Wybory zagrożone fałszerstwami? Poseł Kukiz'15: "Krzyżyki" to tylko jeden z wielu problemów

Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) w 'Poranku Radia TOK FM'

Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) w 'Poranku Radia TOK FM' (Źródło: Tokfm.pl)

Tomasz Rzymkowski z Kukiz 15, przedstawiciel Sejmu w KRS, komentował na antenie Tok Fm zmiany w polskim sądownictwie oraz nasze relacje z Węgrami.

Szef PKW Wojciech Hermeliński mówił dziś, że nowa definicja krzyżyka, którym wyborca wskazuje wybranego kandydata, zawarta w nowym prawie wyborczym, zostawia bardzo duże pole do nadużyć. Hermeliński spodziewa się poważnych problemów z odczytywaniem intencji wyborców.

- Jestem trochę zdziwiony dyskusją na temat krzyżyków i gwiazdek. Czas poszedł do przodu.  Dlaczego nie może być tak, że każdy głosujący dostaje kartę do głosowania i znaczki hologramowe, które przystawia się do kandydata, którego się popiera. Wówczas nie ma żadnych wątpliwości, czy głos został oddany. Dyskusja na temat tego, jak linie mają się przecinać, jest absurdalna - mówił Rzymkowski.

- Jest absurdalna, bo zrezygnowano z dotychczasowej definicji krzyżyka - zauważyła prowadząca audycję Karolina Lewicka.

Czytaj też: Zdaniem eksperta szykuje się katastrofa wyborcza. "O ile wybory się odbędą"

- Jest to jeden z wielu problemów. Kolejnym jest kwestia organizacji wyborów. Do dziś trudno odszukać na stronach PKW szczegółowych wyników wyborów z 2014 roku, bo system się “wykrzaczył”. Zmienianie okręgów wyborczych, systemu teleinformatycznego tuż przed wyborami, to jest proszenie się o kłopoty - przekonywał poseł Kukiz 15.

Odniósł się też do odsunięcia ze stanowiska  prezesów sądów w Łodzi i w Toruniu. Łódzcy sędziowie dwa dni wcześniej krytykowali wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie oraz krytykowali kampanię rządu uderzającą w sędziów. Waldemar Żurek, rzecznik KRS, został te z dziś odwołany ze stanowiska rzecznika sądu okręgowego w Krakowie.

- Celem tych działań jest przejęcie władzy, a ich skutkiem ubocznym gigantyczny chaos prawny. Jeśli “układ nerwowy państwa", bo tak należy traktować wymiar sprawiedliwości, będzie w stanie kryzysu, to nie będzie w stanie funkcjonować właściwie. Wymiar sprawiedliwości to nie jest tylko rozpatrywanie sporów pomiędzy obywatelami. To też ważny element aparatu administracyjnego, zwłaszcza zajmującego się obrotem gospodarczym w kraju - oceniał Rzymkowski

- PiS mówił, że ten “układ nerwowy” był przeżarty korupcją i kastowością - przypomniała Karolina Lewicka.

- Poszli va bank, ale za rok Polacy powiedzą “sprawdzam” i przekonają się, czy sądownictwo faktycznie działa lepiej - spodziewa się poseł.

Karolina Lewicka poruszyła też temat polityki imigracyjnej. - Węgry zmieniają narrację, jeżeli chodzi o migrantów, przyjęli też 1 300 uchodźców. Minister spraw zagranicznych Węgier tłumaczył, że agresywne wypowiedzi Orbana to język polityki, a “drzwi do kraju” stoją otworem przed ludźmi szukającymi azylu. W kwestii uchodźców zostaliśmy chyba sami na placu boju - zauważyła.

- Po raz kolejny Orban pokazał, że jest świetnym politykiem i dobrym graczem. PiS popełnił błąd, kiedy kościół katolicki poprosił o umożliwienie współpracy z kościołem włoskim, aby przyjąć chrześcijańskich uchodźców. Ale nie zostaniemy sami na placu boju. Węgry mają świadomość, że jeśli Polskę utracą, to nie będzie miał ich kto poprzeć - ocenia Rzymkowski.

Zgadza się co prawda z promowaną przez rząd tezą, że ofiarom wojny trzeba pomagać na miejscu, ale dodaje, że trzeba mieć świadomość, że nie każdy rodzaj pomocy, np. medycznej, jest w krajach ogarniętych wojną możliwy.

Nikt tak dobrze nie wyjaśnił, dlaczego nie możemy żyć od wyborów do wyborów

Zobacz także
 • Jurek Owsiak, prezes WOŚP Jerzy Owsiak wraca do kierowania WOŚP. "Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę"
 • Pogrzeb Pawła Adamowicza O. Wiśniewski na pogrzebie Adamowicza: Nie będziemy obojętni na truciznę w mediach, parlamencie i Kościele
 • Paweł Adamowicz, sierpień 2018 r. Aleksander Hall wskazuje winnych śmierci Adamowicza. "Nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano"
Komentarze (35)
Wybory zagrożone fałszerstwami? Poseł Kukiz'15: "Krzyżyki" to tylko jeden z wielu problemów
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 20 razy 12

  Wybory będą fałszowane, do tego przygotowuje się PiS. Opozycja powinna zadbać o dopuszczenie międzynarodowych obserwatorów na każdym szczeblu.

 • ablewski1961nz

  Oceniono 12 razy 6

  Nie wiem nad czym tu się rozwodzić. Przecież pisiakom nigdy nie chodzi o to aby było lepiej, ale o to aby było po ichniemu. Fanatycy tak mają.

 • klara551

  Oceniono 10 razy 6

  A po dwóch latach i to z okładem sądy pod wodzą PiS działają ? Lepiej działają ? Na nowych krzyżykach pIs może się ukrzyżować ,bo nie określono koloru krzyżyka,nie określono ile razy mogę się pomylić i zakratować wszystko co pisie a dowolny krzyżyk postawić przy wybranym kandydacie. Czy mogę użyć markera w bijącym w mordę kolorze czy musi być czarny lub niebieski? Czy późniejsze postawienie piskrzyżyka w innym kolorze będzie traktowane jak fałszerstwo?

 • jggc

  Oceniono 4 razy 4

  Internet znalazł rozwiązanie tego problemu. Do urny idziemy z nożyczkami odcinamy wszystkie pola poza wybranym i w tym wstawiamy krzyżyk I po sprawie. Co do posła Kukizowego nie wypowiadam sie nie jestem psychiatrą.

 • donmarek

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież o to tylko chodzi. Obecna "władza" musi wszystko zrobić, by nie przegrać wyborów. Przecież doskonale wiedzą, że następnego dnia po przegranych wyborach, wyjadą do ośrodków wypoczynkowych ze stalowymi firankami.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 3

  Dawniej Kaczyński mówił że urny muszą być szklane, bo gwarantują przejrzystość wyborów. Najlepiej by było zamiast krzyżyków wprowadzić odcisk palca. A inne palce zanurzać w farbie która przez jeden dzień jest widoczna...Lubię inteligencję posłów z partii muzyka.

 • borsuk07

  Oceniono 2 razy 2

  należy stworzyć komisje z opozycji tak jak to robil poprzednio PIS do każdego punktu wyborczego i przestać pisać o fałszerstwach

 • grosz-ek

  Oceniono 2 razy 2

  Wyniki wyborów samorządowych z 2014r: samorzad2014.pkw.gov.pl
  Wyniki wyborów samorządowych z 2010r: wybory2010.pkw.gov.pl

  Proszę wszystkich (i pana posła) o wskazanie braków pomiędzy tymi wynikami.
  Pieprzyć kłamstwa i głupoty może każdy, ale nie każdy powinien.

 • alexcomp

  Oceniono 6 razy 2

  Wszystkie chwyty dozwolone aby utrzymać władzę. Jest taki pewnik - jeśli partia rządząca zaczyna grzebać przy prawie wyborczym, to znaczy, ze demokracja wydaje właśnie ostatni oddech. Dobrą stroną zaś jest to, że pisdziory już zaczynają się bać, ze mogą przegrać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy