Franciszek zasugerował, że Jan Paweł II tolerował przestępczość seksualną księży. Obirek: Może to będzie początek refleksji

- Papież Jan Paweł II był wielką postacią, ale miał swoje słabości - powiedział w TOK FM profesor Stanisław Obirek, komentując informacje o tym, że papież lekceważył przestępczość seksualną księży wobec dzieci.

Papież Franciszek powiedział kilka dni temu, że kard. Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI) chciał przeciwdziałać przestępczości seksualnej księży. Miał mu to jednak uniemożliwić papież Jan Paweł II. Tak wynika z "anegdoty", którą Franciszek przytoczył dziennikarzom 5 lutego na pokładzie samolotu wracającego do Watykanu z Abu Zabi. Publicyści watykańscy są przekonani, że księdzem pedofilem z opowieści Franciszka, którego miał kryć papież Polak, był Marcial Maciel Degollado.

Prof. Stanisław Obirek, antropolog kultury z Ośrodka Studiów Amerykańskich ocenił, że dla wielu Polaków takie informacje "to wielki dramat". - Że nasz święty Jan Paweł II nie jest tylko ofiarą zmowy milczenia w okół niego. Nawet tak wielki człowiek mógł mieć słabości. Mam wrażenie, że polski katolicyzm wygląda tak w tej chwili, że tylko sprawdzamy, czy ktoś nie mówi źle o naszym papieżu. Prawicowi komentatorzy są zbulwersowani, bo uważają, że to próba zniesławienia kościoła "wojtyliańskiego"– powiedział Obirek.

Jak zaznaczył, trzeba mądrze rozgraniczać zasługi Jana Pawła II. - Został świętym bo był wielką postacią. Otworzył Kościół na XXI wiek. Jednak nie był beatyfikowany za to, że eliminował liberalnych teologów czy, że brał udział w kryciu pedofilii. To jest tak jak z Kościołem w Polsce. Przyzwyczailiśmy się, że był głównym oponentem komunizmu, archiwa mówią jednak inaczej -  podkreślił profesor Obirek.

Gość TOK FM stwierdził, że Jan Paweł II "był skomplikowaną osobą". - To jego polskie dziedzictwo. Jesteśmy przyzwyczajeni do dwóch prawd: oficjalnej i domowej. Trzeba jednak jasno mówić, że prawda jest jedna i trzeba to przyjmować z otwartymi ramionami bo, jak czytamy w Ewangelii, prawda nas wyzwoli – powiedział antropolog kultury.

W jego ocenie, "anegdota" papieża Franciszka może mieć pozytywny wpływ na nasz kraj. - Może ten polski katolicyzm wyjdzie z okresu zawinionego przez infantylną katechizację dzieciństwa. I wejdzie w wiek dojrzały. Może to będzie początek refleksji – podsumował profesor.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Jan Paweł II i pedofilia w kościele. Prof. Stanisław Obirek komentuje to, co powiedział Franciszek
Zaloguj się
 • ml2403

  Oceniono 11 razy 9

  To tez jest próba relatywizacji postawy JPII. Tego, że krył pedofilię nic nie usprawiedliwi, ponownie jak wyniesienie go na ołtarze przez Franciszka. To jest szczególnie odrażające jeśli wspomnieć właśnie o zbrodniarzu jakim był Degollado, który jeśli jest piekło powinien być na jego dnie wraz z największymi zbrodniarzami. Krycie takiego człowieka przez JPII nie ma żadnego usprawiedliwienia choć jest dla mnie zrozumiałe patrząc na jego całą drogę życiową. Wojtyła był wiernym sługą KK i każdy swój ruch analizował pod kątem dobrego lub złego wpływu na pozycję KK. On wiedział doskonale, że ujawnienie prawdy o Degollado bardzo mocno uderzy w KK i dlatego należy to ukryć. Dlatego nazywanie JPII wielkim papieżem może być słuszne jedynie w nazwaniu go wielkim hipokrytą. Na jego tle postać Bedendykta XVI jawi się jako wręcz gwiazda papiestwa. On wyjął sprawę Degollado z archiwum i choć po jego śmierci ale przywrócił szacunek ofiarom, a na największe uznanie zasługuje podaniem się do dymisji w 2013 r., gdy ocenił, że już nie podoła swojej funkcji. Na jego tle poruszający się jak mumia JPII, to obraz przygnębiający trwania, by zapewnić dalsze rządy swojej koterii.

 • kap_jeden

  Oceniono 10 razy 8

  Degollado pokazuje , że jeśli działasz dla poszerzenia wpływu Kościoła i przynosisz mu kasę i wpływy to masz rozgrzeszenie w czynienie dowolnego zła . Też pamiętajmy , że Państwo Watykan istnieje dzięki Mussoliniemu

 • getz54

  Oceniono 7 razy 5

  Konklawe, które miało wybrac papieza zbierało się kilkanaście razy chyba, nie mogli się zdecydowac. W końcu Włosi którzy i tak wiedzieli ze stracą fotel papieza zgodzili się na Flipa i Flapa z Polski. Pozwolili im otworzyc biuro podrózy ,,Vaticano Travel,, dali samolot Al Italia do dyspozycji, w zamian mieli się tylko nie mieszac do spraw kościelnych. Więc Jasio i Stasio jak w komedii ,,Wniebowzięci,, Himilsbach z Maklakiewiczem, polecieli sobie do kolegi Pinocheta do Chile, do kolegi Maciella Degollado do Meksyku, i paru innych. Nastraszyli kobiety w Ameryce Południowej grzechem śmiertelnym za uzywanie środków antykoncepcyjnych, za aborcję, niech się boją białego człowieka, a co. Nie mogli mieszac się do religii i wiary, bo się na tym nie znali, więc zajęli się polityką, o której tez wielkiego pojęcia nie mieli. Robił Jasio co mu kazał Reagan i wyszło ze to on zmienił oblicze Ziemi, tej Ziemi, tej płaskiej Ziemi. Gdyby komunistyczna TVP wcześniej pokazywała jak witano Flipa i Flapa we Francji, Belgii, Irlandii, Niemczech, moze by Polacy nie wydzierali się na Placu Świętego Piotra santo subito. Watykan największemu płatnikowi netto do kasy kościoła katolickiego nie mógł odmówic. Wstydliwie, po cichu ,zaczną znikac z naszej przestrzeni publicznej pokraczne papieskie figurki, tak jak te z dzielnym Lechem K, co to pokonał Putina w Gruzji. Zdarza się.

 • realizmforte2

  Oceniono 5 razy 3

  Jak można, kto może BAGATELIZOWAĆ seksualne przestępstwa księży wobec dzieci ?? Tylko ktoś kto sprzyja takim przestępstwom, a więc także przestępca.
  KK ogłosił Wojtyłę świętym , bo taka była koniunktura polityczna Watykanu. Zawsze tak było.
  Świeci nie chodzą po ziemi, JPII jest tego najlepszym przykładem.

 • qwertura

  Oceniono 4 razy 2

  "Został świętym bo był wielką postacią. Otworzył Kościół na XXI wiek. Jednak nie był beatyfikowany za to, że eliminował liberalnych teologów czy, że brał udział w kryciu pedofilii." - Ręce mi opadły na ten szczyt relatywizmu moralnego! Wiadomo, że nie został świętym za krycie pedofilii, ale czy to aby nie przeszkadza w byciu świętym w ogóle??? Czyli równie dobrze mógłby zabijać, gwałcić, okradać, bo przecież nie za to zostałby beatyfikowany, tylko za zasługi dla Kościoła, tak?

 • marek.trybut.2019

  Oceniono 4 razy 2

  Postawa JP II wobec przestępstw seksualnych jest nie do obrony.
  Do tego trzeba dodać jeszcze stosunek do AIDS w Afryce, rzeź w Rwandzie, wojnę na Bałkanach a w Polsce krycie Paetza.

  Jednak przestępczość seksualna księży jest wprost wpisana w reguły funkcjonowania Kościoła.

  1/ Do 2013 roku w Watykanie można było bezkarnie obcować z dziećmi (wiek przyzwolenia 13 lat).

  2/ Od 1922 r aż do 2001 r. obowiązywała, pozostająca w gestii Kongregacji Nauki Wiary (poprzednio Świętego Oficjum), instrukcja Crimen sollicitationis, dotycząca przestępstw seksualnych księży.

  Jeżeli Franciszek wypowiada się o JP II, to nie powinien zapominać, że Ratzinger (Benedykt XVI) przez wiele lat stał na czele Kongregacji i do jego obowiązków należały sprawy przestępstw seksualnych.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 1

  Anegdota nadzwyczaj zabawna, boki zrywać.
  Nie, polski katolicyzm nie spojrzy prawdzie w twarz. Tylko katolicy umysłowo sprawni potrafią , że urzędnicy kk mają nie tylko słabości, ale całkiem spore grzechy na sumieniu. Niestety, tych myślących za pośrednictwem tekstów płynących z ambon i jedynie słusznych mediów więcej. Dla nich każda brutalna prawda o kościelnych dostojnikach czy nawet skromnych proboszczach jest nie do przyjęcia. Każdą udowodnioną prawdę okrzykną atakami na Boga i wiarę. No i zaczną dla równowagi głosić, że w Afryce biją murzynów (w wersji współczesnej islamscy terroryści gwałcą i mordują, i to oni są źli- nasi dobrzy bo nasi).

 • zdzisiopierdzisio

  0

  Panowie księża, jak można wkładać swój narząd w odbyt dziecka i mówić, że jest się Sługą Bożym. No jak?

 • gkostka

  0

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/jgk7cjs

  "Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX