Powstanie wielkopolskie. 100 lat temu powstańcy chwycili za broń. Poznań świętuje rocznicę

Poznań świętuje dziś 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.
Dla Wielkopolan to ważna data, bo powstanie zakończyło się sukcesem. A to zdecydowało o przyłączeniu regionu do niepodległej Rzeczypospolitej.

Główne uroczystości z udziałem władz państwowych odbędą się o godz. 16.40 przed pomnikiem powstańców wielkopolskich. Godzina ta uznawana jest przez historyków za początek walk na ulicach Poznania z oddziałami pruskiej armii. 

O tej samej godzinie w Poznaniu zabiją kościelne dzwony. W ten sposób przypomną o zwycięskim zrywie poznaniaków, do którego doszło sto lat temu. Oddany zostanie też hołd powstańcom. Prezydent i premier odwiedzą ich groby. Wieńce złożą m.in. na mogile dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka. 

0 100. rocznicy powstania przypominają również wiszące od kilku dni w wielu miejscach flagi powstańce z białym orłem na czerwonym tle. Takie same wywieszali w 1918 roku Polacy pokonujący żołnierzy niemieckich i zdobywający najważniejsze budynki w mieście. 

Natomiast placu Wolności stanie Obóz Powstańczy, w którym będzie można zobaczyć mieszkańców w strojach z epoki oraz rekonstrukcję walk oddziałów polskich z pruskimi żołnierzami. 

Wielki koncert na stadionie

 Głównym wydarzeniem będzie koncert „Muzyka Wolności” na stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej. Wystąpią: Perfect, Lady Pank, Lombard i Sztywny Pal Azji. Zaśpiewają również: Kayah, Edyta Górniak, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska oraz Michał Szpak. Skład uzupełnią: Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo oraz Ola Gintrowska.

Artystom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod kierownictwem Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. W pierwszym okresie walk - do końca roku - Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Prezydent Poznania ma nadzieje, że mieszkańcy wezmą licznie udział w obchodach 100-lecia powstania.  

- To ważny dzień nie tylko dla Poznania, ale całej Polski. Gdyby nie uzbrojenie, które wtedy zdobyto podczas powstania, w szczególności samoloty, nie potrafilibyśmy obronić się Związkiem Radzieckim - mówi Jacek Jaśkowiak

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Powstanie wielkopolskie. 100 lat temu powstańcy chwycili za broń. Poznań świętuje rocznicę
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Przypomnę, że powstanie zostało rozpoczęte po Traktacie Wersalskim,

  gdy armia niemiecka była pozbawiona dowództwa

  i nie przedstawiała już żadnej wartości militarnej.

 • getz54

  Oceniono 2 razy 0

  Wielkopolska, bogata, zdyscyplinowana, dobrze zarządzana, miała szanse zostac samodzielną, bogatą, krainą jak Alzacja i Lotaryngia. Wybrali jednak sojusz ze zlepkiem genów po idiotach i dołączyli do zacofanych, biednych, dewotów religijnych, antysemitów, z zaboru rosyjskiego i równie biednych ale bardziej oświeconych kulturowo ziomali z zaboru austriackiego, zle zarządzanych, słabo rozwiniętych ekonomicznie i gospodarczo. Walka z zaborcami 100 lat temu o pozostanie śmierdzącym odbytem Europy, przypomina mi dzisiaj walkę kulawego i jego bandy o wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Bierut oddał Polskę w niewolę ZSRR na 50 lat, kulawemu się marzy, ze będą nami rządziły Stany Zjednoczone kolejne moze 50 lat. Ze nie lubią nas w Europie, gardzą nami na Litwie i Ukrainie, nic to, nie będzie zaden Niemiec pluł nam w twarz i mówił co i jak mamy robic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX