Mówią, że lotnisko w Baranowie nie powstanie. Twierdzą, że władza zbuduje je w innym miejscu

17 czerwca w Baranowie odbędzie się referendum ws. budowy CPK

17 czerwca w Baranowie odbędzie się referendum ws. budowy CPK (Źródło: Bartosz Kondziołka TOK FM)

Stowarzyszenie przekonuje, że odkryło, kto będzie musiał się wyprowadzić przez Centralny port Lotniczy. I nie są to mieszkańcy Baranowa.

W najbliższą niedzielę (17 czerwca) w gminie Baranów odbędzie się referendum w sprawie budowy na jej terenie portu lotniczego. Część mieszkańców nie ufa jednak, że poznali dokładną lokalizację inwestycji. Teren brany pod uwagę przy budowie największego lotniska w Polsce, które miałoby ruszyć za niespełna 10 lat, to również sąsiednie gminy Teresin i Wiskitki.

Lotnisko we wsi Stanisławów?

Tymczasem stowarzyszenie Zanim Powstanie Lotnisko, które sprzeciwia się budowie portu, przekonuje, że zna bardziej szczegółową lokalizację przyszłej inwestycji, niż wynika z pokazanej przez rząd mapy.

Na spotkaniu w Baranowie stowarzyszenie pokazało własną mapę, na której widać, gdzie dokładnie miałby powstać port. Wojciech Kornak z Zanim Powstanie Lotnisko tłumaczył, że bazował na informacji o tym, jak lotnisko ma być położone względem tamtejszej linii kolejowej. Według niego terminal pasażerski lotniska powstanie we wsi Stanisławów. 

Czytaj też: Zobacz, gdzie miałoby powstać największe lotnisko w Polsce

A to może być z kolei wskazówką, kto z mieszkańców tego terenu będzie się musiał wyprowadzić, a kto będzie mógł zostać. Część mieszkańców ta analiza przekonała, ale nie do końca. Ich zdaniem scenariusz jest prawdopodobny, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby wyrokować. 

Z kolei, jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio TOK FM w Ministerstwie Infrastruktury, wiedza stowarzyszenia nie może być prawdziwa, bo ostateczna decyzja o miejscu budowy portu ma zapaść dopiero za dwa lata.

Trzaskowski: PiS chce budować lotnisko w szczerym polu

Mieszkańcy Baranowa nie chcą Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dla nich budowa wielkiego portu komunikacyjnego oznacza sprzedaż ziemi Skarbowi Państwa albo wywłaszczenie, a później przeprowadzkę. A ciągle nie wiedzą - między innymi - na jakie odszkodowania będą mogli liczyć, kiedy przyjdzie im przenieść swoje gospodarstwa.

Koszty budowy CPK, według deklaracji rządu, nie powinny przekroczyć 35 mld złotych. Budowa samego lotniska to koszt 20 mld złotych. Pierwsze samoloty z Baranowa mają odlecieć w 2027 roku.

Zdecydowanym przeciwnikiem zamknięcia warszawskiego lotniska na Okęciu i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów jest m.in. Rafał Trzaskowski. W odróżnieniu od Patryka Jakiego, kandydata PiS na prezydenta stolicy, poseł PO uważa, że nowy port lotniczy ograniczy rozwój Warszawy.

 - To będzie niesłychanie ograniczało szanse rozwojowe Warszawy. Bo my nie jesteśmy Tokio albo Szanghajem, tutaj nie mieszka 20 mln obywateli, że można sobie fundować lotnisko kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawą albo w Radomiu. Bo PiS chce przecież również zamknąć Modlin - mówił w Poranku Radia TOK FM, kandydat na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski

"To jest gigantomania. PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". Trzaskowski krytykuje CPK

Zobacz także
 • Parada Równości 2018 "Złe duchy przypalają im tyłek". Dotarliśmy do instrukcji walki z polityką równości w Gdańsku
 • Na zdjęciu: Bartosz Marczuk Bartosz Marczuk: 300 zł dla wszystkich rodzin? Absolutnie tak!
 • Jan Śpiewak podczas rozmowy z tokfm.pl. Śpiewak twierdzi, że PO i PiS dogadało się ws. działki przy Srebrnej. "Doszło do pewnej politycznej umowy"
Komentarze (8)
Mówią, że lotnisko w Baranowie nie powstanie. Twierdzą, że władza zbuduje je w innym miejscu
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 4

  Największe lotnisko im. przenajświętszego Dżejpitu powstanie niebawem w San Escobar.
  Lotnisko zostanie wyposażone w najdłuższy pas startowy dla bocianów.
  A wszystko po to, by polski rząd mógł wypłacać obiecane 500+ w jeszcze większych ilościach.

 • Krzysztof Bień

  Oceniono 5 razy 3

  Budowa tego lotniska to kolejny skok na kasę bez żadnej kontroli. Złodziej nigdy nie cofa się przed najbardziej karkołomnymi pomysłami by tylko ukraść pieniądze i nie dać sie złapać. Jak na razie całkiem dobrze to idzie im idzie kradną nal lewo i prawo ale ciągle im mało. Wszak to dojna zmiana.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Mowia jak to mowia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy