Echa głosowania nad projektem Ratujmy Kobiety. Borowski ma pomysł, jak uniknąć takich sytuacji

Marek Borowski

Marek Borowski (Fot. TOK FM)

Nie cichną echa po głosowaniu nad projektami ustaw dotyczących aborcji. Dominika Wielowieyska pytała o tę sprawę polityków w programie Wybory w TOK-u. Niezależny senator Marek Borowski zaproponował bardzo konkretne rozwiązanie.

Po środowym głosowaniu nad projektem obywatelskim "Ratujmy kobiety" na opozycję posypały się gromy. Wielu posłów PO i Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu, skazując projekt na odrzucenie.

Zabrakło rozmowy, czasu i spokoju

W opinii europosłanki PO Róży Thun projekty dotyczące takich delikatnych spraw jak aborcja powinny być lepiej omawiane przez posłów przed głosowaniem.

- Zastanawiałam się, czemu w ogóle tak się stało, że tyle osób nie głosowało, x osób głosowało, a kilka osób głosowało przeciw. I coś mi się wydaje, że zaszwankowała rozmowa po prostu między posłami w Sejmie. Ja bym rozmowom przygotowawczym poświęciła dużo więcej czasu i spokoju, jeżeli już tak jest, że spływają takie wnioski i  trzeba się nimi zajmować mimo że mamy ten kompromis, który mamy - mówiła Thun.

Proste rozwiązanie?

Zdaniem niezależnego senatora - Marka Borowskiego - każdy projekt obywatelski powinien trafiać do komisji.

Po tych wszystkich doświadczeniach, które mamy, należy przyjąć zasadę, że wszystkie obywatelskie projekty idą do komisji

- mówił Borowski.

- Czyli nawet jakby były drakońskie kary dla kobiet to też by pan zagłosował za skierowaniem projektu ustawy do komisji - dopytywała Dominika Wielowieyska.

- Absolutnie tak. Wyraziłbym swój pogląd, że jestem absolutnie przeciwny temu projektowi, ale być może są jakieś fragmenty, które warto omówić - odpowiedział polityk.

CZYTAJ TEŻ: Kto zyska na blamażu sejmowej opozycji? "W zasadzie tylko jedna partia próbuje, inni się czają" >>

Projekt Nowoczesnej

Michał Jaros z Nowoczesnej powiedział, ze będzie rekomendował w swojej partii, by wszystkie projekty obywatelskie przechodziły do komisji, a także przypomniał, że Nowoczesna skończy niebawem przygotowywać swój projekt dotyczący aborcji.

- Chodzi o projekt ustawy, nad którym pracowaliśmy od wielu miesięcy, na którym pracował zespół Nowoczesnej z ekspertami. Pracom tej grupy przewodziła pani poseł Joanna Schmidt. Ten projekt liberalizuje prawo aborcyjne, ale też zawiera elementy dotyczące edukacji seksualnej - mówił Jaros.

Posłami, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu zarząd PO ma zająć się we wtorek. Klub Nowoczesnej na posłów, którzy wyciągnęli karty do głosowania, nagłada 1000 zł kary i nagany, a troje posłów oburzonych postępowaniem partyjnych kolegów zawiesza członkostwo w klubie.

Zobacz także
 • Sędzia Adam Daniel Trzeźwe spojrzenie sędziego: Na pewno nie jest tak, że sprawiedliwość w Polsce przestała funkcjonować
 • Barbara Nowacka przedstawia projekt 'Ratujmy kobiety' Politolog nie pozostawia złudzeń. Tłumaczy, dlaczego opozycja jest od dawna zupełnie bezradna
 • Kto zyska na blamażu sejmowej opozycji? "W zasadzie tylko jedna partia próbuje, inni się czają"
Komentarze (54)
Echa głosowania nad projektem Ratujmy Kobiety. Borowski ma pomysł, jak uniknąć takich sytuacji
Zaloguj się
 • hanjot

  Oceniono 26 razy 12

  Senator Borowski ma rację; jeśli jakiś projekt uzyskał wystarczającą ilość głosów obywateli, powinien obligatoryjnie trafiać do odpowiedniej komisji, w celu choćby dyskusji nad nim. To pokazałoby, że posłowie szanują opinię suwerena.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 22 razy 8

  a może powinno się postawić przed Trybunałem Stanu wszystkich polityków którzy łamali i łamią Konstytucję co do rozdziału państwa od Kościoła?
  A urzędników niższego szczebla za wieszanie swoich symboli religijnych w miejscu urzędowania postawić przed Sądem i tak długo ich nękać grzywnami i nakazami aż im się odechce z publicznych placówek robić makatki dla katolików?

  A może tak zwyczajnie po ludzku, katolicy sami powinni dojść do przekonania, że to co wyprawiają jest oznaką braku szacunku dla tych współrodaków, którzy mają inne światopoglądy a także normy etyczne i to wcale nie gorsze od tych którymi sobie wycierają gębę polityczni religianci?

 • endrju1521

  Oceniono 13 razy 7

  Decyzja o ciąży należy do kobiety ! ! !!!

  To jej ciało i jej sprawa osobista

  i tylko ona ma prawo do decydowania

  o swoim życiu osobistym ! ! ! ! ! ! ! !

 • state77

  Oceniono 11 razy 7

  Wszyscy skaczą na PO i Nowoczesną, a tymczasem PSL (też opozycja przecież!) zagłosowała prawie w całości za odrzuceniem projektu "Ratujmy kobiety" w ilości 12 posłów!!!
  Nie zapominajmy, że to 166 pissowców zagłosowało za wywaleniem projektu obywatelskiego do kosza bez żadnej dyskusji nad nim!!! Kukiz też dołożył swoich 11 słuchających woli narodu.

 • Oceniono 10 razy 6

  Jestem zwolennikiem rozsądnego kompromisu w sprawie aborcji i każdej innej... Uważam, że każdy człowiek ma prawo żyć wg takich zasad jakie wyznaje. I dlatego wg mnie, każda katoliczka usuwająca ciążę powinna być skazywana na 10 lat więzienia, lekarz katolik dokonujący aborcji powinien dostać wyrok 25 lat, oczywiście ateistów i apostatów to nie dotyczy z wiadomych powodów :) Ponadto antycypując proponuje powołanie KSB - katolickiej służby bezpieczeństwa z prawem do stosowania technik operacyjnych wobec swoich wierny w celu zidentyfikowania i ukarania grzeszników (wiarołomców, cudzołożników, sodomitów etc). I żeby nie było, tego samego typu służby mogą mieć muzułmanie by np. kontrolować swoich wyznawców czy nie piją i takie tam inne :)
  W końcu każdy nawet wierzący powinien mieć to czego pragnie najbardziej :)

 • cup_of_t

  Oceniono 16 razy 6

  Acha, Nowoczesna ma pomysl... teraz to sobie mozecie... mleko sie rozlalo i kazdy widzi, ze do dupy wejdziecie kk jak kazda inna partia w sejmie. A opinia wyborcow nie ma dla tej partyjki znaczenia.

 • mm0427

  Oceniono 19 razy 5

  Proszę Państwa, psucie państwa prawa, psucie demokracji to porces odbywający się od 89 roku. Jeżeli w Polsce działają takie instytucje jak Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu, jeżeli Kościół Katolicki otrzymuje kolejne niewspółmierne wobec innych grup przywileje, jeżli taka instytucja jak Kościół może działać w tak nieprzejrzysty sposób posiadając własne instytucje statystyczne, kontrolujące czy prawne to o czym my mówimy?
  Przyjrzyjmy się polskiej postsolidarnościowej scenie politycznej, politykom i dziennikarzom wychowywanym na katechezach od lat 80-tych, tak przgotowanym do posłuchu wobec biskupów, że nie widzą nic dziwnego w byciou oportunistycznym wobec reform społecznych i praw obywatelskich. Obudźmy się i sięgnijmy do źródła problemu zamiast wymyślać nrednie o "symetrystach"!
  PO od początku swoich rządów nie robiła nic innego jak to co zrobiono w czwartek w parlamencie odrzucając z możliwości dyskusji projekt obywatelski niepodobający sie biskupom i przyjmując absurdalny projekt Kaji Godek!
  To samo zrobili z innymi swoimi projektami 10 lat temu! Proszę to przypomnieć, bo dla części elektoratu już wtedy skończyło się poparcie dla tej partii.

 • ablewski1961nz

  Oceniono 4 razy 4

  A niby po co tyle wałachów w sejmie. Przecież bez szkiełka widać, że większość jest mało gramotna. Setka wystarczy.

 • apep54

  Oceniono 8 razy 4

  Blamażowi opozycji można byłoby w przyszłości zapobiec. Przed każdym głosowaniem powinno się rozdawać ściągawkę wyjaśniającą ,jak pastuch krowie o co chodzi . Następnie ,po trzykrotnym przeczytaniu,fakt zrozumienia potwierdzić w kilku zdaniach i z własnoręcznym podpisem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy