Inauguracja prac Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Dzisiaj pierwsze sprawy

To historyczne posiedzenia. Nowa Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym rozpoczyna pracę. Na wokandę trafiły trzy sprawy. 

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Do tej pory nie było oddzielnej izby dyscyplinarnej, dlatego dzisiejsze posiedzenia są interpretowane jako otwarcie nowego rozdziału. Izba ma zupełnie inny status niż pozostałe, ponieważ nie podlega Pierwszej Prezes SN, obsługuje ją odrębna kancelaria, a sędziowie, którzy tam orzekają, m.in. więcej zarabiają (ok. 30 tys. zł miesięcznie). 

Na początek, 20 listopada, na wokandę trafiły trzy sprawy: dwie z nich rozstrzyga trzyosobowy skład (przewodniczący – SSN Piotr Niedzielak oraz sędziowie SN Małgorzata Bednarek i Jacek Wygoda). Wszystkie dotyczą deliktów popełnionych przez radców prawnych. 

Natomiast 28 listopada Izba Dyscyplinarna rozpatrzy zażalenia pełnomocników dwóch prokuratorów na uchylenie immunitetu. 

Z kolei na początku grudnia na wokandę trafią sprawy, w których sędziowie, ale i też ławnik będą orzekać o winie trzech sędziów i radcy prawnego.

Jak podała "Gazeta Prawna" pod koniec stycznia sędziowie zajmą się sprawa byłego prezesa świdnickiego sądu okręgowego, który stracił stanowisko po tym, jak zaprotestował przeciwko znanej billboardowej kampanii „Sprawiedliwe sądy”

Sędziowie z awansu Ziobry

Przypomnijmy. Aż pięcioro powołanych sędziów nowej izby dyscyplinarnej to prokuratorzy, podlegli ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze.

Wśród sędziów nowej izby znaleźli się m.in. radca prawny i dyżurny komentator prawicowych mediów Adam Tomczyński oraz dr Tomasz Przesławski, radca prawny z rady programowej kwartalnika wydawanego przez resort.

Sędzia Piotr Gąciarek o kuriozalnych wypowiedziach kandydatów do SN

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Inauguracja prac Izby Dyscyplinarnej
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro w SNjest izba dyscyplinarna podległa prokuratorowi generalnemu,

  to dla równowagi władz, w PG , powinna powstać izba dyscyplinarna

  podległa prezesowi SN ! ! ! ! ! !

 • jasiekiera

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze oplaceni... wiec zdolni do kazdego swinstwa.

 • zorro318

  Oceniono 1 raz -1

  A ja jestem bardzo ciekawy, dlaczego tok.fm nie podal chociaz by inicjalow sedziego ze Swidnicy.
  Czy jest to pan MJ ? Jesli wierzyc prasie, to kilku tamtejszych sedziow powinno juz dawno nie tylko nie orzekac, ale gnic w wiezieniu. Jak do tej pory finalem publikacji prasowych byly wieloletnie procesy o znieslawienie wytoczone dziennikarzom, wygrane polowicznie przez sedziego MJ,tzn. dziennikarz musial przeprosic sedziego, ale sedzia nie otrzymal ogromnego
  odszkodowania, ani tez dziennikarz nie poszedl siedziec, jak domagal sie tego MJ.
  P.S. Nadzwyczajna kasta chroniac jednego ze swoich nie dopuscila m.in do glosu swiadkow obrony, motywujac to faktem, ze uchybia to godnosci sedziego MJ, poniewaz swiadkowie byli skazanymi, skazanymi oczywiscie przez MJ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX