Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą cen prądu

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację obniżającą między innymi akcyzę na energię elektryczną - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Rządowa ustawa, której celem jest zachowanie wysokości rachunków za prąd w przyszłym roku na niezmienionym poziomie, wejdzie w życie od 1 stycznia.

Senat przegłosował w piątek wieczorem bez poprawek obniżkę akcyzy na energię elektryczną. Ma ona doprowadzić m.in. do obniżki akcyzy na energię elektryczną i tzw. opłaty przejściowej.

W ostatniej chwili premier Mateusz Morawiecki złożył do projektu autopoprawkę. Oprócz obniżek akcyzy - czterokrotnie - i opłaty przejściowej dziesięciokrotnie w ustawie ma być zapis dotyczący rekompensat dla firm zajmujących się obrotem energią elektryczną. Z tytułu mniejszych zysków z jej sprzedaży, mają otrzymać wspólnie około 4-ech miliardów złotych.

Przepisy zakładają również, że te firmy, które podpisały już umowy na przykład z samorządami z cenami lub stawkami wyższymi, niż wcześniej obowiązujące, są zobowiązane zmienić umowy do 1 kwietnia nowego roku, przy czym nowe, obniżone stawki miałyby obowiązywać wstecz, już od 1 stycznia.

Zobacz także
 • 9 listopada 2013 r. Bełchatów. Akcja aktywistów Greenpeace pod elektrownią Bełchatów przed szczytem klimatycznym Rachunek za prąd nie wzrośnie, ale to nie rozwiązuje problemu. "Leczymy objawy, a nie przyczyny"
 • Pasek w TVP Info TVP Info znalazło winnych drożejącego prądu - to "decyzje rządów PO-PSL". "To się nie dzieje"
Komentarze (9)
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą cen prądu
Zaloguj się
 • Szymon Głowacki

  Oceniono 2 razy 2

  Znów gęba tego pana? Kurczę, co ją widzę, to szybciej palcem przewijam apkę...

 • Adam Dobrowolski

  Oceniono 2 razy 2

  Łoleś cieszy się, że udało mu się odkręcić pióro albo zastanawia się jak je się odkręca.

 • alben albus

  Oceniono 2 razy 2

  Hm. Zapomniał wziąć do ręki kredę węglową do podpisania...

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 2

  Oczywiście, że podpisał, co miał nie podpisać. Wszystko parafuje, co prezes każe. Liczy na druga kadencje.

 • wawxx

  Oceniono 4 razy 2

  Panu Dudzie przypominam, że zgodnie z jego dotychczasową, dudową wykładnią prawa, podpisanie ustawy nic nie zmienia. Aby weszła ona w życie musi być ona jeszcze opublikowana w Monitorze Polskim.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Z komentarzy ponizej mozna wnioskowac czerska ze na swoja hodowle daunow mozecie zawsze liczyc. Schorowana bezmozdza szara masa debli bezz wyobrazni tepe cepy systemu powodowane nienawiscia do wszystkiego co prawdziwe dobre i piekne i tylko pytanie jaka jest przyszlosc przed narodem stojacym nie tylko przed koniecznoscia doplat do certyfikatow co2 ale stoi przed relnym problemem masowego wymierania pokolen powojennych. Narodu, ktory oddal bez walki 3 mln mlodych ludzi i ktorego przyzlosc rysuje sie w ciemnych barwach.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -3

  Czas na podsumowanie 27 lat ksiezycowej gospodarki ktrej jednym z oredownikow byliscie wy tepy cepy z czerskiej. Systemu, ktory wyzarl wszystkie rezerwy rozwojowe odziedziczone po PRL, doslownie wszystko neoliberalna szarancza strawila wydalila i szuka kolejnych rezerw.
  Powiedzcie czerscy na czym wy sie w ogole znacie i gdzie jest granica waszych zdolnosci poznawczych, co poza dyplomem uczelni w zyciu dokonaliscie poza stukaniem w klawiatury swojego neoliberanego bezmozdzego belkotu.
  Czas na podsumowania jest konieczny bo Polska wchodzi wlasnie w faze konczaca mozliwosci dalszego rozwoju bez poteznych nakladow na automatyzacje produkcji, problem w tym ze automaty nie konsumuja, program 500+ zalatal jedynie pierwsze potrzeby, jednak co roku 140 tys matek wychodzi z okresu rozrodczosci, musimy miec swiadomosc, iz wymierania nie da sie juz powstrzymac, a Polska traci mozliwosci dalszego rozwoju, stare spoleczenstwo nie napedza popytu, wytwarza potrzeby proste, zostaje eksport, ale ile globalnych marek wytworzylismy przez te 27 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy