Katastrofa górnicza w Karwinie. W niedzielę w całej Polsce żałoba narodowa

W niedzielę żałoba narodowa w całej Polsce. 12 polskich górników zginęło w wybuchu metanu w czeskiej kopalni w Karwinie. Wydobyto ciało jednego z górników.

Na razie akcja ratunkowa została przerwana. Trwa otamowanie zagrożonego rejonu. Sztab uznał, że na dole jest zbyt niebezpiecznie. Panuje wysokie stężenie metanu, jest wysoka temperatura i pożar.

- Trwa otamowanie rejonu - mówi rzecznik Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Robert Wnorowski.

Żałoba narodowa oznacza, że odwołane powinny zostać imprezy masowe i widowiska rozrywkowe a, telewizje zrezygnują z programów rozrywkowych. Na obiektach publicznych i masztach flagi narodowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Dlaczego górnicy wybierają pracę w Czechach? 

Szacuje się, że w czeskich kopalniach pracuje kilka tysięcy Polaków. Polacy zaczęli się tam pojawiać na początku lat 90. XX wieku.

W Polsce likwidowano kopalnie, a w Czechach z powodu restrukturyzacji górnictwa zaczęło brakować rąk do pracy. Polscy górnicy mieszkający nieopodal granicy tę lukę zaczęli wypełniać.

- Głównym powodem, dla którego górnicy wybierają pracę w Czechach, nie są przywileje, lecz zarobki. Tam trafiają osoby młodsze, które nie mogą u nas liczyć na aż tak wysokie apanaże - tłumaczy dziennikarka Trybuny Górniczej Aldona Minorczyk.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
W niedzielę w całej Polsce żałoba narodowa. 12 polskich górników zginęło w wybuchu metanu
Zaloguj się
  • Adam K K

    Oceniono 2 razy 0

    Ta psełdo załoba to tylko zasłona dymna by o pisowskich aferach nie mówić. Co z KNF? Co z podniesieniem bonifikat na wykup ziemi od skarbu państwa? Ano nic.

  • wujekdolf

    Oceniono 2 razy 0

    ta "żałoba narodowa" to chyba tylko dla tego że górniki to pisiorski elektorat - inny rząd z tego tragicznego wypadku nie robił takiej szopki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX