"Im nie chodzi o przywrócenie godności zwykłemu człowiekowi". Kim celnie demaskuje strategię PiS

- Używanie retoryki panów i chamów, co się samo nasuwa, jest charakterystyczne dla kultury folwarcznej i filozofii "teraz my" - oceniła Agata Diduszko-Zyglewska. Według Renaty Kim, PIS mówiąc: my się ujmujemy za zwykłym człowiekiem, robi to zawsze w opozycji do elit. I zawsze będzie wskazywał elity, jako te, które były przyczyną nieszczęścia.

W Godzinie Komentatorek w Poranku TOK FM, gościnie: Renata Kim z "Newsweeka", 
Eliza Olczyk z "Wprost" oraz Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej", rozmawiały m.in. o słowach Jarosława Kaczyńskiego. Wczoraj prezes PiS najwyraźniej stracił panowanie nad sobą i z mównicy sejmowej grzmiał do opozycji: "Tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami, w przeciwieństwie do niektórych".

Kultura folwarczna to słaba strona Polski

- Używanie tej retoryki, czyli mamy panów i chamów, bo to określenie przychodzi do głowy, to jest skojarzenie związane ogólnie z kulturą folwarczną. A to słaba strona Polski, która cały czas wybrzmiewa, a oznacza mniej więcej tyle, że ten kto zaczyna rządzić, dostaje się na wysokie stanowisko i mam wysoki stołek, nie kieruje się żadnym etosem, poczuciem, że rządzi czymś naszym, wspólnym, tylko po prostu ma władzę - powiedziała Agata Diduszko-Zyglewska.

Filozofia "teraz my"

W jej cenie to typowy przykład myślenia z kategorii: teraz my.

-To jest głęboko zakorzenione w polskim myśleniu "teraz my", teraz państwo należy do nas i jest nasz własnością. Niestety rządy PiS mają taka charakterystykę. Jeżeli prawo nam się nie podoba, to się je zmienia, jeżeli konkursy nam się nie podobają, to już ich nigdzie nie będzie. To jest folwarczne myślenie o państwie - mówiła dziennikarka "Krytyki politycznej".

Każda partia przy władzy uważa, że Polska należy do niej

- A kto mówił o tym, że zabrali nam Polskę, po wygraniu wyborów wyborów przez PiS? Kto komu zabrał Polska? Każda partia przy władzy uważa, że Polska należy do niej.
i po prostu tak postępuje - wtrąciła Eliza Olczyk.

Dziennikarka tygodnika "Wprost" zwróciła uwagę, że u podstaw założenia PiS legła filozofia przywrócenia godności części wykluczonego elektoratu i włączenie go do procesu decyzyjnego. - I PiS to zrobił, i znalazł ten elektorat, który na niego głosuje - dodała Olczyk.

PiS przeciwstawia "zwykłego człowieka" - elitom

Jednak zdaniem Renaty Kim z tygodnika "Newsweek" partii rządzącej, chodzi o coś więcej, o przeciwstawienie "zwykłego człowieka" elitom.

- Prawu i Sprawiedliwości nie chodzi wyłącznie o nadanie im rangi, przywrócenie godności. Gdyby na tym polegała strategia PiS, nie byłoby buntu, nie było sprzeciwu ludzi. Chodzi o to, że PiS mówiąc: my się ujmujemy za suwerenem, za zwykłym człowiekiem, przeciwstawia temu "zwykłemu człowiekowi" elity, które według PiS chciały go upokorzyć. Nie że nie widziały jego potrzeb, tylko celowo go upokarzały, spychały na dno. I oto teraz przyszedł PiS i tego zwykłego człowieka przywróci do godności, ale zawsze w opozycji do elit. I zawsze będzie wskazywał te elity, jako te, które były przyczyną nieszczęścia - mówiła dziennikarka "Newsweeka".

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (217)
"Im nie chodzi o przywrócenie godności zwykłemu człowiekowi". Kim celnie demaskuje strategię PiS
Zaloguj się
 • koles751

  Oceniono 69 razy 57

  Prawdziwą twarz PiS widać wtedy, gdy jadący fiatem seicento zwykły człowiek zdarza się z miłującym go rządem.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 60 razy 46

  Cham na salonach nie stanie się panem.

  Motłoch wybrany nawet demokratycznie nie stanie się elitą.

  Wielki Nieinternowany nigdy nie będzie Frasyniukiem czy Wałęsą.

  Bo do wszystkiego trzeba w życiu, hmmm.... DOROSNĄĆ.

 • andrzej2310

  Oceniono 45 razy 33

  Ludzie z folwarków cieszą się, gdy ktoś mówi do nich chłopskim językiem i emanuje kulturą z czworaków. Mości Pan Jarozbaw.......

 • biesczad1

  Oceniono 36 razy 28

  "Zwierzęta w ogrodzie to patrzyły na świnie, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim".
  Takie to ..... z nich pany!!!

 • leszek.30

  Oceniono 33 razy 25

  Macierewicz rozbroił Polskę , Radziwiłł rozpieprza służbę zdrowia , Szyszko zarzyna polskie lasy i zwierzęta , wszechobecny smog zabijający ludzi i zwierzęta , powrót do bolszewickiej edukacji , złodziejstwo i rozpasanie kleru , "Misiewiczów" i do tego coraz wyższe ceny...itp. To wszystko pod parasolem PiS-bolszewii..!!
  Putin szczęśliwy, bo nie robiąc nic, zniszczył Polskę rękami Kaczyńskiego, Macierewicza, Rydzyka , Szyszki, Ziobry, Dudy...itd..!!!

 • belzebub1001

  Oceniono 26 razy 24

  Szanowna "opozycjo" z pisem nie mozna uprawiac zabawy w gre slowek, ONI chca nas po prostu wszystkich wziac "za morde" i zawlec na Jasna Gore na kolanach! Powiedzcie to wreszcie!

 • leszek.30

  Oceniono 28 razy 22

  Retoryka Kaczyńskiego , do złudzenia przypomina retorykę Gomułki , z najbardziej ciemnego okresu komunizmu w 1968... Wtedy też , w podobnych, łajdackich słowach, jak Kaczyński wczoraj , Gomułka mówił {raczej pluł} o opozycji, wymieniając nazwiska Michnika i innych, grożąc im likwidacją..itp..!
  Widać , że Kaczyński w 100% wzoruje się na tow. Wiesławie..!!!

 • bkiton

  Oceniono 24 razy 18

  Pisiarnia to ludzie pozbawieni elementarnej przyzwoitości. Dla władzy, własnych korzyści i kasy gotowi są na każde łajdactwo, odwołując się przy tym do najgorszych cech ciemnego ludu.
  A szczytem tej obłudy jest to, ze robią to pozują (często pod krzyżem) na obrońców wiary, prawdy i zasad. To ludzie zasługujący na najwyższa pogardę i potępienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX