Były oficer CBŚ na czele walki z mafią śmieciową. Prezydent miasta: Służby powinny być wyposażone w broń

Władze Bytomia zapowiadają "niekonwencjonalne pomysły na granicy prawa", aby rozprawić się z problemem nielegalnych składowisk, z którym od lat boryka się śląskie miasto.

Bytom rozpoczyna walkę z mafiami śmieciowymi. Prezydent miasta Damian Bartyla zatrudnił w tym celu na etat byłego funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Marcin Borosz chce dokładnie przyjrzeć się dokumentom firm, które prowadzą składowiska na terenie miasta, zapowiada też inne działania. - To są pomysły niekonwencjonalne, na granicy prawa - przyznaje w rozmowie z Radiem TOK FM. - Nie chcę zdradzać szczegółów, żeby ich nie spalić - dodaje.

Natomiast prezydent Bartyla apeluje do rządu o powołanie specjalnych służb do walki z mafiami śmieciowymi. - Biorąc pod uwagę, z kim często mamy do czynienia, powinny to być służby wyposażone w broń i mogące zastosować przymus bezpośredni - twierdzi w rozmowie z Radiem TOK FM. 

Bytom od kilku lat boryka się z problemem nielegalnych składowisk. Był on nawet jednym z tematów referendum ws. odwołania prezydenta Bartyli. Za jego odwołaniem głosowali opozycyjni radni. Referendum okazało się nieważne z powodu niewystarczającej frekwencji.

Hiszpanom taniej jest przewieźć śmieci do Polski

Co ciekawe, Polska nie tylko produkuje śmieci, ale jest ich importerem. Bo ceny za składowanie odpadów są u nas niższe niż w krajach Europy Zachodniej.

- Na przykład Hiszpanom taniej jest przewieźć do Polski tonę odpadów za 30 euro, bo w Hiszpanii za składowanie tej tony trzeba zapłacić 100 euro. A u nas firma z przyjemnością weźmie 50 euro za to, żeby te odpady położyć na składowisku w ramach rekultywacji. Jak wykorzystujemy odpad do rekultywacji składowiska, to nie wnosimy żadnych opłat za składowanie - opisuje Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami, w audycji Karoliny Głowackiej w Radiu TOK FM.

Jak podkreśla Paca, za dwa lata program rekultywacji składowisk się skończy. - I za chwilę zobaczymy, że nie mamy co zrobić z odpadami - przewiduje ekspert.

Każdy z nas może pomóc

Warto pamiętać, że konsumenci mogą naprawdę dużo. To właśnie naciski konsumentów, którzy chcą być "eko", doprowadziły np. do tego, że do Londynu wrócili mleczarze i mleko w szklanych butelkach z kapselkami.

Nie można zapominać, że jedynymi materiałami, które jesteśmy w stanie wykorzystywać latami, są szkło i metal. Niestety to także materiały drogie, więc przegrywają z tanim plastikiem.

Zobacz także: Wielka Brytania tonie w plastikowych śmieciach. Rząd wprowadził właśnie znaczące prawo 

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Były oficer CBŚ na czele walki z mafią śmieciową. Prezydent miasta: Służby powinny być wyposażone w broń
Zaloguj się
 • Luis Franek

  Oceniono 2 razy 2

  Mafie płacą p[osłom] czy innym urzędnikom i korzyść jest a Polska tonie w śmieciach.Nawet sam Minister wydał kilka zezwoleń na przywóz śmieci do Polski

 • cezaryk

  Oceniono 2 razy 2

  Kontrolerzy biletów miejskich również powinni być wyposażeni w broń.
  I babcie klozetowe też. To bardzo ryzykowna praca.

 • Mirosław Jankowski

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko dwie osoby w tym kraju mogą rozwikłać problem śmieci i zabójstw bałtyckich fok a mianowicie Rutkowski przy pomocy naszego szamana Jackowskiego

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  To mile iz byly oficer CBS podjal sie samotnej walki, naszemu brudnemu harremu przypada wiec rola samotnego wilka likwidujacego fizycznie czlonkow mafii z pomienieciem zawilych procedur sadowych, scenariusz znany z hollywoodzkich sequeli chocby Brosnan w roli msciciela.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Przez 27 lat neoliberalizmu powstalo tyle galezi jalowej gospodarki iz PIS w zasadzie nie wie od czego zaczac. Zgodnie z analiza SWOT zaczeli oczywiscie od zrodel najwiekszego wycieku srodkow budzetowych czyli grzyba hodowanego przez lysa pale od piniendzy mafii vatowskich.
  Tego jest znacznie wiecej od lekowej po smieciowa, walak za mafiami, natrafia na jeden zasadniczy problem, czyli swiadkow, ktorych nie ma, lub jesli sie pojawia to dopada ich seryjuny samobojca. Kolejne rzady postpeerelu zrobily sporo, zeby utracic sluzbom mozliwosci uzycia specsrodkow, szczegolnie skuteczna okazala sie etyka uzytych srodkow dowodowych, ktora skrzetnie wykorzystuja sedziowie do procesowego wykluczenia materialau dowodowego, w ostatecznoci nie dopuszcza sie swiadka, wszystkie te numery oczywiscie sa sowicie oplacane ze srodkow pozyskiwanych pzez mafie i dzieki temu system jest samonakrecajacym sie perpetum mobile.

 • wolak007

  Oceniono 1 raz 1

  Polska i Smieci

 • adam545

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie cos sie robi z tymi zlodziejami -mafia to slowo delikatne w porownaniu do szkod w srodowisku jakie oni nam wyrzadzaja Moim zdaniem obywatele powinni mieć dostęp do broni ,wtedy oprawcy by sie bali W USA obywatele mają bron i nadal panstwo istnieje i ma sie dobrze

 • Piotr Sahajdaczny

  0

  Firma sprzątająca miasto z Tczewa przywiozła mi śmieci na działkę którą miałem nie ogrodzoną,podałem numer samochodu,a oni nie wiedzą kto prowadził nawet mandatu nie dostali..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX