Tak wygląda wybuch metanu w kopalni. Główny Instytut Górnictwa pokazał nagranie wielkiej eksplozji

Główny Instytut Górnictwa pokazał nagranie pokazujące wybuchu metanu w kopalni. Opublikowano je po wypadku w czeskiej kopalni w Karwinie, gdzie w wyniku wybuchu metanu zginęło 12 polskich górników.

Nagranie zapłonu i wybuchu metanu zostało wykonane w kontrolowanych warunkach w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie, która jest częścią Głównego Instytutu Górnictwa.

W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli podczas czwartkowego wybuchu metanu w kopalni w Karwinie, niedziela (23 grudnia) w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. 

Na razie akcja ratunkowa została przerwana. Sztab uznał, że na dole jest zbyt niebezpiecznie. Panuje wysokie stężenie metanu, jest wysoka temperatura i pożar.

- Trwa otamowanie rejonu - mówi rzecznik Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Robert Wnorowski.

Dlaczego górnicy wybierają pracę w Czechach?

Szacuje się, że w czeskich kopalniach pracuje kilka tysięcy Polaków. Nasi górnicy zaczęli przyjeżdżać do pracy w Czechach na początku lat 90. XX wieku.

W Polsce likwidowano kopalnie, a w Czechach z powodu restrukturyzacji górnictwa zaczęło brakować rąk do pracy. Polscy górnicy mieszkający nieopodal granicy zaczęli zapełniać tę lukę.

- Głównym powodem, dla którego górnicy wybierają pracę w Czechach, nie są przywileje, lecz zarobki. Tam trafiają osoby młodsze, które nie mogą u nas liczyć na aż tak wysokie apanaże - tłumaczy dziennikarka Trybuny Górniczej Aldona Minorczyk.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
Tak wygląda wybuch metanu w kopalni. Główny Instytut Górnictwa pokazał nagranie wielkiej eksplozji
Zaloguj się
 • moostuff

  Oceniono 19 razy 11

  Moze i nie wyglada to tak strasznie ale chwilę później nie ma tam czym oddychać bo tlen zużywa się w trakcie tego wybuchu

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 9 razy 7

  Przy eksplozji pojawia się dodatkowo, bardzo często zabójcza, fala uderzeniowa.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 15 razy 5

  mam nadzieję że zginęli szybko, nie cierpiąc jak karpie w wannie.

  Polscy górnicy to tani wyrobnicy. Kolejne po sobie następujące rządy idiotów-patriotów zamiast przekwalifikować górników, dalej się upierają przy swoim. Wydobywanie węgla z głębokości ponad 1000 metrów jest zwyczajnie nieopłacalne.
  Ostatni dobry pomysł PRL ( ci yebani komuniści potrafili przewidywać i planować ) o nazwie Elektrownia Atomowa Żarnowiec poszedł się yebać podobnie jak wszystko , co ten kraj osiągnął po 1945.

  Mieliście solidaruchowi idioci wiele gotowych rozwiązań, wystarczyło w nie zainwestować, poprosić mądrzejszych o radę.

  A tak, poza wymienialną walutą ( zasługa komucha Balcerowicza ) nie macie dosłownie NIC . Energetykę wiatrową i słoneczną jako niezgodną z naukami waszej debilnej bozi odrzuciliście.

  Xhawudepe temu państwu

 • ext

  Oceniono 9 razy 3

  To mówisz Adrian, że życzysz Polakom żałoby po kolejnych rodakach przez kolejne 200 lat? PiS to potrafi o ludzi zadbać. Albo wykończy Polaków smogiem, albo rozjedzie limuzyną rządową albo skaże na uduszenie w kopalni. Przy PiS to nie jeden ustrój komunistyczny pada na kolana.

 • wooki74

  Oceniono 7 razy 3

  O k***a...niezłe. Piejkne i straszne zarazem. Obawiam sie, ze taki wybuch zużywa cały tlen w okolicy..jak ktoś wybuch przeżyje (co nie wydaje się takgbrożne chyba, o ile nic sie nie zawali) to ma chyba sporą szansę zwyczajenie się udusić

 • dziennikarz100

  Oceniono 4 razy 2

  wyrazy wspolczucia!!! R.I.P

 • dziurowice

  Oceniono 5 razy 1

  To może czas pozamykać kopalnie???
  Po cholerę narażać ludzi. W dodatku będącymi ofiarami nieopłacalnego w Polsce biznesu. To bez sensu...
  230 miliardów złotych od 1990 do 2016 r dopłacili podatnicy do górnictwa
  = wybudowanie co rok 9 stadionów narodowych,
  = co rok 360 km autostrad
  = 5-6 elektrowni jadrowych o mocy 2GW
  Gdzie tu sens i logika??
  Sorry, obie Dudy to potrafię "wyjaśnić"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX