Ekspresowe zmiany w prawie wyborczym. Kierwiński: PiS zagwarantował sobie wpływ na wybory

Wybory samorządowe

Wybory samorządowe (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Przygotowali bubel prawny, dzisiaj poprawiają swoje błędy - ocenia nowelizację kodeksu wyborczego Marcin Kierwiński. Zmiany nie dotyczą jednak m.in. wpływu rządu na Krajowe Biuro Wyborcze.

Sejm w ekspresowym tempie pracuje nad nowelizacją kodeksu wyborczego. Prawo i Sprawiedliwość chce ją wprowadzić jak najszybciej ze względu na zbliżające się jesienne wybory samorządowe.

Nie zmienią się najbardziej kontrowersyjne zapisy

Poseł Platformy Marcin Kierwiński przypomina, że w grudniu zeszłego roku, gdy PiS forsował nowy kodeks wyborczy, opozycja ostrzegała przed zmianami.

- Możemy powiedzieć z całą pewnością, że przygotowali bubel prawny, dzisiaj poprawiają swoje błędy, ale sprawa rozgrywa się o to, by mieć wpływ na proces wyborczy; i to PiS sobie zagwarantował - mówi polityk PO.

Nowelizacja nie dotyczy bowiem najszerzej krytykowanych przepisów nowego prawa, w tym podporządkowania Krajowego Biura Wyborczego ministrowi spraw wewnętrznych.

Hermeliński pokazuje niebezpieczną zmianę, która może wpłynąć na wyniki wyborów

Zmienią się za to m.in. wymagania dla urzędników wyborczych, których brakuje w wielu województwach. Według nowych przepisów nie będą musieli mieć wykształcenia prawniczego, wystarczy 5-letni staż w administracji publicznej.

Od początku niezgodna z RODO

Jednym z nowelizowanych obecnie przepisów jest również ten mówiący o transmisjach z komisji wyborczych. Ten plan jest niezgodny z obowiązującym od 25 maja RODO. A w grudniu było już wiadomo, że unijne przepisy wejdą w życie.

- Niekoniecznie było wiadomo. Nie było projektu ustawy. Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych jeszcze to przygotowywał. Teraz wykładnia jest jednoznaczna - broni rządowych pomysłów Andrzej Matusiewicz z PiS.

Czytaj też: Jaki i Trzaskowski złamali zasady kampanii? Politolog: Pieniądze mogą zniszczyć wybory

Nowela, którą Sejm zajął się dziś rano, została już omówiona przez komisję, trafiła pod debatę klubów na sali plenarnej, a jutro ma zostać przegłosowana. 

Zobacz także
 • Co zmienia nowelizacja przepisów wyborczych? Samorządowcy biją na alarm: Jesienne wybory to będzie jeden wielki eksperyment
 • Prezes PiS Jarosław Kaczyński po głosowaniu w wyborach prezydenckich w maju 2015 r. Państwowa Komisja Wyborcza przechytrzyła PiS? Ważna zmiana tuż przed przyjściem osoby "z nadania"
 • Przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński PKW chce rozmawiać z min. Brudzińskim. Nie tylko o brakujących ponad 600 milionach
Komentarze (4)
Ekspresowe zmiany w prawie wyborczym. Marcin Kierwiński: PiS zagwarantował sobie wpływ na wybory
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Nie głosuję, ponieważ lokale wyborcze są w kaplicach.

 • stachud

  Oceniono 4 razy -2

  A gdzie obiecane kamery? PIS sfałszuje wybory. Brak kamer o tym świadczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy