"Polacy będą wymagać terapii" - Holland o "groźnym jaju węża" zrodzonym z religii smoleńskiej

Agnieszka Holland na Krakowskim Przedmieściu przed miesięcznicą smoleńską

Agnieszka Holland na Krakowskim Przedmieściu przed miesięcznicą smoleńską (Marta Bogdanowicz)

- Polska leży między Niemcami i Rosją, od stuleci przegrywała swoją niepodległość i suwerenność. Teraz jesteśmy na najlepszej drodze, by to się powtórzyło - oceniła w TOK FM Agnieszka Holland.

Według wybitnej reżyserki, dzisiejsza Polska to kraj głęboko podzielony, gdzie pełno jest agresji i nienawiści.Nie dotyczy to jedynie życia politycznego.

- Do tej pory zdarzało mi się, że spotykałam ludzi, którzy mieli do mnie głęboką antypatię, ale nie było w tym takiej agresji i rozpaczliwej próby zamanifestowania, że moja obecność im przeszkadza - mówiła Agnieszka Holland, dodając, że w Polsce spotkała nawet takich, którzy spluwają w jej kierunku.

Pytanie, czy to wszystko dałoby się wyleczyć... Czy ta choroba tak głęboko się wdarła w nas, że ta nienawiść stała się jedną z naszych cech. Na pewno społeczeństwo będzie wymagało głębokiej terapii

- oceniła.

Zdaniem Holland, organizm kraju jest regularnie zatruwany przez comiesięczne obchody miesięcznic smoleńskich. Reżyserka sama mówi o organizowanych przez PiS uroczystościach - "miesiączki".

- Tak ludzie mówią, ale mnie się to też tak skojarzyło, bo miesiączka to comiesięczne krwawienie płodnej kobiety. A mnie się wydaje, że te obchody urodziły groźne jajo węża. Powstało coś co zatruwa nasz organizm społeczny i narodowy jakimś głębokim niezrozumieniem i nienawiścią. Pielęgnowanie tej sekciarskiej religii smoleńskiej jest bardziej trujące niż cokolwiek innego, jeśli chodzi o zdrowie społeczne i możliwość porozumienia - stwierdziła reżyserka, która jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.

Samotna kobieta patrzy na Krakowskie Przedmieście

Agnieszka Holland to, jak wygląda życie w cieniu obchodów miesięcznic, zobaczyła wieczorem 9 sierpnia. Zdjęcia, na których widać, jak samotnie stoi na przeciwko policyjnych barierek, stały się bardzo popularne w internecie.

- Po raz pierwszy od dawna byłam w Warszawie. Byłam umówiona w restauracji na Krakowskim Przedmieściu i zobaczyłam, że wielka część ulicy jest otoczona barierkami. Musiałam iść naokoło. Na Krakowskim Przedmieściu było dużo ludzi. Byli zdziwieni, wściekli, zawracali... Policjanci stali w napiętym milczeniu. Było widać, że coś się dzieje, że w tym staniu jest i frustracja i pretensja. Chciałam z nimi rozmawiać, ale była to rozmowa głuchego - nie odpowiadali - relacjonowała w TOK FM.

"Barierki stały się symbolem władzy PiS. W stanie wojennym też takie stały">>>

Jak mówiła Agnieszka Holland, jeden z policjantów rejestrował to co się dzieje kamerą.

Wszystko to było bardzo teatralne, a jednocześnie potwornie przygnębiające. Absurd tej sytuacji, jej zbyteczność... Podchodzili zagraniczni turyści, mnie spytała rodzina z Barcelony, co się dzieje. Można to wytłumaczyć. Choć bez znajomości "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i psychologii Kaczyńskiego wytłumaczyć to dość trudno

- uważa reżyserka.

Znajomość psychologii prezesa PiS jest niezbędna, bo jak stwierdziła Holland, to co dzieje się co miesiąc na Krakowskiem Przedmieściu, "to jego jednoosobowa decyzja".

-  Jak słyszałam, być może zrozumiawszy wreszcie groźny absurd tego, co sam stworzył, poseł Kaczyński powiedział, że za osiem miesięcy to się skończy.

"Ta ekipa wyprowadza Polskę z Europy"

Reżyserka ostrzega, że skutki rządów Prawa i Sprawiedliwości Polacy odczuwać będą przez lata.

Tego, co udało się zniszczyć w półtora roku, może nie będzie można odbudować przez dziesięciolecia

- mówiła Agnieszka Holland w "Poranku Radia TOK FM".

Niebezpieczne są wewnętrzne podziały, decyzje osłabiające pozycję Polski na arenie międzynarodowej i wyraźny antyunijny kurs, jaki wybrali rządzący.

- Jak bezmyślnie albo myślenie, świadomie albo nieświadomie, z powodu głupoty lub agenturalności, fanatyzmu lub braku zrozumienia świata konsekwentnie ekipa rządząca, na czele z posłem Kaczyńskim, wyprowadza Polskę z Europy, gdzie nam najbezpieczniej i najlepiej. To proces, która pogłębia się niemal z miesiąca na miesiąc - uważa rozmówczyni Jacka Żakowskiego.

Jak przypomniała Agnieszka Holland, "Polska leży między Niemcami i Rosją i od stuleci przegrywała swoją niepodległość i suwerenność".  - Teraz jesteśmy na najlepszej drodze, by to się powtórzyło - ostrzegała.

Zobacz także
Komentarze (188)
"Polacy będą wymagać terapii" - Holland o "groźnym jaju węża" zrodzonym z religii smoleńskiej
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 31 razy 13

  Kaczynskiego miesiecznice po Krakowskim Przedmiesciu w Warszawie przypominaja mi niebezpieczne harce w hiszpanskiej Pampelunie !!! Waska „pis alejka” ulozona ze stalowych plotow, pilnowanych przez uzbrojonych 2200 policjantow, cyklicznie pedza "rogate i zdziczale byki z pisiej obory" a przed nimi ucieka straszony: NAROD, POLACY i pogwalcone prawo oraz Konstytucja RP !!!!

 • xouveyer11

  Oceniono 34 razy 12

  Uważam, że pod rządami pis-dzielstwa Polska zmierza raźno do rozpadu. Mnie teraz przestało już dziwić, że w XVIII wieku doszło do rozbioru Polski przez sąsiadów. Widać Polacy sobie na to zasłużyli, tak jak teraz zasłużyli sobie na rządy antyeuropejskich paranoików.

 • sztucznypolak

  Oceniono 18 razy 8

  Zachowujac proporcje, ale pewne podobienstwo do "Jaja weza" jest (dla niewiedzacych, to film Bergmana, mniej znany, ale wedlug mnie dorownuje "Kabaretowi").

 • tadjan

  Oceniono 21 razy 7

  gestapo blokuje miasto....... brawo, a jak się zmęczy to pójdzie na 100% zwolnienie lekarskie!

 • klekot52

  Oceniono 10 razy 6

  Terapji jaką wam zaplikował,adi, nic nie przebije,nie podziałała-dalej nie rozumiecie że świat was nietrawi.

 • hiperon59b

  Oceniono 18 razy 6

  Dla Prezesa, miesięcznice to forma pokuty. Myślałem, że zalecenie było 100 miesięcznic, ale widać, że tą pokutę wyznaczył sobie sam Prezes, stąd zapowiedź końca.

 • 2zero

  Oceniono 5 razy 5

  Raport pokontrolny
  1. Barierki są za niskie. Podwyższyć do wysokości małego człowieka..
  2. Uzupełnić także wykończeniem ze zwojów drutu kolczastego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy