Kwaśniewski: Tak rozumiejącego Polskę kanclerza jak Angela Merkel pewnie już nie będzie

Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpiła Angelę Merkel na stanowisku szefowej CDU. Zmianę tę w Wywiadzie Politycznym TOK FM skomentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Annegret Kramp-Karrenbauer (nazywana powszechnie „AKK”) została nową szefową CDU. W drugiej turze głosowania poparło ją 517 deputowanych. Jej główny oponent, Friedrich Merz, otrzymał niespełna 100 głosów mniej.

Wyniki wyborów przewodniczącego niemieckich chadeków skomentował w Wywiadzie Politycznym TOK FM były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. 

- Merkel jest dużo spokojniejsza. Jest szansa, że przez dłuższy czas będzie kanclerzem. Ma przed sobą przynajmniej półtora, dwa lata, aby dokończyć swoją kadencję. Myślę, że zmiana na tym miejscu nastąpi dziewięć miesięcy przed wyborami - ocenił. 

 A to zdaniem byłego prezydenta jest dobra wiadomość dla Polski. 

- Tak propolskiego, rozumiejącego Polskę, kanclerza jak Angela Merkel pewnie już nie będziemy mieli. Im dłużej jest na urzędzie, myślę, że dla Polski lepiej. Czy dla Europy to jeszcze zobaczymy, ale dla Polski na pewno tak - powiedział polityk.  

Pierwsze zadanie AKK 

Jak ocenia Aleksander Kwaśniewski do głównych zadań nowej szefowej CDU będzie zachowanie jedności w partii. I porozumienie się z Friderichem Merzem.

- Dlatego, że Merz reprezentuje bardzo konserwatywne skrzydło, antymerkelowskie. I myślę, że będzie musiała dla niego znaleźć jakieś miejsce, aby jedność partii została zachowana. Tym bardziej że był on popierany przez ikoniczną postać CDU - Wolfganga Schäuble, który był kiedyś przewodniczącym partii - wyjaśnił Aleksander Kwaśniewski.

- Ten, który został postrzelony podczas zamachu i jest zresztą świetnie działającym politykiem na wózku, aktualnie szefem  Bundestagu - dodał.  

Przypomnijmy: decyzję o wycofaniu się z polityki Angela Merkel ogłosiła po serii porażek chadecji w wyborach regionalnych. Kanclerzem Niemiec pozostanie do końca obecnej kadencji, czyli do jesieni 2021 r. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Aleksander Kwaśniewski komentuje sytuację w Niemczech. Angelę Merkel zastąpiła "AKK"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 15 razy 7

  Dla oszołomów Niemiec i Rusek zawsze będą wrogami - nawet z dziadkiem Polakiem ...

 • jac ben

  Oceniono 11 razy 5

  Pisuarom nie potrzebni są ani rozumiejący Polskę przywódcy obcych państw, ani tym bardziej przyjaciele Polski. Pisuarom potrzebni są wrogowie. Zawsze i wszędzie. Orwellowski "1984" wciąż aktualny...

 • race444

  Oceniono 5 razy 3

  Angela Merkel jest kanclerzem do konca kadencji a Annegret Karenbauer-Kramp jest szefem CDU czyli to tak jak aktualnie w Polsce Morawiecki to premier a szefem partii jest Kaczynski........... tylko, ze u nas JK jest ponad wszystkimi a w Niemczech odwrotnie czyli A. Merkel ponad wszystkimi.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 3

  Kramp-Karrenbauer jest chyba jeszcze bardziej nastawiona propolsko niż Merkel. Jeszcze nie została kanclerzem, a już zaczęła coś tam przebąkiwać o bezsensowności Nordstream 2.

 • muzoman

  Oceniono 1 raz 1

  Dzisiejsze Niemcy to zupełnie inne niż te z okresu wojny. Już dawno Brandt klękał przed pomnikiem Getta a Kohl jednał się z Mazowieckim. A ich armia to popsute czołgi i rozklekotane samochody. A naszych chętnie do pracy przyjmą bo maja braki.

 • Dodger Merciless

  0

  Niemcy i Rosja to nasi sąsiedzi ale nigdy przyjaciele.Jedni i drudzy mają hrapke na Polskę.Jak tak twierdzi pan Kwaśniewski to niech udowodni nam ze ci nasi przyjaciele są skłonni oddać nam nasze dobra kultury zrabowane od 1939 do 1990

 • annika_gottfried

  Oceniono 4 razy 0

  Ona nie jest „kanclerzem” tylko kanclerka. Sama o sobie mówi: ich bin Kanzlerin Deutschlands.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX