Kidawa-Błońska: Tusk byłby świetnym kandydatem na prezydenta RP. Nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

- Donald Tusk byłby świetnym prezydentem. Z przyjemnością brałabym udział w jego kampanii wyborczej - stwierdziła w "Poranku" Radia TOK FM wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Spekulacje na temat kandydowania Donalda Tuska trwają od dłuższego czasu. Szef Rady Europejskiej kończy swoją kadencję w Brukseli pod koniec przyszłego roku. Pół roku później - w maju 2020 roku - są wybory prezydenckie.

W rozmowie z Janem Wróblem Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała, że chętnie pracowałaby przy kampanii wyborczej Tuska.

- Byłby świetnym kandydatem na prezydenta Polski i z przyjemnością brałabym udział w pracach, aby był prezydentem. Myślę, że Donald Tusk jest politykiem, który nie powiedział ostatniego słowa. Nie wiem jeszcze w jakiej roli, ale uważam, że odegra dużą rolę w polskiej polityce - podkreśliła, dodając: 

- Jednak na razie rok spędzi w Unii Europejskiej. To trudny czas dla Europy i polityków mierzących się z problemami jedności unii - oceniła.

"Z marszami organizowanymi przez skrajną prawicę mamy problem"

Kidawa-Błońska skomentowała również decyzję prezydenta Wrocławia o zakazie planowanego na 11 listopada Marszu Polski Niepodległej. 

Przypomnijmy. Prezydent Rafał Dutkiewicz podjął ją w porozumieniu z policją, która stwierdziła, że w trakcie wydarzenia może dojść do przestępstw i wykroczeń.

- Żyjemy w wolnym kraju, obywatele mają prawo demonstrować, organizować marsze, ale nie może być na nich haseł obrażających innych członków społeczeństwa. Nie mogą być propagowane hasła faszystowskie, nie można propagować nienawiści, nie można krzyczeć, obrażając innych, nie można palić kukieł. A niestety na tych marszach to się dzieje - oceniła, i podkreśliła, że:  

- Marsze są i będą. W historii świata zawsze były takim miejscem, gdzie wyrażało się swoje przekonania czy mobilizowało swój elektorat. Ale z marszami organizowanymi przez skrajną prawicę w Polsce mamy problem, bo nie tak powinny wyglądać demonstracje - dodała. 

100-lecie niepodległości: Zmarnowana szansa

Odniosła się również do planowanego w Warszawie Marszu Niepodległości organizowanego przez narodowców. 

- Mam nadzieję, że Warszawa - jak zawsze - zapanuje nad takim marszem. I nie będzie jedynym obrazem z Polski pokazującym, jak świętuje odzyskanie niepodległości. Chciałabym, aby te święta były pozytywne i manifestacja siły, krzyki obrażające innych nie powinny tego dnia mieć miejsca. Niestety doświadczenie ostatnich marszy pokazuje, że to wszystko przed nami - stwierdziła, przyznając również, że nie tak sobie wyobrażała obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. 

- Rocznica ta jest zmarnowaną szansą. Liczyłam na to, że przez trzy lata uda się przygotować chociaż jeden punkt wspólny programu, podczas którego niezależnie od preferencji politycznych Polacy będą mogli być razem. Nie ma ani jednego wydarzenia, które pozwoliłoby na to, żeby ludzie z różnych stron przyszli, stanęli obok siebie i czuli, że biorą udział w czymś ważnym - podkreśliła. 

Zobacz także: Zabraknie policjantów do ochrony Marszu Niepodległości? "Masowo przechodzą na zwolnienia"

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Zachowanie Trzaskowskiego nie przypomina kampanii Komorowskiego". Kidawa-Błońska broni kandydata PO

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (96)
Kidawa-Błońska: Tusk byłby świetnym kandydatem na prezydenta RP. Nie powiedział jeszcze ostatniego słowa
Zaloguj się
 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 16 razy 8

  Widzę, że trole mają płacone od Tuska. Czyli wielka sraczka ruszyła.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 16 razy 8

  Wyobrażacie sobie debatę - Adrian - Tusk :)))?

 • pysio62

  Oceniono 19 razy 7

  Tusk to wybitny polityk, ma duze, realne szanse zeby wygrac najblizsze wybory prezydenckie w Polsce. Glownym bledem Tuska, i z tym bedzie musial zyc do konca swych dni, bylo nierozliczenie w 2007 roku tej tak zwanej IVRP i Kaczynskiego. To sie nie moze powtorzyc, miejmy nadzieje, ze juz w 2019 roku.

 • kacikacinka

  Oceniono 18 razy 6

  Jestem za,to wybitny polityk.

 • franclajn

  Oceniono 7 razy 5

  Tusk sprowadził swą polityką na kraj nieszczęście w postaci tych antyeuropejskich, smoleńskich klerykałów, to niech ma teraz cojones i z nimi walczy i ich pokona.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 5

  Jarek ze złości musiał zmienić pampersa ...

 • justas32

  Oceniono 15 razy 5

  Balbina - Donald Tusk jest Mężem Stanu, ty jesteś Nikim. Jak ci z tym ...

 • justas32

  Oceniono 9 razy 5

  Tusk jednym pierdnięciem zmiażdży moralnego karła z Nowogrodzkiej ...

 • opt

  Oceniono 17 razy 5

  Jak się zabierze do solidnej roboty ,to ma szanse. Ma predyspozycje ale gorzej z chęcią ich wykorzystania . Ponadto po obecnej nędznej prezydenturze jego szanse rosną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX