Znaleźli bat na projekt Komitetu Ratujmy Kobiety. Mogą zaostrzyć przepisy antyaborcyjne

Ogólnopolski Strajk Kobiet wystosował list otwarty do posłów PiS-u i Kukiz'15. Żąda wycofania ich podpisów spod wniosku, jaki wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Chodzi o zbadanie, czy obowiązująca od 24 lat ustawa aborcyjna jest zgodna z Konstytucją.

Wniosek Trybunale złożył poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Podpisało się pod nim ponad 100 posłów, głównie z PiS. Chcą, by TK zbadał zgodność z Konstytucją przepisów dopuszczających aborcję w przypadku upośledzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu (tzw. aborcja eugeniczna).

Pod wnioskiem podpisali się m.in. posłowie z Lubelszczyzny, do których we wtorek trafił list otwarty od działaczek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Dlaczego list otwarty pojawia się akurat teraz?

Za kilka dni w sejmie ma być procedowany projekt ustawy autorstwa Komitetu Ratujmy Kobiety, zakładający m.in., że to kobieta będzie mieć prawo do podjęcia decyzji o przerwaniu ciąży do końca 12 tygodnia. Działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet z Lublina obawiają się, że wniosek w TK będzie pretekstem dla posłów PiS, by projektem Ratujmy Kobiety w ogóle się teraz nie zajmować. Boją się też, że jeśli TK podejmie jakąś decyzję w sprawie wniosku, to może być ona tylko jedna.

"Przewidywalne w obecnej sytuacji politycznej orzeczenie Trybunału uniemożliwi prace nad projektem ustawy, ponieważ jej część stanie się niezgodna z Konstytucją. Posłowie powinni debatować i głosować podczas prac nad projektem ustawy w Sejmie, przyjąć odpowiedzialność za tworzone przez nich prawo wobec swoich wyborców" - pisze Ogólnopolski Strajk Kobiet.

- Jeśli ten wniosek trafi pod obrady, jest oczywiste, że zakwestionowane przepisy zostaną przez obecny Trybunał uznane za niekonstytucyjne - mówi Magdalena Bielska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To ona wystosowała list otwarty i rozesłała go mailem do wszystkich posłów z Lubelszczyzny, którzy podpisali się pod wnioskiem Bartłomieja Wróblewskiego. Apel zamieszczono też na stronie Strajku Kobiet.

Czytaj też: Ratujmy Kobiety ma 100 tys. podpisów ws. zmiany przepisów antyaborcyjnych. 3 X Czarny Wtorek

Zdaniem M. Bielskiej, jeśli TK rozpatrzy wniosek, nie będzie można już protestować np. w obronie projektu Ratujmy Kobiety. - Chodzi o to, by przenieść odpowiedzialność z posłów, przeciwko którym możemy wyjść i protestować, na Trybunał Konstytucyjny. W przypadku jego orzeczenia już praktycznie nie będzie można protestować, bo orzeczenia Trybunału są ostateczne - mówi Bielska.

Ordo Iuris o projekcie Ratujmy Kobiety: Drastycznie niezgodny z Konstytucją

Tymczasem Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, znany z poglądów pro life, na swoim profilu na FB napisał m.in., że 9 i 10 stycznia planowane jest w sejmie pierwsze czytanie projektu obywatelskiego #RatujmyKobiety2017. Instytut przekonuje, co warto o tym projekcie wiedzieć. Można więc przeczytać:

1) projekt drastycznie narusza Konstytucję

2) feministki podają nieprawdziwe informacje na temat liczby zebranych pod projektem podpisów - kobiety mówiły, że pod projektem jest prawie 500 tysięcy podpisów.          Jak dowodzi Ordo Iuris z danych udostępnionych przez Kancelarię Sejmu wynika, że podpisów jest tylko ok. 200 tysięcy.

3) projekt pro-life "Zatrzymaj aborcję" ma 4 razy większe poparcie (ponad 800 000 podpisów)

Grafika przygotowana przez Ordo IurisGrafika przygotowana przez Ordo Iuris Ordo Iuris


Warto pamiętać, że w listopadzie do prokuratur w całym kraju trafiła oficjalna opinia tej prywatnej organizacji w sprawie lepszego egzekwowania istniejącego prawa aborcyjnego. Pismo z Ordo Iuris wysłała do śledczych  Prokuratura Krajowa. Jest w nim mowa m.in. o tym, że należy ścigać wszystkich, którzy informują kobiety, że za granicą - w konkretnej klinice - można dokonać legalnej aborcji.

W Afryce nie ma wojen, Francja nie przyjęła uchodźców zgodnie z ustaleniami. Teorie posła Kukiz 15

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (150)
Znaleźli bat na projekt Komitetu Ratujmy Kobiety. Mogą zaostrzyć przepisy antyaborcyjne
Zaloguj się
 • aaneczka69

  Oceniono 32 razy 26

  Zbierałam podpisy pod Ratujmy Kobiety w moim mieście, tzw bastionie Pisu na podkarpaciu zebraliśmy ponad tysiąc. Oczywiście że te oszołomy mogą zaostrzyć ustawę. Ale wahadło się odchyli przy następnej zmianie władzy i ten się będzie śmiał kto się śmieje ostatni. A skoro prawa płodu sa wg nich nadrzędne to co z prawem kobiety do decydowania o swoim ciele? Prędzej czy później zwyciężymy i zaklinanie rzeczywistości nic im nie pomoże ...

 • zelalem

  Oceniono 29 razy 25

  Nie nazywajcie Ordo Iuris instytutem.
  Instytut kojarzy się z nauką, a Ordo Iuris to religijna propaganda ubrana w prawne kruczki.
  Jak już zakażą aborcji, to zapewne zabiorą się za propagowanie kreacjonizmu albo płaskiej Ziemi!

 • ekomorda

  Oceniono 21 razy 19

  Jasne, róbcie tak dalej...urządzajcie nam życie po waszemu, zastraszajcie i podnoście kary za wszystko co wam się nie podoba, na końcu odbierzcie inaczej myślącym prawo głosu i decydowania za siebie i wtedy ogłoście że mamy tutaj raj na ziemi. Te ponoć 800 tys. wam na pewno uwierzy, innych głosów i tak już nie będzie bo zostaną spacyfikowane...

 • state77

  Oceniono 17 razy 17

  Czy panna Pawłowiczówna albo kawaler Kaczyński zaadoptowali już jakieś dziecko? Najlepiej takie niepełnosprawne zarówno fizycznie jak i umysłowo lub z gwałtu... Proszę dać przykład suwerenowi.

 • maura4

  Oceniono 19 razy 17

  Znaleźli bat nie na projekt, a na kobiety. Słyszałam o tym od dawna. Od dawna mówiło się, że w taki właśnie sposób władza ma załatwić kobiety.
  Z tego, co mówi pani Bielska trzeba będzie złożyć parasolki. Co znaczy, ze nie będzie można protestować przeciw władzy ? Wladza nie uważała, ze orzeczenia TK są ostateczne, dlaczego kobiety muszą ? Znaczy nic nie robić, tylko usiąść i płakać, pogodzić się ? Zawsze można protestować nie w obronie projektu, ale w obronie praw kobiet.
  Niestety widzę, że Polki to nie Amerykanki, nie Islandki i pogodzą się z odebraniem praw. Tym niepogodzonym pozostanie emigracja.

 • marudna.maruda

  Oceniono 15 razy 15

  Jak wiele kobiet musiało odrzucić awanse tych nawiedzonych, że teraz się mszczą? Jak bardzo zalazły im za skórę matki, siostry, żony? Przecież to nienawistne traktowanie kobiet nie wzięło się z niczego. Każdy prawdziwy facet, z normalnymi relacjami z kobietami, potrafi szanować ich prawa i traktować jak człowieka, a nie inkubator bez prawa do stanowienia o sobie. Może ktoś by tych świątobliwych przepytał nie ze stanu majątkowego, ale z wkładu własnego w polepszenie losu tych wszystkich narodzonych kalek i ich rodzin?

 • kot789

  Oceniono 10 razy 10

  po co promujecie pisowska nowomowe (aborcja eugeniczna)??? To nie lata 30...

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 8 razy 8

  Strasznie plugawa jest Polska zgodna z ideologią prawicy. Tak plugawa, iż porównywalna tylko z Polską Gomułki z lat 1967-1970. Obserwuję to z rosnącym odruchem wymiotnym, gdy słyszę i widzę politruków kościelnych czy politruków PiS. Gdy słyszę politruków z Ordo Iuris to tak jak gdybym słuchał bulgotania w szambie. Albo towarzysza Moczara, który wyznawał zasadę, iż miarę walki ideologicznej (Klasowej) ulega ona zaostrzeniu!!! Ideologia katoprawicy to coś co wymaga po prostu "spuszczenia wody"! Wszystko co czuję do tej ideologii to obrzydzenie i pogardę!!! Jak naród z aspiracjami europejskimi może dawać się tak manipulować przez najbardziej plugawą, opresyjną, totalitarną ideologię Kościoła Katolickiego?! Ideologię stawianą w jednym rzędzie z komunizmem i faszyzmem!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX