Wybory samorządowe to nie wszystko. Bodnar zwraca uwagę na to, o czym wszyscy zapomnieli

Powszechna narracja, że byle do wyborów, a potem się zobaczy, zdaniem rzecznika praw obywatelskich jest niewystarczająca. - Trzeba uwrażliwić obywateli na konstytucję. Edukować. Tłumaczyć, jak realnie przekłada się ona na nasze życie - tłumaczył w Poranku TOK FM.

Kilka dni temu Mariusz Błaszczak w wywiadzie radiowym stwierdził, że 20 grudnia 2017 roku skończył się w Polsce komunizm. Z kolei w dzisiejszym Poranku TOK FM rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w jednym zgodził się z ministrem spraw wewnętrznych. - 20 grudnia tego roku może stać się równie symboliczną datą, co 4 czerwca 1989 roku. W zeszłym tygodniu skończył się bowiem okres, w którym Konstytucja i prawo stanowią najwyższą wartość w funkcjonowaniu społeczeństwa. Podpisanie ustaw przez Dudę sprawia, że tracimy bezpieczniki praworządności.

Bodnar powtórzył też to, co już wcześniej tłumaczył w TOK FM. W Polsce obecnie kształtuje się nowy system, tzw. konkurencyjny autorytaryzm. Polega on na tym, że państwo zachowuje wszelkie znamiona demokracji. Jest trybunał konstytucyjny, wolna prasa, sądy. Ale te wszystkie bezpieczniki nie działają, a konkurenci polityczni mają nierówny dostęp do mediów, są inaczej sądzeni, nakłada się na nich kary.

Na wszystko należy patrzeć ze znacznie szerszej perspektywy. Jeśli nastąpi podważenie wartości konstytucyjnych to bardzo trudno będzie się cofnąć.

Edukować z Konstytucji

Jacek Żakowski pytał więc, czy w świetle tak głębokich zmian wybory samorządowe są w stanie cokolwiek zmienić.

Bodnar zaznaczył, że oczywiście wynik wyborów to teraz kwestia m.in niezależności jednostek samorządu terytorialnego. Ale to nie jest tylko kwestia wyniku, najróżniejsze rozporządzenia władzy centralnej są przecież w stanie ograniczyć działanie samorządu.

- Nasza debata podąża w takim kierunku, że koncentrujemy się na wyborach, ale musimy pamiętać o tym, co się stało przez te ostatnie dwa lata. Jaki mamy plan jeśli wybory nie przyniosą rezultatu, co jeśli trzeba będzie czekać na zmianę np.10 lat. Victor Orban rządzi już 3 kadencję - przestrzegał Bodnar.

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że kluczową rolę w debacie powinna odgrywać Konstytucja i jej wpływ na życie obywatelskie. I nie chodzi tu o dyskusje akademickie, ale uświadamianie narodu w kontekście wartości konstytucyjnych. - Powinniśmy wkroczyć w nową epokę - czas patriotów konstytucyjnych. Nas cały czas łączy Konstytucja.Trzeba wyjaśnić, po co są te wartości konstytucyjne są, skąd one się wzięły i jak wpływają na nasze życie.

Bodnar przywołał też Habermasa, niemieckiego filozofa, który na czasy rozchwiania i niepokojów stworzył pojęcie patriotyzmu konstytucyjnego, czyli m.in możliwość odniesienia się do opoki, jaką jest konstytucja, gdy wszystko wokół staje się względne.

 - Ale to założenie nie bierze pod uwagę ujścia emocji, które jednak są niezbędne w życiu społecznym czy politycznym.

- Nasz patriotyzm konstytucyjny może się zakorzeniać w naszej historii, tradycja dialogu wywodzi się przecież z ruchu Solidarności. Co więcej nasza Konstytucja zakorzenia nas w UE i innych instytucjach międzynarodowych, bo w założeniu pragnie zagwarantować prawa obywatelskie, a nimi są m.in bezapelacyjnie członkostwo w UE.

Bodnar apeluje więc o kształcenie z Konstytucji, jeżdżenie po mniejszych miejscowościach, uniwersytetach trzeciego wieku, domach kultury i rozmawianie, przekazywanie wiedzy.

 - Wszystko fajnie, ale jak sprawić, żeby ludzie przyszli?

- Jeśli nie stwarza się oferty to nigdy się nie dowiemy, ile osób byłoby zainteresowanych. Trzeba szukać nowych sposobów komunikacji.

Całej rozmowy posłuchasz tu:

Zobacz także
 • Jurek Owsiak, prezes WOŚP Jerzy Owsiak wraca do kierowania WOŚP. "Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę"
 • Pogrzeb Pawła Adamowicza O. Wiśniewski na pogrzebie Adamowicza: Nie będziemy obojętni na truciznę w mediach, parlamencie i Kościele
 • Paweł Adamowicz, sierpień 2018 r. Aleksander Hall wskazuje winnych śmierci Adamowicza. "Nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano"
Komentarze (94)
Wybory samorządowe to nie wszystko. Bodnar zwraca uwagę na to, o czym wszyscy zapomnieli
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 26 razy 20

  Ciągle powtarzam, że Adam Bodnar jest ostatnim szefem instytucji państwowej, który ma wolny umysł, na wysokim poziomie intelekt i przyzwoitość, erudycję prawną i odwagę cywilną.

  I ciągle też powtarzam, że nie wolno zapomnieć, że 15 września 2017 r totalna, katolicko-prawicowa opozycja sejmowa (czyli cała opozycja) solidarnie z totalnym kaczyzmem uciekła w 5 minut z sejmu, kiedy Adam Bodnar zaczął wygłaszać sprawozdanie z działalności RPO i w ten sposób dała znak waadzy kaczystowskiej, że Bodnara ma w głębokim poważaniu.

  I to jest jedno z tych wydarzeń, których wyborcy w 2019 roku nie mogą zapomnieć.
  Muszą wiedzieć kogo wybierają.

 • 1tat-arak

  Oceniono 14 razy 10

  Teraz wiadomo kto powinien być kandydatem zjednoczonych sił demokratycznych na urząd Prezydenta RP. Moim zdaniem to p. Bodnar uosabia te cechy charakteru, które winna posiadać osoba sprawująca ten urząd.

 • krynolinka

  Oceniono 14 razy 10

  Stworzą obecnie rządzący konstytucję tylko z preambułą. Cała władza w rękach PiS-u. I takiej konstytucji to będą bardzo ściśle i bardzo mocno przestrzegać.

 • alimariko

  Oceniono 9 razy 7

  Mam ogromny szacunek dla Pana Bodnara, za jego postawę i głębokie zaangażowanie w wypełnianie swojej misji.

 • macwies

  Oceniono 9 razy 7

  tow. Błaszczak ministrem w komunistycznym państwie... he he he. Sam to potwierdził :)))

 • sunzi15

  Oceniono 5 razy 5

  RPO Bodnar jest jednym z nielicznych w urzedach i instytucjach
  Rzeczypospolitej, wywiazujacy sie nalezycie ze swojej funkcji,
  zgodnie ze slubowaniem, na kogo mozemy liczyc w potrzebie.

  Pominawszy lajdakow, bioracych udzial w lamaniu Konstytucji
  i ZAMACHU STANU, na ktorych czeka WIEZIENIE,
  wielu nas zawiodlo, zaniedbujac swoje obowiazki,
  nie dotrzymujac przysiegi wzglednie slubowania
  na wiernosc Konstytucji i Rzeczypospolitej.

  Zawinili ZANIEDBANIEM, kunktatorstwem, tchorzostwem,
  kierujac sie swoim partykularnym interesem,
  wykazujac GLUPOTE,
  wydajac sie na zaszlachtowanie bez walki,
  kak opozycja weimarska i Zydzi w III Rzeszy.

  NIKOMU nie wyjdzie na dobre lajdactwo, nikczemnosc,
  ale tez skundlenie, asekuranctwo, krotkowzrocznosc
  i zaniedbanie obywatelskiej aktywnosci,
  obrony demokracji, wolnosci, praworzadnosci.

 • he66

  Oceniono 4 razy 4

  Dobrze posłuchać człowieka przyzwoitego, mądrego, obdarzonego odwagą cywilną!
  Panie Adamie! Szacunek!

 • westgreg

  Oceniono 9 razy 3

  Proponuję rozpocząć od likwidacji Trybunału Konstytucyjnego i wprowadzenia stosowania konstytucji wprost, w dowolnej sytuacji, jako prawa nadrzędnego. Czy sędzia mojego sądu rejonowego jest zbyt głupi na to, aby ocenić, czy ustawa (rozporządzenie/lokalna uchwała), którą wobec mnie próbuje posłużyć się jakiś urzędas, nie narusza moich konstytucyjnych praw? Dlaczego musi to czynić tak upolityczniona instytucja, jaką jest TK ?!

  Odsunęliśmy przestrzeganie konstytucji od obywateli i oddaliśmy ją w ręce sądu (o zgrozo: JEDNOINSTANCYJNEGO) kreowanego przez polityków, co w efekcie doprowadziło do tego, że konstytucji w praktyce nie było i nie będzie!

 • pe_ro

  Oceniono 3 razy 3

  A gdzie jest NIK?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy