Rząd chce sprowadzić do Polski informatyków, pielęgniarki i budowlańców. Kolejne ułatwienia w pracy dla cudzoziemców

W sprowadzaniu pracowników z zagranicy głównym kryterium będzie zawód. Jeśli będzie na liście zawartej w rozporządzeniu resortu, wtedy zatrudnienie będzie łatwiejsze.

Na przełomie czerwca i lipca ma być podpisane rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej dotyczące rozszerzenia listy zawodów.

Lista rozszerzanych zawodów

Lista w tej chwili jest w konsultacjach międzyresortowych - powiedział reporterowi TOK FM Stanisław Szwed, wiceszef resortu. Będzie ona obejmować 20 branż i 176 zawodów.

- Głównie zawody techniczne i medyczne, ale i nie tylko. Bo będą i kierowcy - zapowiada Stanisław Szwed. 

O pracę w Polsce będzie łatwiej budowlańcom, informatykom czy pielęgniarkom. Więcej zmian przyniesie nowa ustawa o rynku pracy, którą rząd ma przedstawić pod koniec roku. Chodzi np. o zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy przy zatrudnianiu cudzoziemców.

- Jeżeli pracodawca będzie występował o pozwolenie na pracę, to już nie będzie potrzeby procedury dotyczącej, chociażby sprawdzania w zasobach urzędów pracy czy znajdują się w nich te osoby, bo niejednokrotnie są statystycznie, ale wiemy, że fizycznie ich tam nie ma - dodaje Szwed.

W sprowadzaniu pracowników z zagranicy głównym kryterium będzie zawód. Jeśli będzie na liście zawartej w rozporządzeniu resortu, wtedy zatrudnienie będzie łatwiejsze.

Imigranci zarobkowi to nie tylko Ukraińcy

Jak wynika z raportu firmy Randstad, co czwarta firma w Polsce zatrudnia cudzoziemców. Brakuje pracowników w branżach przemysłowej i budowlanej, a imigranci zarobkowi to już nie tylko Ukraińcy.

W Polsce legalnie pracuje 150 tys. Ukraińców, sezonowo ta liczba rośnie, ale to nie wystarcza, dlatego pracodawcy będą sięgali coraz dalej, przekonuje Monika Fedorczuk, ekspert konfederacji Lewiatan.

- Chiny, Pakistan to nie jest "Bajka o żelaznym wilku". To się dzieje teraz. Trzeba się oswoić z myślą, że coraz częściej będziemy spotykali w supermarketach czy centrach ogrodniczych osoby z różnego kręgu kulturowego - przyznaje Monika Fedorczuk.

Zobacz także: Coraz więcej legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce. Przyjeżdżają do nas nawet z Nepalu

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (47)
Rząd chce sprowadzić do Polski informatyków, pielęgniarki i budowlańców. Kolejne ułatwienia w pracy dla cudzoziemców
Zaloguj się
 • canuck_eh

  Oceniono 11 razy 7

  To do naszych fachowcow ze sluzby zdrowia rzad mowi"niech jada" a zaraz chce sprowadzac fachowcow z zagranicy.Ktos mi moze wytlumaczyc owa logike?

 • eryk2

  Oceniono 9 razy 5

  150 tys. - to dopiero bajka o żelaznym wilku...

 • lucek10

  Oceniono 6 razy 4

  Skoro brakuje pielęgniarek/pielęgniarzy, to te/ci, które/którzy są powinny/powinni więcej zarabiać, co by zachęciło innych do pracy w tym zawodzie. Prawo rynku. Tyle, że w Polsce nie działa. Co pisowski rząd zamierza z tym zrobić?

 • Helena Liszka

  Oceniono 6 razy 4

  Czy mu nie mamy pielęgniarek,budowlańców,tylko zapłaćcie im godnie,bo zarabiają jak żebrak na zachodzie.Nasze pensje nawet nie starczą nawet do ostatniego.Kogo będziecie sprowadzać???????sami sobie szukacie guza.Etatów jest dość tylko marne wypłaty.Pielęgniarka z 38 letnim stażem zarabia na rękę 1900 zł w tym nocki i wysługa lat.Najpierw podwyżcie o sto procent pensje,to nie trzeba będzie sprowadzać gastarbaiterów,czyli Ukrainców, bo z zachodu nikt nie przyjdzie ,bo żebrak ma tam więcej niż nasze pielęgniarki.

 • abnegat.ltd

  Oceniono 8 razy 4

  A jak te pielęgniarki chcą ściągnąć? Bo łapanie niewolników w siatke jest nieco passe w XXI wieku...

 • qrzysiu

  Oceniono 5 razy 3

  Tak jest. Wysoko wykwalifikowani obcokrajowcy będą teraz pracować za grosze żeby suweren mógł leżeć i cieszyć się z nowego TV za 500+

 • zdzisiek66

  Oceniono 9 razy 3

  A to muzułmanie z Pakistanu, których PIS zaprasza do Polski, nie roznoszą chorób i pasożytów?

 • adamjh

  Oceniono 9 razy 3

  Jakto Uchodzcow beda sprowadzac? Przeciez emigrant to wedlug pisu uchodzca! A przeciez "zwyky posel" mowil ze oni przynosza choroby!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX