Sędziowie jak drzewa w Puszczy? Sposób na zatrzymania wysłania sędziów SN na emeryturę

Pierwsza Prezes Sądu najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Warszawa, 14 czerwca 2016

Pierwsza Prezes Sądu najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Warszawa, 14 czerwca 2016 (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Adam Bodnar uważa, że KE - wespół z Trybunałem Sprawiedliwości UE - może zastopować przygotowaną przez rządzących wymianę składu SN. Chodzi o odsunięcie od pracy sędziów, którzy ukończyli 65 lat.

Przepisy dotyczące obniżenia wieku dla sędziów Sądu Najwyższego zaczną obowiązywać 3 kwietnia. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, choć czasu jest mało, to jest szansa, by powstrzymać te zmiany.

Ta szansa to Komisja Europejska i jej działania dotyczące... Puszczy Białowieskiej.

- Zaraz ktoś może powiedzieć, ale jaki to ma związek? No ale wyobraźmy sobie, że doświadczeni sędziowie Sądu Najwyższego są jak te drzewa rosnące od wieków w Puszczy Białowieskiej. Mają wiedzę, doświadczenie, kształcą nowe pokolenia sędziów i stanowią dla nas określoną wartość społeczną. Wejście w życie ustawy o SN spowoduje że, niezgodnie z konstytucją, zostaną oni z tego SN wycięci - tłumaczył gość Poranka Radia TOK FM.

Sędziowie SN mają przechodzić w stan spoczynku po 65. roku życia, wcześniej mogli pracować do 70. roku życia.

Czytaj też: RPO ostrzega o zapisie w ustawie o Sądzie Najwyższym: Znaczenie fundamentalne dla ustroju>>>

RPO przypomniał działania Komisji Europejskiej w sprawie wycinki w puszczy. Bo KE nie poprzestała na złożeniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Komisja jednocześnie wniosła wniosek o wstrzymanie wycinki, bo dalsze wycinanie lasu może spowodować nieodwracalne skutki - wyciętych świerków nie będzie można wsadzić ponownie i powiedzieć: macie rosnąć. KE mogłaby złożyć wniosek do trybunału i powiedzieć: do czasu rozstrzygnięcia sprawy nie możecie podejmować działań personalnych odnośnie do SN; gdyż spowodowałoby to nieodwracalną stratę - nie można byłoby potem myśleć o przywróceniu tych osób na stanowiska - wyjaśnił Adam Bodnar.

Przeczytaj: Sędziowie protestują przeciwko przymusowym wcześniejszym emeryturom. "Nie chcę robić na drutach">>>

Czas ucieka

- Patrząc realistycznie: mamy 14 marca, przepisy wejdą w życie 3 kwietnia. Czy te instytucje działają tak szybko, żeby zdążyć zadziałać? - pytał gospodarz "Poranka Radia TOK FM" Piotr Kraśko.

-  Tak szybko chyba nie działają, ale trzeba pamiętać o tym, że od czasu wejścia w życie przepisów biegnie termin na to, by sędziowie złożyli wnioski do prezydenta o umożliwienie dalszej pracy. To daje jeszcze przestrzeń, powiedzmy kilku tygodni, by KE bądź trybunał podjęły decyzje - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Oczywiście działania KE i Trybunału Sprawiedliwości UE nie byłby potrzebne, gdyby rząd Zjednoczonej Prawicy wycofał się z krytykowanych przez UE zapisów dotyczących sądownictwa. - Ale "Biała księga" przedstawiona przez premiera Morawieckiego raczej nie wskazuje na dobra wolę polityków - ocenił Adam Bodnar.

Biała księga to liczący blisko sto stron dokument dotyczący zmian w wymiarze sprawiedliwości, którą przed tygodniem Morawiecki przekazał szefowi Komisji Europejskiej.

Czytaj też: "Nieodwracalna stygmatyzacja. Popełnił życiowy błąd" - publicysta rozlicza prezydenta Dudę za podpisanie ustaw o KRS i SN>>>

Zobacz także
 • Prezydent Andrzej Duda Prezydent: "Podpiszę ustawy o SN i KRS." Jak i z którymi sędziami po kolei rozprawi się PiS?
 • Wycinka Puszczy Białowieskiej. Okolice Teremisek i Białowieży, 03.2017 Puszcza Białowieska. Unijny trybunał podjął ważną decyzję w sprawie wycinki. W planach surowe kary
 • Jacek Czaputowicz, Frans Timmermans Czy za spór z KE zapłacimy utratą unijnych pieniędzy? Ekspertka nie pozostawia wątpliwości
Komentarze (6)
Sędziowie jak drzewa w Puszczy? Sposób na zatrzymania wysłania sędziów SN na emeryturę
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 9

  kaczor skrupulatnie realizuje plan kremla no i zgodnie z sowiecką szkołą najgłośniej krzyczy "łapać komucha"

 • bob745

  0

  Jancio Piotrowicza też prześwietliłeś?

 • jancio-utopiec

  Oceniono 4 razy -2

  Po przeczytaniu białej księgi Unia was oleje "najwyższa kasto". Nie wiedzieli bowiem że 95% z was to komuchy z dziada pradziada bo to do tej pory przed dygnitarzami unijnymi tą wiedzę ukrywano.

 • jancio-utopiec

  Oceniono 5 razy -3

  Sędziowie jak drzewa w puszczy?. He,he, he nie wiedziałem że drzewa też mają komunistyczny rodowód i sekciarskie układy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy