Pomysłodawczyni Czarnego Protestu: Jedna czwarta kobiet w Polsce przerwała ciążę. Czy chcemy zlinczować je wszystkie?

Po wyznaniu Natalii Przybysz o aborcji pojawiły się komentarze, że nie o to walczy Czarny Protest. O co więc walczy? Zapytaliśmy Gochę Adamczyk z Razem.

Natalia Przybysz powiedziała w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów", że usunęła ciążę. Artystka wyznała, że miała już dwoje dzieci i nie chciała trzeciego. Błyskawicznie wylała się na nią fala hejtu. Posypały się życzenia śmierci oraz komentarze, że nie o to walczą kobiety w Czarnym Proteście.

Angelika Swoboda: - Gocha, o co walczy Czarny Protest?

Gocha Adamczyk: - Czarny Protest walczy o to, aby kobiety w Polsce były podmiotem, a nie przedmiotem w rozgrywkach politycznych. Przez lata sprawy bezpośrednio dotyczące życia i zdrowia kobiet, dotyczące możliwości samostanowienia, były lekceważąco kwitowane jako tematy zastępcze. Dla nas to nie jest temat zastępczy. Czarny protest to ruch kobiet, które mają dość bycia kartą przetargową.

I nie chcą, by "wjeżdżano w ich życie"?

- Tak naprawdę każda z kobiet, która uczestniczyła w Czarnym Proteście, ma swój zestaw motywacji. Ale można chyba to sprowadzić do wspólnego mianownika - nikt nie powinien wkraczać w prywatne wybory kobiet ze swoim systemem wartości.

Jak zatem oceniasz to, co się dzieje teraz wokół Natalii Przybysz?

- Jest mi bardzo przykro, że nasze niedawno odkryte siostrzeństwo tak szybko rozpuszcza się w niezrozumiałym publicznym linczu na Natalii Przybysz. Nie dziwią mnie komentarze prawicowych trolli, bo chyba nikt nie oczekuje już od nich niczego dobrego. Ale jest mi bardzo źle, gdy dziewczyny, które nadal mają w zdjęciu profilowym #CzarnyProtest, bezwzględnie oceniają motywacje Natalii Przybysz, robiąc dokładnie to, co robią prawicowi politycy: wjeżdżają ze swoim systemem wartości i odbierają jej prawo do własnego osądu sytuacji i możliwości podjęcia decyzji. To hipokryzja, bo wszyscy doskonale wiemy o prężnie działającym podziemiu aborcyjnym, o wyjazdach do zagranicznych klinik. Popieranie tzw. "kompromisu" z 1993 często idzie w parze z wiarą, że jak ja będę w takiej wyjątkowej sytuacji, to zapłacę i załatwię problem po cichu. Czyli rób aborcję, ale o tym nie gadaj.

Jakie masz jeszcze argumenty?

- Od lat 90. okłamuje się nas, że prawo, które obowiązuje w Polsce, to jakiś złoty środek, rozsądny kompromis. Tymczasem na tle ustawodawstwa niemal wszystkich krajów europejskich nasze prawo jest bardzo restrykcyjne. Możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia to nie radykalny postulat, tylko europejski standard. Przez lata wszyscy staliśmy się zakładnikami prawicowych ekstremistów, pokrzykujących o kobietach-morderczyniach. To jest skrajny język, który po latach prawicowej propagandy część Polek i Polaków uznała za akceptowalny.

Deklaracje takie jak Natalii Przybysz pokazują, że aborcja to doświadczenie wielu kobiet. Według danych CBOS 1/4 kobiet w Polsce przerwała ciążę. Czy chcemy zlinczować je wszystkie? Sprawdzić czy ich motywacje aby na pewno uprawniały je do podjęcia takiej decyzji? Jeszcze wiele musi być takich deklaracji, jak Natalii Przybysz, aby dotarło do nas, że przerywanie ciąży dzieje się niezależnie od woli prawodawców. Dobrze, żeby działo się w bezpiecznych warunkach i było dostępne dla wszystkich kobiet, a nie tylko tych, które na to stać. Gdy słyszę, że nie o to chodziło w Czarnym Proteście, jako osoba, która Czarny Protest wymyśliła mówię: właśnie o to chodzi w Czarnym Proteście - aby Natalia Przybysz mogła podjąć swoją decyzję i nikt nie szkalował jej za motywację.

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji" >>

Zobacz także Wideo: Ministerstwo Zdrowia: w 2015 r. w Polsce wykonano 1044 zabiegi przerwania ciąży 

 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (33)
Pomysłodawczyni Czarnego Protestu:''Jedna czwarta kobiet w Polsce przerwała ciążę. Czy chcemy zlinczować je wszystkie?''
Zaloguj się
 • brian1234

  Oceniono 29 razy 9

  Publiczny lincz na Natalii Przybysz? A po co biegała z tym tematem do mediów. Przecież nikt na siłe nie grzebał jej w łóżku, macicy, ani w życiorysie. Sama to wywlekla, na dodatek używając idiotycznych argumentów.

 • 66kropek

  Oceniono 19 razy 7

  To jest chyba piąta pomysłodawczyni czarnego protest o której słyszę. Przypuszczam, że przez najbliższe tygodnie wyroi ich się jeszcze z dziesięć. W sumie bez znaczenia.Jest jak było: po jednej stronie wariatki z wieszakami i Natalią Przybysz i jej radosnymi uczuciami po skrobance .po drugiej stronie wariaci z Ordo Juris z Kają Godek, Stowarzyszeniami Małych Stópek i podobnymi pierdołami. W środku gdzieś tak 95% Polek. I Polaków naturalnie. Jeżeli chodzi, Gocha, o hejt na Natalię Przybysz to być może sama Natalia jest taką idiotka, że tego nie przewidziała, ale GW i TOKFM raczej nie i tak na koniec: niewiele kobiet poczuwa się do siostrzeństwa z Natalią Przybysz. Dla większości z nas nadal dziecko jest nieco wyższa wartością niż konieczność wynajęcia firmy przeprowadzkowej.

 • szpung

  Oceniono 22 razy 4

  Skrobanek powinni uczyc w szkole podstawowej i nie mowie o zajeciach fakultatywnych, a ocena powinna liczyc sie do sredniej. Pytam co to niby zmienia, ile kobiet dokonalo aborcji.

 • swobodan1

  Oceniono 24 razy 4

  Żądam jak uczestniczki "czarnego protestu" - aborcji na życzenie gdyż
  uwielbiam seks bez prezerwatywy a gdy dziewczyna, którą posuwałem
  zajdzie w ciążę to przy pomocy wieszaka ją sam wyskrobię. Koszty z tym
  związane to cena wieszaka ca 1 zł.

 • andrzejadamski1

  Oceniono 25 razy 3

  Skoro 1/4 przerwała ciążę to o co walczą jak tak łatwo zabijać płody ?

 • zdzisek1949

  Oceniono 18 razy 2

  Jako zwolennika "czarnego protestu" domagam się podobnie jak uczestniczki
  tego protestu "aborcji na życzenie". Zainwestowałem w 10 wieszaków i chcę
  przeprowadzać zabieg aborcyjny przy pomocy tych wieszaków gdyż bardzo
  lubię skrobać a nawet wyskrobać cipki chętnych kobiet. Jeżeli "aborcja na
  życzenie" nie będzie uchwalona to będę żądał zwrotu za zakupione wieszaki.
  Jeżeli nie otrzymam zwrotu pieniędzy to złożę zażalenie do UE,PE i KE !

 • Kazik Dool

  Oceniono 7 razy 1

  Słuchajcie skrobaczki.Dlaczego to co wy zrobiłyście nie zrobiły wasze matki.A miały o wiele gorsze czasy.Całujcie swoje matki po nogach i dłoniach za to że was nie poharatały w macicy.

 • Jan Staszic

  Oceniono 3 razy 1

  Jesli to prawda to dlaczego UKS nie kontroluje konowalow robiacych na lewo zabiegi?!
  Dowalic im domiar 75% i bedzie uczciwie.

 • fankover

  Oceniono 21 razy 1

  Polska hipokryzja stoi. Czas zaczać mówić głośno że aborcja jest prawem kobiety. Tak, tak, aborcja jest prawem kobiety. I nie zaczynajmy zdania od tego że aborcja jest złem. Bywa koniecznościa ratujaca kobiecie życie, zdrowie i jakość życia. Znam 50 latkę, która zaszła w ciażę na progu klimakterium. Przerwala ciażę, niechciała rodzić rodzeństwa dorosłym dzieciom. Bolał ja kregosłup i miała inne plany w życiu, to jest moja ciotka, która kocham i szanuję. I ktore miala prawo przerwać ciazę. I ta decyzja nie była złem. Jak wiele, wiele podobnych decyzji. Nie pozwalajmy na dyktat języka. Aborcja bywa dobrym wyjściem. Nie pozwalajmy na hipokryzję. Ratujmy kobiety. Czytajmy Boya.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX