'Zwykły Kowalski dostanie 500 zł, a Czartoryski 500 mln. Ten rząd ma słabość do liczby 500'

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk krytykuje kupno kolekcji Czartoryskich. - Te 500 mln to 75 lat funduszu ochrony zabytków - mówiła w Poranku Radia TOK FM.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich za kwotę 100 milionów euro - podał po południu minister kultury Piotr Gliński. Zbiory liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych; trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród nich znajduje się m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Rozmowy dotyczące wykupu kolekcji toczyły się między księciem Adamem Karolem Czartoryskim a ministerstwem kultury. 

Ministerstwo Kultury odtrąbiło sukces, partia Razem krytykuje wydanie 100 mln euro.

- Mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją, że ministerstwo płaci grube miliony za obraz, który jak wisiał w Krakowie, tak będzie w nim wisiał. Kupiono kolekcję, która była i będzie dostępna. Pół miliarda warto jest zapłacić za coś, czego się nie ma - mówiła w Poranku Radia TOK FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Razem.

Jej zdaniem danie magnaterii jest albo formą przekrętu, albo naiwniactwem i głupotą. - Poraża ta kwota. Z jakiegoś tajemniczego powodu ten rząd ma słabość do liczby 500. Kłopot jest taki, że zwykły Kowalski dostanie 500 zł, a Czartoryski 500 mln - stwierdziła.

- Śmieszne pieniądze wydaje się na ochronę zabytków, a taka kwota wypłacona szlachcie musi budzić oburzenie - dodała działaczka Razem.

- Te 500 mln to 75 lat funduszu ochrony zabytków - dodała Dziemianowicz-Bąk.

 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (424)
'Zwykły Kowalski dostanie 500 zł, a Czartoryski 500 mln. Ten rząd ma słabość do liczby 500'
Zaloguj się
 • waldus059

  Oceniono 62 razy 48

  kolejny przewał a,la SKOK. Tym razem Biereckiego zastapił czartoryski a kasa i tak pójdzie do pisdzielstwa. Brawo.

 • ksywa

  Oceniono 47 razy 41

  Przeczuwam wkrótce odtrąbienie kolejnego sukcesu: wykupienie Puszczy Białowieskiej od Lasów Państwowych za .... [kwota do negocjacji]...

 • 99venus

  Oceniono 41 razy 35

  Po co to wszystko?Zabytki były io będą w Polsce a czyją są własnością to naprawdę sprawa drugorzędna.Głupota i bolszewizm tego rządu są coraz bardziej zadziwiajace.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 37 razy 33

  PiS to durnie i ta transakcja jest kolejnym dowodem...
  ale biorąc pod uwagę przeszłość niektórych prominentnych posłów tej partii, to może być przewałka lepsza od AmberGold... ale Gliński nawet o tym nie wie...
  chociaż ja stawiałbym na głupotę...
  bo zapłacić 500 milionów za nic, czyli za świadomość że coś jest moje, ale bez prawa decydowania o tym, to trzeba być durniem...

 • bbarab

  Oceniono 33 razy 25

  To kolejna "repolonizacja" w stylu PiS - po co było wywalać pół miliarda złotych za to, co i tak się miało? Może zapłaćmy np. góralom dwa miliardy za Tatry? Niech też będą już na pewno narodowe.

 • lubiedobrze

  Oceniono 33 razy 25

  Ile wspaniałych dzieł jak choćby "Historia Roja" można by za to nakręcić. Pewnie nawet DiCaprio lub Brat Pitt mogliby zagrać Jarosława obalającego komunę w wielkim hollywoodzkim stylu.

 • hispar

  Oceniono 25 razy 23

  Ale przecież książę powiedział mimochodem i w języku angielskim, że będzie mógł wyremontować pałac. Ups! Chyba ten, w którym mieszka, w Hiszpanii. Zaiste - transakcja stulecia - państwo kupiło coś czym dysponowało, książę sprzedał coś czego nie mógł ruszyć. Brawo PiS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX