Na tym oddziale we Wrocławiu opt-out wymówili wszyscy lekarze. Ordynator też

Oddział psychiatrii dziecięcej w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu może zostać zamknięty. Wszyscy lekarze na tym oddziale wypowiedzieli klauzulę opt-out. To znaczy, że nie godzą się na nadgodziny i chcą pracować maksymalnie ustawowych 48 godzin w tygodniu.

Na oddziale pracuje dziewięciu lekarzy: pięciu rezydentów i czterech specjalistów. Wszyscy, włącznie z ordynatorem wypowiedzieli klauzulę opt-out. To oznacza, że obsada lekarska jest niewystarczająca i oddział prawdopodobnie trzeba będzie zamknąć - przyznaje dyrektor szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu Janusz Jerzak.

W sytuacji, kiedy nie będzie obsady dyżurowej po południu, w nocy, czy w niedzielę i święta zawieszenie działalności takiego oddziału jest realne

- mówi dyrektor Jerzak i zapowiada, że decyzja zapadnie w ciągu kilku dni, do końca tygodnia.

Czytaj też: Końca kryzysu nie widać. Ale pieniądze zamiast na zdrowie idą na Obronę Terytorialną

Pacjentów trzeba będzie wypisać: albo do innych szpitali albo do domu

To oznacza, że dla tych, pacjentów, którzy bezwzględnie muszą być hospitalizowani trzeba będzie znaleźć miejsce w innych szpitalach lub oddziałach a pacjenci, których ewentualnie można leczyć ambulatoryjnie - będą leczeni w taki właśnie sposób.

Dziś na oddziale psychiatrii dziecięcej leczy się 29 pacjentów. Grafik lekarzy wypełniony jest jedynie do 21 stycznia. Jeśli oddział będzie zamknięty będą przeniesieni do Bolesławca, Zgorzelca lub Lubiąża. Jest jeszcze inna możliwość: oddział będzie pracował jedynie w trybie dziennym, ale wówczas część pacjentów wymagających opieki całodobowej i tak będzie musiała zostać przeniesiona do placówek, które taką właśnie opiekę będą w stanie zagwarantować.

"Jest super, więc, o co ci chodzi" - Kosiniak-Kamysz o podejściu Radziwiłła do protestu lekarzy

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (104)
Protest lekarzy, trzeba zamykać szpitalne oddziały
Zaloguj się
 • rpt5

  Oceniono 38 razy 26

  Wypowiedzenie opt-out to nie brak zgody do pracy w nadgodzinach. 48 godzin w tygodniu już zawiera 10 nadgodzin w KAŻDYM tygodniu. To brak zgody na pracę de facto niewolniczą. Kto myśli inaczej, niech sam spróbuje tak pracować. Życzę zdrowia.

 • def11

  Oceniono 26 razy 18

  Tak jest, Radziwiłł powinien teraz napisać do rodziców pacjentów " jest super", ewentualnie, że są już zdrowi..

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 21 razy 15

  No i fajnie. Podoba mi się.
  A sÓweren bidny... LEKARZA mu trza? Serio? To już zdrowaśki i baszobora tudzież daniny na złote kopułki nie wystarczą? LEKARZ? A co to za heretycki wynalazek ten lekarz?

  Drodzy Lekarze, Szanowni Państwo - nie wolno przeciwstawiać się woli BOGA NAJWYŻSZEGO. Bóg chorobę zesłał - niech sÓweren pokutuje i się modli, żeby Bóg Swą Decyzję cofnął. Może się uda. Z tym, że nie sądzę. Ale nie wolno się przeciwstawiać Woli Boga, pamiętajcie Państwo i stosujcie klauzulę sumienia!

 • getz54

  Oceniono 15 razy 13

  Szpitale psychiatryczne są najbardziej poszkodowane w tej szeroko pojętej reformie słuzby zdrowia, prowadzonej od końca lat 90-tych. Na jakiej podstawie lekarze psychiatrzy mogli ządac podwyzek wynagrodzeń ? Jak wycenic pracę lekarza psychiatry ? Ile czasu przeznaczyc mu na zbadanie jednego pacjenta ? Jak policzyc czasami niezbędne konsultacje psychologiczne, neurologiczne ? Psychiatria to nie chirurgia, wyrostek robaczkowy tyle, endoproteza tyle, nastawienie stawu tyle i tyle. Lekarz psychiatra to nie anastazjolog, bez którego nie mozna zrobic zadnej operacji. Szpitale psychiatryczne to obraz nędzy i rozpaczy, tak jak ich pacjenci. Stawki zywieniowe dla pacjentów mniejsze niz w przytułkach dla zwierząt. Praca w nich cięzka i wymagająca. Mózg ludzki jet najmniej rozpoznaną częścią człowieka, z braku pieniędzy lekarze nie korzystają ze stazów zagranicznych, ze szkoleń specjalistycznych, nie stosują przez to nowych metod leczenia, a ci pacjenci nie potrafią się poskarzyc, zaprotestowac, domagac się swoich praw pacjenta, taka choroba po prostu. Kazdy protest lekarzy psychiatrów mnie cieszy, bo wreszcie ktoś w ministerstwie zrozumie, ze to nie jest droga do budowania swojego zelaznego elektoratu, czy zdobywania kandydatów do partii PiS.

 • byrcyn11

  Oceniono 13 razy 11

  A niech jadą ! ;-) Rząd ma swoje kliniki i znakomicie opłacanych lekarzy z dodatkowymi przywilejami ;-))

 • marymania

  Oceniono 13 razy 9

  Oddział się zamknie, pacjentów wypisze i będą mogli w zamian iść sobie postrzelać na państwowej strzelnicy zbudowanej przez Macierewicza za pieniądze z budżetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX