Thun o interwencji UE: Po to wstępowaliśmy do Unii, żeby wzajemnie pilnować swojej praworządności

- Unijne instytucje powinny reagować szybciej - uważa eurodeputowana Róża Thun. - KE dobrze to rozegrała. To, że ustawy wracają do parlamentu, będzie instruktywny dla innych przypadków - dodaje Paweł Kowal.

3 lipca wejdą w życie te przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które odsyłają dużą grupę sędziów SN w stan spoczynku, w tym pierwszą prezes Małgorzatę Gersdorf. O interwencję Komisji Europejskiej apelują m.in. byli prezydenci, premierzy oraz ministrowie spraw zagranicznych.

Spór Polski z Komisją Europejską na tle zmian w polskim sądownictwie trwa od grudnia zeszłego roku. Wtedy uruchomiono przeciwko polskiemu rządowi procedurę artykułu 7 unijnego traktatu. Daje on Unii Europejskiej możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości - w tym wypadku chodzi o niezawisłość sądów.

- Niestety, jestem zwolenniczką tego, by Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygał w takich sytuacjach - mówi w Wyborach w TOKu europarlamentarzystka PO Róża Thun. - M.in. po to wstępowaliśmy do UE, żeby wzajemnie pilnować swojej praworządności. Od 1989 r. polskim sądownictwo nie było w tak podbramkowej sytuacji. Moim zdaniem unijne instytucje powinny reagować szybciej - uważa.

Czytaj też: Paweł Rabiej odpowiedział w TOK FM na pytania z referendum konstytucyjnego. "Są bez sensu" - ocenił

Z tą argumentacją zgadza się Hanna Gospodarczyk, przedstawicielka partii Razem. - Każdy logicznie myślący wie, Polacy głosując za przystąpieniem do UE podpisali się pod pewnymi zasadami, które nas obowiązują, w tym artykułem 2 [który mówi o unijnych wartościach - red.]. UE ma nie tylko prawo, ale też obowiązek, pilnowania praworządności w Polsce - mówi.

"To prezydent powinien stać na straży konstytucji"

Za jego postawę wobec ustawy zasadniczej goście Dominiki Wielowieyskiej skrytykowali Andrzeja Dudę. - To prezydent powinien stać na jej straży, ale on ją łamie - komentował dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN, były wiceminister spraw zagranicznych.

Karolina Lewicka o referendum konsultacyjnym prezydenta Andrzeja Dudy

Według Hanny Gospodarczyk wśród 15 pytań z planowanego prezydenckiego referendum poruszane są kwestie, które już w konstytucji są zagwarantowane, ale władza PiS ich nie przestrzega. - Należy przestrzegać konstytucji, która mamy i pan prezydent ma ku temu wszelkie narzędzia - podkreśla.

Zdaniem Pawła Kowala interwencja Komisji Europejskiej w kwestii polskiej praworządności już przyniosła pozytywny skutek. - KE dobrze to rozegrała. Samo to, że pod wpływem perswazji komisji, ustawy wracają do parlamentu, będzie instruktywny dla innych przypadków, które się mogą pojawić - twierdzi.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Thun o interwencji UE: Po to wstępowaliśmy do Unii, żeby wzajemnie pilnować swojej praworządności
Zaloguj się
 • tlen69

  Oceniono 7 razy 1

  PiS , w tym poseł Suski widzi dawne dzieje sąsiadów (faszystowskie), a nie widzi od 30 miesięcy bajzlu pod własnym nosem?!
  Tamci byli złymi faszystami w innych czasach. Kim są politycy PiS ? Chcemy wiedzieć DLACZEGO łamią obowiązującą konstytucję i prawo?!
  Prezydent Duda od 6 sierpnia 2015 r. nie widział, że ustawa o TK z 25 czerwca 2015 r. w elemencie wyboru sędziów TK od grudnia 2015 r. jest niezgodna z konstytucją. Nie zgłosił tej ustawy o zbadanie jej konstytucyjności. POTWIERDZIŁ ZGODNOŚĆ - nie skierował jej do TK. !!!
  PiS w listopadzie 2015 r. także nie zrobił tego!!!
  8 października 2015 wybranych zostało prawidłowo 3 sędziów TK od 7 listopada 2015 i dodatkowo 2 od 5 grudnia 2015 r. Prezydent DUDA nie przyjął ślubowania od wybranych 3 sędziów na etaty od 7 listopada 2015 r. TO ROZPOCZĘŁO załamanie praworządności.
  Dopiero PO tę ustawę skierowała do TK. Orzeczenie TK z 3 grudnia 2015 r. potwierdziło niezgodność ustawy o TK dot. wyboru 2 sędziów grudniowych.
  Dziwne czasy od listopada 2015 r., czy to wskutek "czarnej dziury", że zjednoczona prawica PiS w dniu 12 listopada 2015 r. ślubuje na wierność i przestrzeganie konstytucji (wg konstytucji były wybory), a już następnego dnia wystąpiła z atakiem na TK, praktycznie na ustrój - trójpodział i rozdzielność władzy - Art. 10 konstytucji RP. W "nocnych głosowaniach (bo śpi się do południa?) z upierdliwością aparatczyków" dokonuje się zburzenia praworządności - łamiąc konstytucję ?! I to ma być "dobra zmiana" ? To zaplanowany atak ZP na państwo ?   

 • mrpens

  Oceniono 9 razy -1

  Kto pilnuje praworządności w samej UE?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  Ba jak pamietamy z historii sumieniem jednego Niemca jest drugi Niemiec.

 • 66kropek

  Oceniono 11 razy -1

  Super! Czy pani Thun mogłaby w paru słowach przybliżyć jak jej idzie pilnowanie ,w ramach UE Niemiec w sprawie Nord Stream II?

 • axermann

  Oceniono 10 razy -2

  A kto naszą kochana Różyczkę popilnuje-postarzała nam się, jak stara landara wygląda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX