12 listopada wolny od pracy. Prezydent podpisał ustawę

Pochód w Krakowie w dniu Święta Niepodległości

Pochód w Krakowie w dniu Święta Niepodległości (JAKUB PORZYCKI)

Najbliższy poniedziałek, 12 listopada, będzie dniem wolnym od pracy. Obejmie to również wszystkich pracowników handlu. Prezydent Duda podpisał ustawę.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!

Otwarte będą wszystkie publiczne szpitale i placówki medyczne. Otwarte mają być też niektóre prywatne przychodnie. Na życzenie "Solidarności" zamknięte za to będą wszystkie sklepy i placówki handlowe.

I to właśnie realizacja tego postulatów związkowców spowodowała, że wokół przyjmowania przepisów powstał chaos. Sejm uchwalił je w środę, w ostatniej chwili, nie dając prezydentowi nawet konstytucyjnego terminu 21 dni na podjęcie decyzji.

Wieczorem Błażej Spychalski, rzecznik prezydent ogłosił, że Andrzej Duda podpisał ustawę. Wejdzie ona w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

"Chore, nienormalne, bezsensowne"

Opozycja od samego początku krytykowała ten pomysł. Między innymi z powodu tego, że projekt ustawy pojawił się w Sejmie dopiero 22 października.

- Procedowanie go na kilka dni przed wydarzeniem jest chore, nienormalne, bezsensowne. Tu na prawdę brakuje przymiotników, żeby to powiedzieć - oceniała posłanka PO Joanna Mucha.

Piotr Apel z Kukiz'15 miał wytłumaczenie, skąd wziął się pomysł na dodatkowy dzień wolny. Jak mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką, w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość chce "przykryć" nadzwyczaj skromną ofertę przygotowaną przez rządzących, na 11 listopada.

Zobacz także: Dodatkowy dzień wolny nie wszystkim sprawił radość. Ustawa nastręcza sporo kłopotów>>>

Przedsiębiorcy nie chcą zakazu handlu 12 listopada

Decyzja polityków stawia handlowców w trudnym położeniu. Alarmują oni, że stawia ich to w trudnej sytuacji i naraża na straty finansowe. 

- Cała branża musi czekać do ostatniej chwili, planować na podstawie doniesień medialnych. Konieczność myślenia dwu wariantowego generuje trudne do policzenia koszty - mówił w TOK FM dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap.

Jak tłumaczył, chodzi m.in. o koszty organizacyjne związane z logistyką, komunikacją z pracownikami, układaniem grafików pracy. - Będą je musieli ponieść przedsiębiorcy - zaznaczył Knap.

Oświadczenie w tej sprawie opublikowała Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Według organizacji jest zbyt mało czasu, by przygotować się do ewentualnych zmian.

Kidawa-Błońska: Tusk byłby świetnym kandydatem na prezydenta RP. Nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

Zobacz także
  • Marsz Niepodległości we Wrocławiu organizowany przez środowiska prawicowe, 11 listopada 2017.. "Prewencyjne mówienie 'nie', jest trudne do zaakceptowania". Wątpliwości w sprawie zakazu marszu narodowców
  • Marsz Niepodległości w Warszawie, 11.11.2017 Zabraknie policjantów do ochrony Marszu Niepodległości? "Masowo przechodzą na zwolnienia"
  • Pełnomocnik rządu ds. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej inaugurującej obchody Premier nie pójdzie w Marszu Niepodległości. A wiceminister Sellin zaprasza na inny, "specyficzny marsz"
Komentarze (1)
12 listopada wolny od pracy. Kto będzie pracować?
Zaloguj się
  • Michał Wiland

    0

    "Na prawdę"? Serio? Czy taka poważna instytucja jak TOK FM nie może zatrudnić na stanowisku odpowiedzialnym za pisanie artykułów kogoś, kto zna podstawy języka polskiego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy