Senat wniósł poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte. Teraz wróci do Sejmu

Senat wniósł w piątek poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte; mają one charakter redakcyjny i dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Teraz wróci ona do Sejmu.

Za przyjęciem Ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z poprawkami głosowało 58 senatorów, 25 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy.

Teraz specustawa, która w myśl jej autorów ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawki zaproponowane przez Senat.

Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku.

Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).

Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Senat wniósł poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte. Teraz wróci do Sejmu
Zaloguj się
  • getz54

    0

    Westerplatte to jest kolejny krok w ewolucji PiS-u. Dotąd nie musieli niczego budowac zeby to zniszczyc. Jasna Góra juz była, zeszmacili ją jak to oni tylko potrafią. Wspólnie z Rydzykiem urządzili sobie tam punkt sprzedazy anten satelitarnych TV Rydzyk, telefonów komórkowych, waty cukrowej, Mieli od stuleci Wawel, zrobili z niego magazyn na kacze odchody. Stocznia Gdańska, to kolejny symbol na którego powstanie nie mieli zadnego wpływu, więc zniszczyli, zgnoili ten światowy symbol walki z komunizmem. Poniewaz tam pozbawiono ich władzy, doprowadzono do upadku ich ekosystemu z ukochaną PZPR na czele. PZPR zastąpili PiS-em, Polskę Ludową, Polską katolicko patriotyczną, dodali w pakiecie bóg, honor, ojczyzna, i trwają nadal. Teraz potrzebują Westerplatte, zeby to miejsce stało się tym przysłowiowym kamienierm węgielnym dla stworzenia ze swoimi wiernymi sojusznikami z RN, MWP, młodziezówki partyjnej PiS, pod nazwą NSDAPiS. Ci młodzi dzielni ludzie zdali egzamin dojrzałości przed politykami PiS-u z historii najnowszej Polski. Poparli ich i Adrian Dudek tropiący niestrudzenie sędziów komunistów na całym świecie, i Morawiecki, dla którego historia to to co wydarzyło się kilka godzin wcześniej, najwyzej dwa weekendowe dni wcześniej. On nie ogarnia dat, liczb, procentów, krain geograficznych, epok historycznych, kupic, sprzedac, zarobic, taki komiwojazer jezdzący po Polsce w interesach. Kaczyński, który pisze historię tego kraju, tworzy nowe fakty wszędzie tam tam, gdzie bez większego wstydu moze umieścic swoją rodzinę, brata, mamusię, niewazne czy jest to Powstanie Warszawskie, czy śmierc brata z jego winy, w trywialnej katastrofie samolotu. Do pazdzernikowych wyborów trzeba nauczyc się jakoś z tym zyc. Po wyborach wszystko mam nadzieję wróci do normy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX