"Prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci", "Wartości Jana Pawła II" - oto zapisy z programu WDŻ

Antykoncepcja jako zło, inicjacja seksualna w małżeństwie i nauczyciel, który podziela ''wartości i normy'' ministerstwa. Fundacja Ponton alarmuje ws. treści podstawy programowej do WDŻ i zapowiada protest.

Wartości religijne, rodzinne i naturalne metody prokreacji - to motywy przewodnie nowej podstawy programowej Wychowania do Życia w Rodzinie, która od września będzie realizowane w szkole podstawowej w klasach IV–VIII, w branżowej szkole I stopnia, w klasach I–III liceum ogólnokształcącego i w klasach I–III technikum.W odróżnieniu od innych przedmiotów szkolnych zajęcia WDŻ muszą być prowadzone w każdej szkole, ale nie są obowiązkowe dla uczniów.

Jak czytamy w dokumencie MEN i Ośrodka Rozwoju Edukacji "uznano, że treści podstawy programowej powinny odzwierciedlać wartości, które Jan Paweł II nazwał „duchowym fundamentem Europy”, zbieżne z uznawanymi powszechnie wartościami humanistycznymi, takie jak: godność osoby; świętość życia ludzkiego; centralna rola rodziny opartej na małżeństwie".

Podstawa programowa została podzielona na sześć części (rodzina, dojrzewanie, seksualność człowieka, życie jako fundamentalna wartość, płodność, postawy), w każdej szczegółowo wypunktowano, co uczeń będzie umiał i jakie postawy będzie reprezentował. Dział ''Rodzina'' zawiera 13 punktów i jest najobszerniejszą częścią programu. Wszystkie części składają się ze szczegółowych wytycznych.

Słowo rodzina pada 173 razy, seks - 2

Fundacja Ponton alarmuje, że w podstawie zupełnie nie ma pola do dyskusji. - Samo słowo "rodzina" pada 173 razy, "seks" zaledwie dwa (jako cyberseks oraz uzależnienie od seksu) - wylicza Aleksandra Józefowska, edukatorka seksualna z fundacji Ponton w rozmowie z TOK FM.

W obszernej analizie na swojej stronie Ponton zwraca uwagę, że w dziale dotyczącym seksualności człowieka mówi się przede wszystkim o uczuciach i emocjach. Uczeń/uczennica ma posługiwać się takimi pojęciami jak męskość, kobiecość, komplementarna współpraca płci, miłość, wartość, małżeństwo, rodzicielstwo, a seks ma mieć miejsce jedynie w małżeństwie.

- Jeżeli czytam, że po tych zajęciach uczeń będzie potrafił wymienić argumenty biomedyczne, psychologiczne, społeczne i moralne za inicjacją seksualną w małżeństwie jest to jest właściwie szkolenie światopoglądowe

- mówi Józefowska. A to zabiera uczniom najważniejsze: przestrzeń do pytań i wątpliwości.

Według założeń części IV "Życie jako fundamentalna wartość" uczeń ma m.in. "wyrażać postawę szacunku i troski wobec życia i zdrowia człowieka od poczęcia
do naturalnej śmierci".

O antykoncepcji? Tylko negatywnie

Niepokojące jest też, że programie niewiele jest informacji o antykoncepcji, a samo słowo pada zaledwie 5 razy.  - I za każdym razem jest ukazywane w negatywnym świetle jako opozycja do naturalnych metod planowania rodziny - ocenia edukatorka.

W programie antykoncepcja jest niemal przyrównywana aborcji (uczeń ma potrafić „oddzielić metody rozpoznawania płodności znane jako naturalne planowanie rodziny (NPR) od antykoncepcji, środków poronnych, aborcji i sterylizacji” s.23)

- Nastolatki po prostu tego nie kupią - mówi Józefowska. A "kupić" mają od nauczyciela, który - jak czytamy w projekcie - podziela takie wartości i normy 'jakie przedstawia ministerstwo''.

Nie zgadzamy się na nową podstawę programową, która zupełnie nie kryje się z tym, że jest próbą wcielenia w życie katolickiej moralności na szczeblu szkolnym. Mamy poczucie, iż będzie to krzywdzące dla części uczniów i uczennic, bo o ile można się z taką moralnością zgadzać i ją akceptować, to część społeczeństwa ma inne poglądy i wizję własnego życia. O czym autorzy i autorki chyba zapomnieli

- piszą na swojej stronie edukatorzy z Pontonu.

1 września fundacja organizuje akcję uliczną pt. „ZWALNIAM SIĘ Z WDŻ”. Mają nadzieję, że podczas akcji wspólnie z uczestnikami będą się zastawiać, jak powinna wyglądać szkolna edukacja seksualna i co powinno znaleźć się w jej podstawie programowej.

Nauczycielu, Rodzicu: Czy zwolnienia nauczycieli dotkną również twoją szkołę? Skomentuj, nagraj opinię, zgłoś swoją historię za pośrednictwem aplikacji Mikrofon TOK FM >>

Skąd się bierze niechęć do prezerwatyw? "Wokół antykoncepcji narosło wiele tabu, nie umiemy jej stosować"

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (285)
"Prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci", "Wartości Jana Pawła II" - oto zapisy z programu WDŻ
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 49 razy 39

  Zygota to nie jest człowiek

  Plany architektoniczne to nie jest budynek.
  Zniszczenie planów architektonicznych to nie jest zburzenie Bazyliki w Licheniu.
  Podobnie: Nie jest katedrą wykop. do którego złożono kamień węgielny.

  Nie należy mylić projektu z jego realizacją, a jeżeli komuś to się myli, nie należy nazywać bełkotu wiedzą naukową.
  Jest bardzo istotna analogia pomiędzy planami architektonicznymi i DNA. - DNA to jest projekt powstania żywego organizmu. Rośliny, zwierzęcia albo człowieka.

  Projekt, który może, lecz nie musi zostać zrealizowany. Zygota może być porównywana do wykopu pod fundamenty. Zasypanie wykopu to także nie jest zniszczenie budynku.
  Analogie idą znacznie głębiej. DNA nie zawiera kompletu informacji o organizmie, który mógłby powstać. Część informacji dziedziczona jest w inny sposób. Podobnie jak projekt architektoniczny nie zawiera wszystkich informacji. Część decyzji zostanie podjęta przez wykonawców w trakcie budowy.

  Wiele danych uzyskali embriolodzy.
  Danych stanowiących dowody, że zapłodniona komórka bardzo często nie staje się człowiekiem z przyczyn całkowicie naturalnych. Jedną z tych przyczyn jest to, że organizm kobiety po zapłodnieniu przeprowadza selekcję, i odrzuca (zabija, morduje) zygoty posiadające błędy genetyczne.

  Przyjście na świat zdeformowanego płodu-potwora czyli tak zwanego „chazana”, jest efektem błędu mechanizmu naturalnej selekcji. Nazwa „chazan” pochodzi od nazwiska polskiego zbrodniarza posiadającego dyplom lekarski.

  Komórka jajowa może być też pobudzona do podziału po wymianie materiału genetycznego (DNA). Tak dzieje się w przypadku klonowania. Życie klona rozpoczyna się bez poczęcia.

  Zygota nie jest człowiekiem, tak jak jajko nie jest kurą, ani tym bardziej kaczorem, a program destabilizacji rosyjskiej elektrowni atomowej przygotowany przez US Army nie jest drugim Czarnobylem.

  Przeczytaj również: >>> Nobel z medycyny 2012

  Adam Jezierski.

 • andrzej1.61

  Oceniono 37 razy 29

  Ochrona wszelkiej maści zwyrodnialców. Jedyna skuteczna działalność pana Wojtyły zwanego w organizacji przestępczej Jan Paweł II.

 • endrju1521

  Oceniono 34 razy 26

  Państwo jest organizacją społeczno-polityczną a nie religijną! ! !! !

  Wierzenia, nie są nauką lecz osobistą i intymną sprawą każdego

  człowieka, której nie można narzucić żadnym prawem ! ! ! ! ! !

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 31 razy 23

  Już w 1990 roku protestowałem przeciw wprowadzeniu ideologicznej indoktrynacji do szkół. Pogłębia się ona a rodzicom nie pozostanie nic innego jak mówienie dzieciom, że nauczyciele to idioci i tresowane pudle Kościoła. Nie pozostanie nic innego jak uczenie dzieci, że to co bajdurzą w szkole to indoktrynacja i trzeba nauczyć się samodzielnie myśleć a na "prawdy" objawiane w szkole po prostu splunąć!!!
  Reasumując: Strasznie dużo będzie do posprzątania po kościelnych politrukach w szkolnictwie. Mam też nadzieję, iż Kościół także dostanie solidnego kopniaka. To już widać wśród młodego pokolenia.

 • iksior66

  Oceniono 26 razy 20

  A ja się pytam kiedy nasze uber-katolickie państwo zacznie chronić życie jeszcze niepoczęte? W końcu plemnik czy komórka jajowa to też stworzenie boże i zasługuje na ochronę. Na pewno posłanka Pawłowicz albo inny poseł Gowin słyszą krzyki miliardów plemników spuszczanych w toaletach albo mordowanych w gumowych workach zagłady zwanych prezerwatywami.

 • elektronik_99

  Oceniono 19 razy 15

  W komentarzch chojracy, ale większość nawet nie ma odwagi żeby we wrześniu wypisać dzieci z zajęć katolskiego prania mózgu..

 • kzet69

  Oceniono 16 razy 14

  Czyli organizujemy dla dzieci domowe komplety nie tylko z literatury polskiej, historii, WOŚ ale także i z wychowania do życia w rodzinie, PiS cofa polską szkołę do średniowiecza...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX