cel.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Czarnoskóry muzyk bronił Polski w 1939 roku i walczył w powstaniu. Chcą go upamiętnić wbrew narodowcom
Zaloguj się
 • andrzej wysocki

  Oceniono 23 razy 17

  DO "mlodziezy wszechpolskiej" - TO WY NIE MOZECIE I NIE JESTESCIE MOIM ZDANIEM POLAKAMI.
  Jestescie tylko faszyzujacymi grupkami wychowanymi na ciezkiej pracy wielu POLAKOW. Mamusia i tatus obcierali wam dupki ,lecz nie udalo im sie wpoic PRAWDZIWEJ MILOSCI I POSZANOWANIA BLIZNIEGO. WEDLUG MNIE JESTESCIE CHWASTEM NA Polskiej glebie.
  Pozdrawiam wszystkim ktorym nieobojetne sa zadymy narodowcow
  polonus od 40 lat

 • cezar85

  Oceniono 28 razy 16

  ten murzyn zrobił dla Polski więcej

  niż wszyscy narodowcy razem wzięci

  i to jest fakt

 • Mr. X

  Oceniono 19 razy 15

  Ja pie......e .
  Ale ćwoki z tej MW.
  Banda zje....ch faszyzujących ćwoków modlących się na chwałę Żyda i ma problem z człowiekiem który walczył za kraj, który nie był jego ojcowizną.
  Zdaje się, że w Ku Klux Klan też tak ieli narąbane.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 20 razy 14

  Polakiem nie może być ten kto wielbi hitlerowskie idee, które są odpowiedzialne za największą tragedię tego narodu. Wszechhitlerowcy do pierdla! (a gdyby była wojna to pod ścianę i kula w łeb po sądzie polowym (max 15minut)

 • wan4

  Oceniono 12 razy 12

  Każdy kto czuje się Polakiem i jest lojalny wobec Polski JEST Polakiem. A już szczególnie ten kto walczył i narażał życie dla Polski. Narodowość jest sprawą drugorzędną - jest wiele haniebnych przykładów Polaków narodowości polskiej, którzy zhańbilli się zdradą lub choćby sprzeniewierzeniem się naszym strategicznym interesom

 • acototak

  Oceniono 17 razy 11

  Miejsce MW jest w Berezie, wg Pilsudskiego

 • endrju1521

  Oceniono 18 razy 10

  Od kiedy to faszyści rządzą Polską? ? ? ? ? ?

  O ile się dobrze orientuję,

  to konstytucja nie została jeszcze zmieniona...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX