Radziwiłł: Większe pieniądze na służbę zdrowia w 2025. Lekarz rezydent mówi skąd wziąć je teraz

- Nasze postulaty są niezmienne - przypomina Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarz podpowiada ministrowi zdrowia, skąd wziąć pieniądze na spełnienie podstawowego żądania, czyli 6,8 PKB na służbę zdrowia w ciągu trzech lat.

Lekarz rezydent Łukasz Jankowski, gość w "Poranku Radia TOK FM" mówi, że osiem dni temu protestujący lekarze złożyli swoje postulaty w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i do tej pory nie otrzymali żadnej formalnej odpowiedzi.

- Ministerstwo zdrowia mówi o dialogu, co budzi nasze zdziwienie. Minister proponuje 6 proc. PKB za osiem lat, a to propozycja, którą znaliśmy już wcześniej i na nią odpowiedzieliśmy protestem - przypomina Jankowski. - Te osiem lat, o których mówi minister Radziwiłł, to jest stanowczo za długo. Jak mówię to swoim pacjentom, że za 8 lat ochrona zdrowia w Polsce będzie na minimalnym poziomie, to jest mi po prostu wstyd - dodaje wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Na pytanie prowadzącej skąd wziąć 30 mld złotych na służbę zdrowia w ciągu 3 lat,   Jankowski odpowiada, że zdaje sobie sprawę, że są to bardzo duże pieniądze, ale jak mówi: one muszą się znaleźć.    

Według WHO minimalne nakłady na służbę zdrowia to 6 proc. PKB   

- Spotykamy się z taką narracją, że "młodzi lekarze żądają miliardów" [nawiązanie do paska w "Wiadomościach" TVP - red.], ale chcę podkreślić, że te pieniądze muszą się znaleźć, bo minimalny poziom nakładów na służbę zdrowia to 6 proc. PKB według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. My tego poziomu nie spełniamy i według ministra do 2025 roku nie spełnimy - przekonuje lekarz rezydent.     

Według Jankowskiego możliwe jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

Uważamy, że należy opodatkować niezdrową żywność w Polsce. W tej chwili mamy taką sytuację, że niezdrowa żywność jest tania, z ta zdrowa kosztuje dużo więcej. Pieniądze z akcyzy za papierosy i alkohol powinny iść na zdrowie Polaków, powinny być przeznaczone na leczenie, np. powikłań związanych z paleniem. Wreszcie uszczelnienie systemu, o którym mówi minister zdrowia. To słuszny postulat. My też uważamy, że NFZ w tej chwili pracuje administracyjnie za mniej niż 1 proc. swojego budżetu. W krajach rozwiniętych jest to co najmniej 4 proc. budżetu, co pozwala takim instytucjom na dobrą kontrolę wydatkowania pieniędzy. Dlatego jesteśmy za zwiększeniem wydatków na NFZ, na administrację i kontrole

- przekonuje wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Łukasz Jankowski zwraca uwagę, że należy też wrócić do dyskusji o zwiększeniu składki zdrowotnej, która w porównaniu, np. z Czechami, jest za niska. - Nie jestem politykiem, ale widzimy, że ten postulat jest niepoprawny politycznie, ale patrząc na kraje regionu, które zwiększyły wydatki na służbę zdrowia, mają większą składkę niż Polacy - powiedział lekarza rezydent.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (183)
Radziwiłł: Większe pieniądze na służbę zdrowia w 2025. Lekarz rezydent mówi skąd wziąć je teraz
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 39 razy 27

  Nie ma pieniędzy ? a PiS mówił "wystarczy nie kraść", czyli co, nie przestali ?

 • anette444

  Oceniono 34 razy 24

  Po cholerę wydajemy tyle na armię? Jakie to ma znaczenie, czy będziemy się bronić 3 czy 4 dni? Lepiej dbać o stosunki z sąsiadami, a nie prowokować ich, tak jak to robi wiadomy świr.

 • racionalist

  Oceniono 32 razy 22

  Po co robic kombinacje alpejskie z akcyzami, skladkami zdrowotnymi itp? Wystarczy przestac finansowac kosciol, od razu beda pieniadze i na podwyzki dla sluzby zdrowia i na wiele innych. I jeszcze zostanie rezerwa w budzecie.

 • boshary

  Oceniono 25 razy 21

  Pieniądze poniżej kilka miejsc do których nier powinny trafić:
  *IPN,
  *rydzyk,
  *bilbordy,
  *misięcznice,
  *80 tys. na miesiąc pani Sadurska,
  *takich przykładów są tysiące,

 • plutoniczna

  Oceniono 33 razy 21

  oto źródła finansowania które spokojnie od zaraz można przesunąć w obszar opieki zdrowotnej:
  WOT - 1,1 mld rocznie
  koszty finansowania kościoła w Polsce łącznie - 2,3 mld rocznie
  cofnięcie przyszłorocznej podwyżki na IPN - 100 mln
  razem - 3,5 mld rocznie

  do tego:
  deputat węglowy - 2,3 mld
  dofinansowanie nierentownych kopalń - 3,5 mld
  łącznie zaoszczędzone 5,8 mld
  da się?
  da się.

 • Kaja Kubiak

  Oceniono 33 razy 21

  1 miliard 400 milionów ROCZNIE PL wydaje z naszych pieniędzy na tzw religię w szkołach + dodatkowo po latach panowie w sukienkach mają za "tę naukę" emerytury. Skasować to coś i kasę dać tam, gdzie jest niezbędna. A rela zuryk do kościołów i za darmo "uczona". Ot filozofia

 • wol777

  Oceniono 24 razy 20

  Radziwiłł równie dobrze może obiecywać ,że w 2025 roku podniesie dofinansowanie służby zdrowia do poziomu 15 % PKB . Przecież to nie on będzie wówczas w rządzie i nie będzie to zmartwienie PiSu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX