Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą cen prądu. "Od początku było wiadomo, że podwyżek nie będzie"

Ustawa w sprawie cen prądu ma już podpis prezydenta. - To zabieg czysto PR-owy, który ma utrzymać Prawo i Sprawiedliwość przy władzy - mówił w Wyborach w TOKu poseł Łukasz Rzepecki, dziś w Kukiz'15, dawniej w klubie PiS.

Rządowa ustawa o zahamowaniu podwyżek cen prądu zakłada m.in. czterokrotną obniżkę akcyzy na energię elektryczną oraz dziesięciokrotną obniżkę tak zwanej opłaty przejściowej. Całość ma kosztować budżet ponad 9 miliardów złotych.

- Wszyscy mamy świadomość, że w 2019 roku najprawdopodobniej jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko przez ten rok, żeby te ceny energii utrzymać. Ale to jest tzw. utrzymanie fikcyjne - ocenił poseł Łukasz Rzepecki.

- To dobry projekt, który na stałe rozwiązuje problem cen energii - przekonywał z kolei europoseł Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości.

- Od początku było wiadomo, że podwyżek nie będzie, ponieważ, aby takie podwyżki miały miejsce, musiałby wyrazić na to zgodę Urząd Regulacji Energetyki. URE takich zgód nie wydawał i nie planował - tłumaczył Karol Karski.

Co z Komisją Europejską?

Prawo i Sprawiedliwość zapewnia: ceny prądu od nowego roku nie wzrosną. Choć tak naprawdę na niezmienionym poziomie pozostaną jedynie nasze rachunki za energię. Hurtowa cena prądu pójdzie jednak w górę, dlatego spółki energetyczne w zamian za pozostawienie wysokości rachunków bez zmian, mają dostać z budżetu państwa specjalne rekompensaty.

Takie rozwiązanie znalazło się w podpisanej przez prezydenta ustawie o zahamowaniu podwyżek cen energii. Część ekspertów uważa, że takie wielomiliardowe dotacje dla spółek mogą zostać zakwestionowane przez Komisję Europejską.

Zdaniem europosła PiS Karola Karskiego nie ma jednak żadnego powodu do obaw, bo źródłem finansowania rekompensat będzie zysk ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej stwierdziła natomiast, że pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 powinny służyć przede wszystkim rozwojowi odnawialnych źródeł energii.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Wybory w TOKu. "Od początku było wiadomo, że podwyżek cen prądu nie będzie"
Zaloguj się
 • FILIP

  Oceniono 6 razy 4

  Za to w 2020 roku będą takie powyżki prądu że nam kapcie pospadają. Za to od nowego roku przygotujcie się na podwyżki art. spoż., usług, padatków, art. przem. itd..... słowem wszystkiego. Ma ktoś jeszcze jakieś złudzenia?

 • sw.stefan

  Oceniono 6 razy 2

  Typowe dla PiSu, sprzedać biomasie wizję armagedonu i wybawić ich ode złego .

 • H2O H2O

  Oceniono 4 razy 2

  Na stałe rozwiązuje problem wg Pana Karskiego, czyli na rok tłumacząc na ludzki język.

 • indan

  Oceniono 1 raz 1

  "Podła zmiana" mogła zaproponować minimalną podwyżkę np. 10%, co byłoby lepsze dla budżetu, ale widać że rżną ze strachu w spodnie, i kupują sobie wyborców.

 • alux

  Oceniono 1 raz 1

  Racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej.
  alejak.pl/energia.html

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Friedman tlumaczyl musicie sie tak gospodarowac jak te kraje ktore byly tak biedne jak wy obecnie a wejscie do UE uznal za strategiczny blad.

 • 41janina

  Oceniono 5 razy 1

  Gdyby UE zablokowala dotacje rzadowe na obnizenie kosztow energii bylo by to na reke PIS - owi.
  Wpisywolo by sie w narracje, ze my chcemy byc w Uni ale oni rzucaja nam klody i nie daja nam wyboru. Trzeba pozbyc sie tego balastu - czyli Polexit.

 • jahodovy

  0

  Z budżetu, czyli skąd?

 • getz54

  0

  Podpisał. A co mu pozostało ? Gdyby się ociągał kulawy kazałby Ziobrze ujawnic z jego laptopa,
  smartfona, wszystkie wpisy typu. ,,Cześc, nazywam się Adrian i mam 9 lat,, jego aktywnośc o
  3.00 nad ranem z nieletnimi gimnazjalistkami nie została do końca wyjaśniona. Zbok wiedział z kim rozmawia, bo wiedział na jaką stronę wszedł.
  Pani wybaczy.... zwraca się do leśnego ruchadła. Dudek tłumaczy się wadą wzroku, pomyliła
  mu się ,,3,, z ,,8,, i myślał ze tłusta foczka ma 18 lat. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX